602640-2026 - Ergebnis
Rumänien – Technische Beratung und Konstruktionsberatung – Consultanță și Supervizare a proiectării și execuției lucrărilor pentru „Modernizarea/reabilitarea a 47 de stații de cale ferată din România – SRCF Brașov, 3 stații: Aiud, Teiuș, Războieni”
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Consultanță și Supervizare a proiectării și execuției lucrărilor pentru „Modernizarea/reabilitarea a 47 de stații de cale ferată din România – SRCF Brașov, 3 stații: Aiud, Teiuș, Războieni”
Beschreibung: Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pâna în a 20-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă. Cheltuieli diverse și neprevăzute de 476.700,00 lei fără TVA. Valoarea estimată a cheltuielilor diverse și neprevăzute nu este inclusă în valoarea totală a contractului și reprezintă cheltuieli incluse în structura de deviz. Utilizarea sumelor aferente acestora se face în funcție de necesități, pentru situațile neprevăzute care pot apărea pe parcursul execuției lucrărilor, situații care nu au putut fi luate în considerare în momentul întocmirii Caietului de sarcini, conform clauzei de modificare, prin încheierea unui act adițional la contractul inițial (conform art.235 – 241 din Legea 99/2016). CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului de execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Încheierea contractului cu operatorul economic care va fi declarat câștigător în urma finalizării procedurii de achizitie sectorială, în vederea realizării proiectarii si execuției lucrarilor aferente acestor obiective este condiționată de obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor, semnarea contractului fiind posibilă doar în situația în care se respecta dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislației privind finanțele publice. În cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri externe nerambursabile nu se realizează, după primirea notificarii din partea autorităților competente cu privire la neacordarea finanțării, entitatea contractantă își rezervă dreptul de a aplica prevederile art. 225 alin (1) lit. c) din Legea 99/2016 actualizata: ”dacă încalcari ale prevederilor legale afectează procedura de atribuire sau daca este imposibila incheierea contractului”. Ofertanții participanți la prezenta procedura înţeleg că entitatea contractantă și/sau Ministerul Transporturilor și Infrastructurii și orice altă structură funcțională implicată în implementarea acestui proiect și/sau Guvernul României, nu pot fi considerați răspunzători pentru vreun prejudiciu, indiferent de natura acestuia, în cazul anulării procedurii de atribuire/nesemnarea contractului de lucrări în termenul propus, și accepta utilizarea conditiilor speciale enunțate - clauza suspensivă -, asumându-și întreaga răspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisă. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii. Entitatea Contractantă estimează că este posibil să obțină finanțarea necesară semnării contractului în semestrul al II-lea al anului 2026. Având în vedere acest aspect, ofertanții vor avea în vedere prelungirea valabilității ofertei şi a garanţiei de participare, la solicitarea entității contractante, până la încheierea contractului de lucrări.
Interne Kennung: 4.B.1_2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: CNCF „CFR”- SA a finalizat studiul de fezabilitate pentru proiectul "Modernizarea/reabilitarea a 47 de stații de cale ferată din ROMÂNIA - SRCF Brașov, 3 stații: Aiud, Teiuș și Războieni". Proiectul se află în prezent în etapa de pregatire a documentaţiei de achiziţie proiectare şi execuție şi, respectiv, consultanţă şi supervizare a lucrărilor. Obiectul contractului il constituie prestarea serviciilor de Consultanţă şi Supervizare pentru executia lucrarilor de constructii si instalatii eferente proiectulu "Modernizarea/reabilitarea a 47 de stații de cale ferată din ROMÂNIA - SRCF Brașov, 3 stații: Aiud, Teiuș și Războieni", în conformitate cu cerinţele din caietul de sarcini, cu respectarea legislaţiei şi reglementărilor tehnice în vigoare. CNCF„CFR”- S.A. administrează o rețea feroviară de aproximativ 20.000 km lungime desfășurată, a șaptea ca mărime din Europa, peste 900 statii CF, care conectează linii interoperabile și neinteroperabile. Stația Aiud este amplasată pe intervalul c.f. Teiuș – Războieni, interval c.f. care face parte din magistrala 300 București – Episcopia Bihorului. Stația Aiud este amplasată la km 412+499, cale dublă, linie electrificată și are prevăzute patru peroane descoperite pentru deservirea călătorilor. Stația Teiuș este nod feroviar, în capătul X al acesteia ramificându-se și linia 301, Teiuș – Coșlariu. Stația Teiuș este amplasată pe intervalul c.f. Teiuș – Războieni, interval c.f. care face parte din magistrala 300 București – Episcopia Bihorului, la km 399+623, cale dublă, linie electrificată și are prevăzute patru peroane descoperite pentru deservirea călătorilor. Stația Războieni este nod feroviar, în capătul Y al acesteia ramificându-se și linia 316, Brașov – Deda– Războieni. Stația este amplasată. Stația Războieni este amplasată la km 433+160, pe intervalul c.f. Teiuș – Războieni, interval c.f. care face parte din magistrala 300 București – Episcopia Bihorului, cale dublă, linie electrificată și are prevăzute cinci peroane descoperite pentru deservirea călătorilor. Obiectivul general este îmbunătăţirea competitivităţii economice a României prin dezvoltarea infrastructurii de transport care facilitează integrarea economică în UE, contribuind astfel la dezvoltarea pieţii interne, cu scopul de a crea condiţiile pentru creşterea volumului investiţiilor, promovarea transportului durabil şi a conexiunii în reţeaua de căi ferate europene. Prin implementarea proiectului, cladirile de călători ale statiilor Aiud, Teiuș și Războieni vor fi în conformitate cu parametrii tehnici ceruți de standardele și legislația europeană/internațională în vigoare. De asemenea, implementarea proiectului va duce la atingerea obiectivelor stabilite în convențiile și acordurile internaționale referitoare la Rețelele de transport Trans-European (TEN) și Standardele tehnice de interoperabilitate (STI). Activitatea principala a Contractantului este aceea de consultanță, în calitate de „Supervizor” a lucrărilor ce se vor atribui in cadrul altei proceduri de executie a lucrarilor, în conformitate cu HG nr. 1/ 2018- pentru aprobarea condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice. Rolul, autoritatea şi limita autorităţii Supervizorului, precum şi acţiunile şi deciziile pentru care Supervizorul are nevoie de aprobarea anterioară a Beneficiarului vor fi în conformitate cu Condiţiile Generale de Contract (FIDIC) şi Condiţiile Speciale de Contract din Contractul de Lucrări. În activitatea desfăşurată, Consultantul va asigura rolul de Supervizor. Activitatile principale ce vor fi realizate de Supervizor se regasesc in CS nr. 750/184/15.07.2025. Serviciile de Consultanţă şi Supervizare vor fi realizate de către personal calificat din cadrul societatilor specializate, autorizate și agrementate de către AFER, conform Ordinului nr. 290 / 2000. Principalele obiective preconizate, prin realizarea proiectului "Modernizarea/reabilitarea a 47 de stații de cale ferată din ROMÂNIA - SRCF Brașov, 3 stații: Aiud, Teiuș și Războieni", sunt: Obiectivul principal al lucrărilor este creșterea atractivității/competitivității transportului feroviar prin îmbunătățirea calității serviciilor pentru călători în stațiile de cale ferată, concomitent cu îmbunătățirea siguranței în exploatare. Proiectul are următoarele obiective specifice: - modernizarea/repararea clădirilor din stațiile de călători (în funcție de scenariu, modernizarea se va face adaptând capacitatea la cerere), cu accentul pus pe spațiile destinate serviciilor pentru călători, pe zona comercială, cât și a facilităților pentru persoanele cu mobilitate redusă, handicap vizual, auditiv; - asigurarea cu sisteme noi de ventilație/încălzire; - înlocuirea instalațiilor electrice, sanitare, termice, PSI etc; - reabilitarea/modernizarea piețelor gărilor și parcărilor; - modernizarea echipamentului și rețelelor de telecomunicații, date și supraveghere video, inclusiv informare public călător; - asigurarea elementelor de siguranță și confort pentru călători, reprezentate de balustrade, rampe pentru persoane cu dizabilități etc. Contractul de supervizare a lucrărilor va trebui să acopere perioada cuprinsă între data semnării contractului și data de expirare a perioadei de notificare a defectelor aferentă contractelor de lucrări, conform calendarului estimat prezentat orientativ mai jos, la care se va adăuga o perioadă de închidere, respectiv 1 luna necesara întocmirii și transmiterii de către Contractant a declarației finale la terminarea lucrărilor („Procesul verbal de recepție finală", conform HG nr. 1405/2010). Durata totală estimată a serviciilor este de 58 luni, care este calculată luându-se în considerare durata pentru fiecare activitate, după cum urmează: - perioada de pre-construcție: 1 luni; - perioada de construcție: 20 luni, precum și: - perioada de notificare a defecțiunilor: 36 luni; - perioada de închidere: : 1 luni.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht, 79341000 Werbedienste