602730-2025 - Planung
Dänemark – Softwarepaket und Informationssysteme – Høring udbudsmateriale for anskaffelse, drift, vedligeholdelse og support af Meter & Master Data Management system til el-netvirksomhed
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung nur zu Informationszwecken
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Høring udbudsmateriale for anskaffelse, drift, vedligeholdelse og support af Meter & Master Data Management system til el-netvirksomhed
Beschreibung: Ordregiver ønsker at anskaffe et moderne og fuldt integreret Meter & Master Data Management system (MMDM-system), designet til effektiv håndtering og administration af målerdata fra både nuværende og fremtidige målepunkter, samt markedkommunikation med Energinets DataHub. Løsningen skal leveres som Software as a Service (SaaS). Den udbudte kontrakt omfatter anskaffelse, implementering, drift og vedligeholdelse af MMDM-systemet. Det efterspurgte MMDM-system omfatter: Automatiseret dataindsamling, avancerede analyseværktøjer, realtidsrapportering samt en intuitiv og brugervenlig grænseflade. Fuld integreret funktionalitet med eksterne systemer som ERP, SCADA og CRM/flådestyring, med fokus på høj dataintegritet, datasikkerhed og overholdelse af gældende IT- og databeskyttelsesregler. En robust og skalerbar arkitektur, der sikrer præcis, pålidelig og stabil håndtering af målerdata- også under maksimal belastning. En vedligeholdelsesvenlig løsning med høj ydeevne og fleksibilitet i forhold til fremtidige opgraderinger og udvidelser. I relation til indkøbet gennemføres der løbende en høring af dokumenter til udbudsmaterialet.
Interne Kennung: 552399
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48614000 Datenerfassungssystem, 48613000 Elektronische Datenverwaltung, 72263000 Software-Implementierung, 48810000 Informationssysteme, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 48460000 Softwarepaket für Analyse-, Wissenschafts-, Mathematik- oder Prognosezwecke, 48780000 Softwarepaket für die System-, Speicher- und Inhaltsverwaltung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72240000 Systemanalyse und Programmierung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware