2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kuntien leasingpalvelut 2027 (00861)
Beschreibung: HANKINNAN KOHDE Tämän puitejärjestelyn kohteena ovat kunnille, kaupungeille, näiden yhtiöille, kuntayhtymille ja muille kuntaorganisaatioille sekä seurakunnille suunnatut leasingpalvelut, jotka sisältävät leasingrahoituksen, rahoitettavien leasingkohteiden hallinnointiin tarkoitetun hallintapalvelun ja vuokrakauden jälkeen palautuvien leasingkohteiden käsittelyyn liittyvien palveluiden sekä muiden erikseen tilattavien palveluiden toimittamisen asiakkaille. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 1 "Hankinnan kohde ja vaatimukset". SOPIMUSKAUSI Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Hansel Oy:llä on oikeus pidentää sopimuskautta yhdellä enintään kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella puitesopimuksen ehdoin. Ks. myös tarjouspyynnön liitteenä A olevan puitesopimuksen luku 6. PUITEJÄRJESTELYN LAAJUUS Puitejärjestelyä voivat käyttää siihen liittyneet asiakkaat, jotka on lueteltu liitteessä B "Asiakkaat". Liitteessä on kuvattu asiakaskohtaisesti myös puitejärjestelyn käytön aloittamisen arvioitu ajankohta, jos se on jokin muu kuin puitesopimuksen voimaantuloajankohta. Puitejärjestelyllä rahoitettavien leasingkohteiden arvioitu ennakoitu arvonlisäveroton arvo (rahoitettava pääoma) puitesopimuskaudella (sisältäen optiokauden) on yhteensä arviolta 150 000 000 - 182 000 000 euroa. Erikseen tilattavien vähimmäisvaatimuksena tarjottavien palvelujen, vapaaehtoisesti tarjottavien palvelujen ja muiden lisäpalvelujen arvioitu ennakoitu arvonlisäveroton arvo puitesopimuskaudella (sisältäen optiokauden) on yhteensä arviolta 3 000 000 - 8 000 000 euroa. Puitejärjestelyyn sisältyvien leasingpalvelujen, rahoitusleasingpalveluiden ja erikseen tilattavien palvelujen arvioitua käyttöä ja esimerkiksi jakaumaa eri tuotekategorioille ja vuokra-ajoille on kuvattu erityisesti tarjouspyynnön liitteellä 3 "Hinnat". Puitejärjestelyllä rahoitettavan pääoman, vähimmäisvaatimuksena tarjottavien palvelujen, vapaaehtoisesti tarjottavien palvelujen ja muiden lisäpalveluiden arvolisäveroton enimmäisarvo puitesopimuskaudella (sisältäen optiokauden) on yhteensä 190 000 000 euroa. Hankinnan valmisteluvaiheessa yksi (1) asiakas on alustavasti ilmoittanut käyttävänsä omaa turvallisuussopimusta. Osakeyhtiöiden ja säätiöiden rahoitettavien leasingkohteiden arvioitu ennakoitu arvonlisäveroton arvo (rahoitettava pääoma) on yhteensä arviolta noin 38 500 000 euroa. Luvut ovat sitoumuksettomia arvioita, jotka perustuvat puitejärjestelyyn liittyneiden asiakkaiden antamiin tietoihin, asiakkaiden aiempaan leasingpalvelujen käyttöön liittyviin historiatietoihin huomioiden asiakkaiden näihin tietoihin ilmoittamat muutokset ja Hansel Oy:n arvioon puitejärjestelyn käytöstä. Rahoitettavan pääoman määrittämistä vaikeuttaa osaltaan se, että puitejärjestelyä voidaan käyttää hyvin erilaisten kohteiden rahoittamiseen, joiden hintakehitystä on vaikea arvioida. Lisäksi julkishallinnon säästöpaineet ja niistä johtuvat muutokset asiakkaiden toiminnassa ja organisaatioiden rakenteissa vaikeuttavat hankinnan ennakoidun arvon määrittämistä. FSR-ASETUS Tähän hankintaan sovelletaan EU:n asetusta (EU) 2022/2560 sisämarkkinoita vääristävistä ulkomaisista tuista. Tarjoajan tulee tutustua huolellisesti liitteenä E oleviin FSR-ohjeisiin tarjoajalle sekä liittää tarjoukseensa tarjoajan laatima, liitteen E.1 "FS-PP" vaatimusten mukainen vakuutus tai ilmoitus.
Interne Kennung: HANSEL PJ 00861
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Puitejärjestelyn toimintamalli on kuvattu tarjouspyynnön liitteenä A olevan puitesopimuksen luvussa "Puitejärjestely". Katso myös tarjouspyynnön kohta "Muut tiedot" - "Päätöksenteon perusteet". Hankintailmoituksen kohdassa "Menettely" mainittu "Puitejärjestelyn enimmäisarvo" kuvaa rahoitettavien leasingkohteiden enimmäisarvon ja lisäpalveluiden enimmäisarvon summaa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66114000 Finanzierungs-Leasing
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: HANSEL PJ 00861
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66000000 Financial and insurance services
Additional classification (cpv): 66114000 Financial leasing services
5. Lot
Lot: LOT-0000