603220-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Werbedienste – Koncessionsaftale til reklamefinansierede busstoppesteder og andet byudstyr i Horsens Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKoncessionsaftale til reklamefinansierede busstoppesteder og andet byudstyr i Horsens Kommune
BeschreibungEntreprisen omfatter koncessionsaftale til reklamefinansierede busstoppesteder og andet byudstyr i Horsens Kommune. Udbuddet omfatter ordregivers overladelse af retten til at etablere og drive byinventar på forskellige lokaliteter til en leverandør mod retten til reklamering på dette gennem en koncessionsaftale. Koncessionsaftalen skal løbe i 15 år. Byinventaret består af buslæskærme, informationstavler, affaldsbeholdere og andet byinventar jf. kravspecifikationen, samt en række optioner. Den udbudte opgave omfatter endvidere drift og vedligehold af det opsatte udstyr.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensOffentligt udbud uden forhandling. 9. oktober 2026 kl. 12.00 - Frist for at stille skriftlige spørgsmål 14. oktober 2026 kl. 12.00 - Frist for offentliggørelse af rettelsesblade og svar på spørgsmål 21. oktober 2026 kl. 12.00 - Tilbudsfrist 30. oktober 2026 - Forventet udsendelse af tildelingsmeddelelse. 10. november 2026 - Forventet kontraktindgåelse 1. maj 2027 - Kontraktopstart
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79341000 Werbedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34928400 Stadtmobiliar, 44212321 Wartehäuschen an Bushaltestellen, 45233293 Installation von Straßenmobiliar
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der Optionen- Om- og genplacering af buslæskærm (smal eller bred størrelse) - Levering, opstilling og fjernelse af en ekstra buslæskærm (normal eller smal størrelse) - Drift og vedligehold (årligt) - Drift og vedligehold af en ny buslæskærm (årligt) (smal med reklame) - Levering, opstilling og fjernelse af et toilet - Drift og vedligehold af et toilet (årligt) - Levering, opstilling og fjernelse af én affaldsbeholder