603565-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens – Tuetun asumisen palvelut
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tuetun asumisen palvelut
Beschreibung: Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen toimeksiannosta tarjouksia tuetun asumisen palvelun hankinnasta. Tuettu asuminen on sosiaalihuoltolain (1301/2014) 21a§:n mukaista yksilökohtaista sosiaaliohjauksellista tukea henkilölle, joka erityisestä syystä tarvitsee hyvinvointialueen apua tai tukea itsenäiseen asumiseen tai siihen siirtymiseen. Tuetun asumisen palvelu on suunnattu täysi-ikäisille Pirkanmaan hyvinvointialueen järjestämisvelvollisuuden piiriin kuuluville asiakkaille. Tuetun asumisen palvelua voidaan myöntää henkilölle, joka erityisestä syystä tarvitsee apua tai tukea itsenäisessä asumisessa ja/tai itsenäisen asumisensa järjestämisessä. Tuki kohdistuu itsenäisen elämän mahdollistamiseen, osallistumisen vahvistamiseen ja turvalliseen arkeen, jossa asiakkaan omat valinnat ja itsemääräämisoikeus toteutuvat. Tuetun asumisen palvelu toteutetaan asiakkaan omassa kodissa tai Palveluntuottajan vuokraamassa asunnossa. Hankittava palvelu koostuu seuraavista tukijaksoista: - Tukijakso 1A: ohjaus- ja tukityöskentely enintään 60 tuntia enintään 6 kuukauden aikajaksolla. - Tukijakso 1B: ohjaus- ja tukityöskentely enintään 6 tuntia kuukaudessa enintään 12 kuukauden ajan. - Tukijakso 1C: ohjaus- ja tukityöskentely yksilöllisen päätöksen mukaisesti (noin 10-12 tuntia kuukaudessa). Hankinta on jaettu maantieteellisesti osa-alueisiin seuraavasti: 1. Tampere, Pirkkala 2. Kangasala, Orivesi, Kuhmoinen, Pälkäne 3. Ylöjärvi, Ikaalinen, Hämeenkyrö 4. Nokia, Sastamala, Punkalaidun 5. Lempäälä, Vesilahti, Valkeakoski, Akaa, Urjala 6. Virrat, Ruovesi, Parkano, Kihniö 7. Optio: Mänttä-Vilppula, Juupajoki Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi. Hankinnan ennakoitu arvioitu arvo on noin 6 miljoonaa euroa vuodessa. Laskennallinen neljän vuoden hankinnan arvo on tällöin arviolta 24 milj. euroa. Hankintasopimuksen perusteella tehtävien tilausten määrät vaihtelevat tilaajan tarpeen mukaan, eikä hankintasopimus sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta. Hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä.
Interne Kennung: 622204
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalvelun hankinta, jonka perustana on lain 109 §:n mukainen hankintamenettely. Hankintamenettelynä on avoimen menettelyn kaltainen hankintamenettely, jossa noudatetaan hankintalain 3 § mukaisia periaatteita.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Alue 2: Kangasala, Orivesi, Kuhmoinen, Pälkäne
Beschreibung: Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnöllä ja sen liitteessä 2 Tuetun asumisen palvelujen palvelukuvaus.
Interne Kennung: 2.-0
Los: LOT-0002
Titel: Alue 3: Ylöjärvi, Ikaalinen, Hämeenkyrö
Interne Kennung: 3. -1
Los: LOT-0003
Titel: Alue 4: Nokia, Sastamala, Punkalaidun
Interne Kennung: 4.-2
Los: LOT-0004
Titel: Alue 5: Lempäälä, Vesilahti, Valkeakoski, Akaa, Urjala
Interne Kennung: 5.-3
Los: LOT-0005
Titel: Optio: Alue 7: Mänttä-Vilppula, Juupajoki
Beschreibung: Hankintaan sisältyy optiona maantieteellinen osa-alue Mänttä-Vilppula ja Juupajoki. Tilaajalla on oikeus ottaa optio käyttöön sopimuskauden aikana ilmoittamalla siitä kirjallisesti Palveluntuottajalle. Mikäli optio otetaan käyttöön, palvelu tulee aloittaa sopimuksen mukaan, kuitenkin viimeistään kolmen kuukauden kuluessa ilmoituksesta. Tilaaja ei sitoudu ottamaan optiota käyttöön eikä option käyttämättä jättäminen oikeuta toimittajaa korvaukseen. Tarjoaja voi tulla valituksi optioalueen palveluntuottajaksi ainoastaan jättämällä tarjouksen tässä tarjouskilpailussa. Optioalueen palveluntuottajaksi ei voi hakeutua enää tarjouskilpailun päättymisen jälkeen Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnöllä ja sen liitteessä 2 Tuetun asumisen palvelujen palvelukuvaus.
Interne Kennung: 7.-4
Los: LOT-0006
Titel: Alue 1: Tampere, Pirkkala
Interne Kennung: 1.-5
Los: LOT-0007
Titel: Alue 6: Virrat, Ruovesi, Parkano, Kihniö
Interne Kennung: 6.-6