603576-2026 - Ergebnis
Rumänien – Fahrbare Großbehälter für besondere Zwecke – Furnizare toalete automate cu servicii conexe de mentenanță
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare toalete automate cu servicii conexe de mentenanță
Beschreibung: Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a Acordului Cadru având ca obiect furnizarea a 24 de toalete automate noi, precum şi prestarea serviciilor auxiliare de mentenanţă necesare pentru menţinerea funcţionării optime a echipamentelor, prevenirea defecţiunilor şi asigurarea unui nivel corespunzător de igienă, pentru o perioadă de 24 de luni de la data semnării contractului. De asemenea, serviciile de mentenanţă vor fi asigurate şi pentru cele 19 toalete automate aflate deja în folosinţa autorităţii contractante, pe întreaga perioadă contractuală. Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului-cadru și a contractelor subsecvente: • Val. estimată minimă a Acordului Cadru ce urmează a fi încheiat este de 4 312 069,90 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de produse care ar putea fi solicitate pe durata întregului Acord Cadru; • Val. estimată maximă a Acordului Cadru ce urmează a fi încheiat este de 9 526 611,60 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de produse care ar putea fi solicitate pe durata întregului Acord Cadru; • Val. estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 2 285 840,40 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de produse care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; • Val. estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 4 763 305,80 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de produse care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent. Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului AC și a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează a fi atribuite pe durata AC se regăsesc în cadrul Anexei nr. 1 la Caietul de sarcini. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificare sunt primite cu cel puțin 18 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, Autoritatea Contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor acestor solicitări de clarificare în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 41640678/47/1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34221000 Fahrbare Großbehälter für besondere Zwecke
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Procedura presupune achiziţia, montajul şi punerea în funcţiune unor toalete automate, care vor îmbunătăţi infrastructura sanitară publică, va asigura confortul utilizatorilor şi va contribui la menţinerea unui mediu curat şi igienic. Acordul Cadru are ca obiect furnizarea a 24 de toalete automate noi, precum şi prestarea serviciilor auxiliare de mentenanţă necesare pentru menţinerea funcţionării optime a echipamentelor, prevenirea defecţiunilor şi asigurarea unui nivel corespunzător de igienă, pentru o perioadă de 24 de luni de la data semnării contractului. De asemenea, serviciile de mentenanţă vor fi asigurate şi pentru cele 19 toalete automate aflate deja în folosinţa autorităţii contractante, pe întreaga perioadă contractuală. Obiectul prezentei achiziții îl reprezintă semnarea unui Acord Cadru, care să stabilească termenii, condițiile precum și cadrul legal, financiar, tehnic și administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, în vederea asigurării de către Ofertanți, în condiții de siguranță, operativitate și eficiență financiară, a furnizării produselor și prestării serviciilor, descrise prin caietul de sarcini. Ofertanții au obligația de a respecta Strategie de Dezvoltare Durabilă a Sectorului 1 al Muncicipiului București. Autoritatea Contractantă estimează că pe parcursul perioadei de derulare a Acordului Cadru se va încheia aproximativ 1 contract subsecvent pe an, în funcție de necesitate și bugetul disponibil. Modalitatea de atribuire a contractelor subsecvente promitenților – prestatori ca urmare a atribuirii Acordului Cadru este următoarea: - De fiecare dată când intenționează să atribuie un contract de achiziție publică subsecvent Acordului, Promitentul - achizitor va consulta, în scris, Promitentul - furnizor clasat pe primul loc în urma desfășurării procedurii de atribuire a Acordului Cadru solicitându-i acestuia reconfirmarea ofertei prin retransmiterea prețurilor ofertate inițial. - În situația în care Promitentul - furnizor clasat pe primul loc în urma desfășurării procedurii de atribuire a Acordului Cadru nu are capacitatea de a răspunde solicitărilor Promitentului - achizitor, în conformitate cu prevederile documentației de achiziție, va fi consultat în scris Promitentul - furnizor clasat pe locul 2 în urma desfășurării procedurii de atribuire a Acordului Cadru. - În situația care în care nici Promitentul - furnizor clasat pe locul 2 în urma desfășurării procedurii de atribuire a Acordului Cadru nu are capacitatea de a răspunde solicitărilor Promitentului - achizitor, în conformitate cu prevederile documentației de achiziție va fi consultat în scris Promitentul - furnizor clasat pe locul 3 în urma desfășurării procedurii de atribuire a Acordului Cadru. - În situația care în care nici Promitentul - furnizor clasat pe locul 3 în urma desfășurării procedurii de atribuire a Acordului Cadru nu are capacitatea de a răspunde solicitărilor Promitentului - achizitor, acesta din urmă are dreptul de a iniția o nouă procedură de atribuire pentru achiziționarea diferenței care nu poate fi acoperită de promitenții-furnizori, semnatari ai Acordului Cadru. - În cazul în care niciunul dintre Promitenții - furnizori semnatari ai Acordului nu mai au capacitatea de a răspunde solicitărilor Promitentului - achizitor, acesta din urmă are dreptul să încheie cu alt operator economic un contract de achiziție publică având ca obiect achiziționarea acelorași produse care fac obiectul Acordului Cadru. Se va avea în vedere posibilitatea ca furnizarea produselor aferente mai multor contracte subsecvente, să fie executate simultan, acest lucru urmând a fi stabilit odată cu încheierea acestor contracte, în funcție de bugetul disponibil și de necesitățile apărute ad-hoc.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45215500 Öffentliche Toiletten, 50760000 Reparatur und Wartung von öffentlichen Toiletten