603758-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Levering af klargøring af boliger til nyankomne flygtninge
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLevering af klargøring af boliger til nyankomne flygtninge
BeschreibungUdbuddet vedr. indkøb af klargøring af boliger til nyankomne flygtninge. Ydelsen indeholder praktisk assistance til klargøring og møblering af boliger. Opgaverne omfatter møbelmontering, lagerstyring og mindre reparationer og transport i forbindelse med opgaverne.
Interne Kennung789637
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensGennemgang af tilbuddene er planlagt til uge 41. De indkomne tilbud vil blive behandlet efter følgende procedure: Konditionsmæssighed: I første omgang vurderes tilbuddenes konditionsmæssighed i forhold til de udelukkelsesgrunde og krav til egnethed mv., der er opstillet i udbudsbetingelserne. I tilfælde af, at Aarhus kommune måtte konstatere at et tilbud er ukonditionsmæssigt, vil tilbuddet ikke indgå i den videre behandling. Tildeling af aftale: I anden omgang vurderes de konditionsmæssige tilbud i forhold til tildelingskriteriet, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 10 Tildelingskriterium. På denne baggrund træffes beslutning om tildeling af aftale. Det skal understreges, at Aarhus Kommune og tilbudsgivere ikke kan forhandle om de afgivne tilbud. Dog kan Aarhus Kommune vælge at anvende udbud med forhandling, i tilfælde af, at alle indkomne tilbud er ikkeforskriftsmæssige og/eller uacceptable. Når afgørelse foreligger, vil alle tilbudsgivere blive skriftligt underrettet om tildelingsbeslutningen. Der gøres opmærksom på, at Aarhus Kommune tidligst må underskrive aftalen efter udløb af en standstill-periode på minimum 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor kommunen har afsendt samtidig underretning til alle tilbudsgivere om tildelingsbeslutningen. Der gøres desuden opmærksom på, at Aarhus Kommune først kan afsende samtidig underretning, når dokumentation for overholdelse af de oplysninger, der er anført i ESPD fra den tilbudsgiver, som Aarhus Kommune forventer at indgå aftale med, er fremsendt. Det forventes, at der kan indgås aftale slut uge 46 eller umiddelbart efter. Aftalen vil blive tildelt den tilbudsgiver, der afgiver det for Aarhus Kommune økonomisk mest fordelag-tige tilbud ud fra kriteriet Bedste forhold mellem pris og kvalitet. Aftalen vil blive tildelt den tilbudsgiver, der opfylder egnethedskravene og kravene, og som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, hvilket identificeres på grundlag af det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Pris vægtes 25% Jo lavere pris der tilbydes, jo flere point. Kvalitet vægtes 75% Der vil blive lagt positiv vægt på følgende (bemærk opdeling i forskellige delkriterier): 1) Personale 2) Bemanding af opgaven
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 63122000 Lagerhaltung, 50850000 Reparatur und Wartung von Möbeln
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDen fremtidige rammeaftale kan forlænges i op til 2x12 måneder af en eller flere omgange på uændrede vilkår eller på ændrede vilkår, som aftales mellem parterne og som samlet set er økonomisk gunstige for Aarhus Kommune.