604142-2026 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Udbud med forhandling af kontrakt om levering, implementering, drift, vedligeholdelse og support af økonomi- og lønsystem til Gribskov Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud med forhandling af kontrakt om levering, implementering, drift, vedligeholdelse og support af økonomi- og lønsystem til Gribskov Kommune
BeschreibungNærværende udbud vedrører indgåelse af kontrakt om Ordregivers anskaffelse af et integreret økonomi- og lønsystem med særligt fokus på sikker, stabil og effektiv drift. Kontrakten omfatter levering og implementering af løsningen samt den efterfølgende drift, vedligeholdelse og support. Under økonomidelen ligger såvel debitor, opkrævning mv., og under løndelen hører også vagtplan. Driftsydelsen udgør et centralt element i kontrakten, og omfatter det fulde ansvar for løsningens daglige drift, herunder sikring af høj tilgængelighed, performance og driftsstabilitet. Formålet med udbuddet er at etablere en fremtidssikret og robust platform, der understøtter Ordregivers økonomi- og lønadministration effektivt og med høj grad af automatisering, kvalitet og driftssikkerhed, herunder tidssvarende teknologiske muligheder i form af understøttelse af maskinlæring og kunstig intelligens samt andre værktøjer, der kan bidrage til øget automatisering og beslutningsstøtte.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbud med forhandling i henhold til udbudslovens § § 61, stk. 1, nr. 1, litra c og d, hvorefter der gennemføres en prækvalifikation, en indledende tilbudsrunde, en mundtlig forhandling (forventet én), og en afsluttende indkaldelse af endeligt tilbud. Ordregiver begrunder den valgte udbudsform med særlige omstændigheder omkring Ordregivers sikkerhedskrav som værende en sektor af særlig kritisk betydning, der betyder, at kontraktens kompleksitet i forhold til retlige risici ikke kan tildeles uden forudgående forhandling. Herudover er det vurderet, at Ordregiver ikke tilstrækkelig præcist kan fastlægge de tekniske specifikationer med henvisning til en standard, en europæisk teknisk vurdering, en fælles teknisk specifikation eller en teknisk reference.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48440000 Softwarepaket für die Finanzanalyse and Buchhaltung, 48441000 Finanzanalysesoftwarepaket, 48442000 Finanzsystemsoftwarepaket, 48443000 Buchhaltungssoftwarepaket, 48444000 Buchhaltungssystem, 48445000 Softwarepaket für das Kundenbeziehungsmanagement (CRM), 48450000 Softwarepaket für Zeiterfassung und Personalverwaltung, 48451000 Softwarepaket für die Unternehmensressourcenplanung (ERP), 48462000 Mathematik- oder Prognosesoftwarepaket
5. Los
LosLOT-0000