604455-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Magnetresonanz-Bildgebungsgeräte – Furnizare sistem de imagistica medicala RMN 3 Tesla si servicii conexe
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare sistem de imagistica medicala RMN 3 Tesla si servicii conexe
Beschreibung: In prezent, Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L.–„Prof. Dr. Dorin Hociotă” are externalizate serviciile de imagistica medicala prin Rezonanta Magnetica Nucleara, ceea ce duce la costuri suplimentare din partea Institutului, disconfortul creat pacientilor care trebuie sa se deplaseze pana la clinicile de imagistica medicala, cat si imposibilitatea efectuarii in regim de urgenta a examinarilor imagistice. Având în vedere strategia de dezvoltare și modernizare a infrastructurii Institutului de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L.–„Prof. Dr. Dorin Hociotă” şi ţinând seama de evoluţia tehnologică din imagistica medicala cu includerea unor softuri de inteligenţă artificială pentru un suport în diagnostic, este imperios necesar achizitionarea unei aparaturi de imagistica medicala de ultima generatie, pentru lărgirea numerică a bazei tehnice prin achizitionarea unui sistem de imagistica medicala RMN 3T fără de care vom fi limitaţi în a oferi pacienţilor detalii suplimentare legate de diferitele tipuri de patologii, de a limita doza de iradiere, precum şi de a eficientiza la maximum preluarea solicitărilor de explorări imagistice din ce în ce mai numeroase şi mai complexe. Pentru a răspunde optim fluxului din ce în ce mai mare de pacienti, Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L.–„Prof. Dr. Dorin Hociotă”, trateaza cazuri extrem de complexe, cu patologii intricate, în multe cazuri cu simptomatologie acută tip stroke/pseudostroke, suprapusă unei patologii oncologice sau cronice preexistente, sunt imperios necesare lărgirea şi diversificarea platoului tehnic din cadrul Laboratorului de Radiologie si Imagistica medicala, care să permită acte medicale complete şi fără fisuri, de la un diagnostic rapid conform maximei "TIME IS BRAIN" la un tratament optimizat, care să scurteze durata de spitalizare şi să permită pacientului o recuperare totală. In vederea imbunatatirii sigurantei actului medical, a fost identificat ca fiind necesar achiziționarea unui „Sistem de imagistica medicala” pentru Institutul de Fonoaudiologie si Chirurgie Functionala ORL, ”Prof. dr. Dorin Hociota” constand intr-un Sistem de imagistica medicala RMN 3T si serviciile conexe care contau in amenajarea spatiului interior si exterior necesar instalarii, punerii in functiune si exploatarii echipamentului. Termenul limita pana la care se pot solicita clarificari la documentatia de atribuire: Operatorii economici interesati de procedura vor solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art.161 din legea 98/2016, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificare/informtiilor suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 3-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anuntul de participare .
Interne Kennung: LD/RMN3T/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: In conformitate cu prevederile art. 74 alin. (3) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, în vederea reducerii termenului-limită pentru depunerea ofertelor la minimum 15 zile.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33113000 Magnetresonanz-Bildgebungsgeräte
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L.–„Prof. Dr. Dorin Hociotă” desfasoara pe langa activitatile de furnizare servicii medicale, activitati de cercetare-dezvoltare in stiintele medicale, invatamant medical clinic universitar si postuniversitar – detinand cea mai mare baza de specializare ORL a medicilor rezidenti din tara, Programul National pentru tratarea surditatii prin proteze auditive si implant cohlear, recuperarea copiilor cu dizabilitati de vorbire si dezabilitati de auz-vorbire. Informatii despre contextul care a determinat achizitionarea produselor Diagnosticul fiecarui pacient, in functie de complexitatea si antecedentele clinice, se bazeaza pe investigatii medicale, in corelatie cu analizele de laborator. Adresabilitatea populatiei catre servicii medicale de calitate superioara, atat pentru spitalizarea continua cat si pentru spitalizarea de zi, a crescut in ultimii ani. In cadrul Institutului de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L.–„Prof. Dr. Dorin Hociotă” aparatura existenta la ora actuala este insuficienta. Aparatele radioimagistice din cadrul Laboratorului de radiologie şi imagistică medicală sunt total insuficiente pentru a asigura şi a absorbi în condiţii optime fluxul de pacienţi şi pentru a avea siguranţa unor detalii diagnostice în contextul patologiei extrem de complexe explorate imagistic. In prezent, Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L.–„Prof. Dr. Dorin Hociotă” are externalizate serviciile de imagistica medicala prin Rezonanta Magnetica Nucleara, ceea ce duce la costuri suplimentare din partea Institutului, disconfortul creat pacientilor care trebuie sa se deplaseze pana la clinicile de imagistica medicala, cat si imposibilitatea efectuarii in regim de urgenta a examinarilor radioimagistice. In vederea imbunatatirii sigurantei actului medical, a fost identificat ca fiind necesar achiziționarea unui „Sistem de imagistica medicala cu servicii conexe” pentru Institutul de Fonoaudiologie si Chirurgie Functionala ORL, ”Prof. dr. Dorin Hociota” Având în vedere strategia de dezvoltare și modernizare a infrastructurii Institutului de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L.–„Prof. Dr. Dorin Hociotă” şi ţinând seama de evoluţia tehnologică din imagistica medicala cu includerea unor softuri de inteligenţă artificială pentru un suport în diagnostic, este imperios necesar achizitionarea unei aparaturi de imagistica medicala de ultima generatie cu servicii conexe constand in Amenajarea spatiului interior si exterior necesar instalarii, punerii in functiune si exploatarii echipamentului;, pentru lărgirea numerică a bazei tehnice prin achizitionarea unui sistem de imagistica medicala RMN 3T fără de care vom fi limitaţi în a oferi pacienţilor detalii suplimentare legate de diferitele tipuri de patologii, de a limita doza de iradiere, precum şi de a eficientiza la maximum preluarea solicitărilor de explorări radioimagistice din ce în ce mai numeroase şi mai complexe. Pentru a răspunde optim fluxului din ce în ce mai mare de pacienti, Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L.–„Prof. Dr. Dorin Hociotă”, cazuri extrem de complexe, cu patologii intricate, în multe cazuri cu simptomatologie acută tip stroke/pseudostroke, suprapusă unei patologii oncologice sau cronice preexistente, sunt imperios necesare lărgirea şi diversificarea platoului tehnic din cadrul Laboratorului de Radiologie si Imagistica medicala, care să permită acte medicale complete şi fără fisuri, de la un diagnostic rapid conform maximei "TIME IS BRAIN" la un tratament optimizat, care să scurteze durata de spitalizare şi să permită pacientului o recuperare totală. În acest context, este necesară dotarea cu noi echipamente medicale performante, care să asigure 24/24 de ore accesul urgențelor și care printr-un diagnostic rapid să contribuie la îmbunătățirea și eficientizarea îngrijirii pacientului.
Interne Kennung: 1