604689-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Überholungs- und Sanierungsarbeiten – Execuția lucrărilor la obiectivul de investiții ” Creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe nr. 1 și nr. 5, Strada Calea Romanilor, Oraș Geoagiu, Județul Hunedoara, COD SMIS 2021: 348228
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuția lucrărilor la obiectivul de investiții ” Creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe nr. 1 și nr. 5, Strada Calea Romanilor, Oraș Geoagiu, Județul Hunedoara, COD SMIS 2021: 348228
Beschreibung: Reabilitarea termică a blocurilor de locuințe nr. 1 și nr. 5, situate în orașul Geoagiu, strada Calea Romanilor, jud. Hunedoara și îmbunătățirea și modernizarea sistemelor tehnice ale clădirilor
Interne Kennung: 5742426/2026/5
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Reabilitarea termică a elementelor de anvelopă a clădirii; i. izolarea termică a faţadei - parte vitrată, respectiv înlocuirea tâmplăriei exterioare existente, inclusiv a celei aferente accesului în clădire, cu tâmplărie termoizolantă cu performanță ridicată, înlocuirea tâmplăriei interioare: uși de acces și ferestre către spațiile neîncălzite sau insuficient încălzite dacă este cazul; Montarea tâmplăriei exterioare noi din PVC cu sticlă termoizolantă tip tripan, eficientă energetic, cu performanță termică (suprafață tratată low-E, umplutură de gaz inert între foile de geam, barieră radiantă) cu R’min = 0,83 m2K/W. Usile vor fii prevazute cu dispozitive automate de inchidere. Este obligatorie decuparea garniturilor şi montarea unor clapete autoreglabile care să asigure o ventilare corespunzătoare a încăperilor. ii. izolarea termică a faţadei - parte opacă, respectiv termoizolarea pereților exteriori, inclusiv termohidroizolarea terasei sau termoizolarea planşeului peste ultimul nivel cu sisteme termoizolante în cazul existenţei şarpantei; Termoizolarea pereților exteriori opaci – prin aplicarea la exterior a unui material termoizolant –vată minerală având grosimea de 20cm; iii. închiderea balcoanelor și/sau a logiilor cu tâmplărie termoizolantă, inclusiv termoizolarea parapeților acestora; iv. izolarea termică a planşeului peste sol/subsol neîncălzit; v. izolarea termică a pereților care formează anvelopa clădirii ce delimiteaza spațiul încălzit de alte spații comune neîncălzite; Termoizolarea spaletilor si glafurilor cu vată minerală bazaltică de densitate mare de 2 cm grosime + protectie cu masa de spaclu armata cu plasa de fibra de sticla; Termoizolarea soclului cladirii cu vată minerală având grosimea de 20cm si protectie cu mortar structurat impermeabil, dar permeabil la vapori cu prelungirea termoizolatiei cu 40 cm sub nivelul CTS ; vi. Alte tipuri de lucrări: - repararea trotuarului de protecţie, în scopul eliminării infiltraţiilor la infrastructura blocului de locuinţe; - hidroizolrea soclului si reabilitarea zonei verzi din jurul blocului de locuințe, afectat de lucrările de intervenție; - desfacerea invelitorii si a sarpantei din lemn, desfacerera si refacerea stratului hidroizolant la copertine accese, realizare sarpanta din lemn si invelitoare din tigla ceramica profilata, inclusiv accesorii, inlocuirea sistemului de colectare a apelor meteorice; - repararea elementelor de construcţie ale faţadei care prezintă potenţial pericol de desprindere şi/sau afectează funcţionalitatea clădirii; - refacerea finisajelor interioare în zonele de intervenţie; Îmbunătățirea/modernizarea sistemelor tehnice ale clădirii: i. lucrări de instalare/ reabilitare/ modernizare a sistemelor de ventilare centralizată cu minim 75% recuperare de căldură, în vederea asigurării calității aerului interior, soluții de ventilare naturală sau mecanică prin introducerea dispozitivelor/ fantelor/ grilelor pentru aerisirea controlată a spațiilor ocupate și evitarea apariției condensului pe elementele de anvelopă; Dotarea apartamentelor cu grile de ventilație. ii. refacerea canalelor de ventilaţie din apartamente în scopul menţinerii/realizării ventilării naturale a spaţiilor ocupate, în cazul în care acestea au fost înfundate/blocate; Realizarea unei instalații de ventilare a spațiilor comune prin intermediul unor ventilatoare amplasate în fiecare casă de scară, alimentate cu energie electrică din SEN; iii. Alte tipuri de lucrări: Realizarea unei instalații electrice noi (pentru zonele comune) și utilizarea în totalitate a corpurilor de iluminat tip LED la nivelul zonelor comune și a zonelor de iluminat exterior, având celule cu senzor de lumină naturală, alimentată cu energie electrică din SEN; Realizare instalaţie de paratrăsnet și descărcătoare de tensiune pe alimentarea cu energie electrică. Instalarea unui sistem de producere a energiei electrice cu sisteme regenerabile de tip panouri fotovoltaice ”on-grid”; Sistemul fotovoltaic on-grid de 3 kWp include: 8 buc x Panou fotovoltaic monocristalin 375-380 Wp 1 set x Sistem de sustinere panouri fotovoltaice din aluminiu pentru acoperis 1 buc x Invertor solar ON-GRID monofazat 3 kW 1 buc x contor bidirecțional monofazat 1 buc x Stick monitorizare 100 ml x Cablu solar PV (negru + rosu) 1 set x Conectica completa Invertorul trifazat 3 Kw Realizarea sau completarea centurii de împământare odată cu montarea echipamentelor și legarea carcaselor lor metalice la împământare. Montarea radiatoarelor electrice pe casa scării, la fiecare nivel. Completarea tabloului electric existent cu întrerupătoare automate necesare pentru realizarea circuitelor radiatoarelor electrice.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45421000 Bautischlerarbeiten