2. Verfahren
Verfahren
Titel: Valtion leasingpalvelut 2027 (00709)
Beschreibung: HANKINNAN KOHDE Tämän puitejärjestelyn kohteena ovat valtion virastoille ja laitoksille, valtion budjettitalouden ulkopuolisille organisaatioille, yliopistoille ja korkeakouluille (mukaan lukien ammattikorkeakoulut) sekä EU-organisaatioille suunnatut leasingpalvelut, jotka sisältävät leasingrahoituksen, rahoitettavien leasingkohteiden hallinnointiin tarkoitetun hallintapalvelun ja vuokrakauden jälkeen palautuvien leasingkohteiden käsittelyyn liittyvien palveluiden sekä muiden erikseen tilattavien palveluiden toimittamisen asiakkaille. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 1 "Hankinnan kohde ja vaatimukset". SOPIMUSKAUSI Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Hansel Oy:llä on oikeus pidentää sopimuskautta yhdellä enintään kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella puitesopimuksen ehdoin. Ks. myös tarjouspyynnön liitteenä A olevan puitesopimuksen luku 6. PUITEJÄRJESTELYN LAAJUUS Puitejärjestelyä voivat käyttää siihen liittyneet asiakkaat, jotka on lueteltu liitteessä B "Asiakkaat". Liitteessä on kuvattu asiakaskohtaisesti myös puitejärjestelyn käytön aloittamisen arvioitu ajankohta, jos se on jokin muu kuin puitesopimuksen voimaantuloajankohta. Puitejärjestelyllä rahoitettavien leasingkohteiden arvioitu ennakoitu arvonlisäveroton arvo (rahoitettava pääoma) puitesopimuskaudella (sisältäen optiokauden) on yhteensä arviolta 70 000 000 - 94 000 000 euroa. Erikseen tilattavien vähimmäisvaatimuksena tarjottavien palvelujen, vapaaehtoisesti tarjottavien palvelujen ja muiden lisäpalvelujen arvioitu ennakoitu arvonlisäveroton arvo puitesopimuskaudella (sisältäen optiokauden) on yhteensä arviolta 2 000 000 - 6 000 000 euroa. Puitejärjestelyyn sisältyvien leasingpalvelujen, rahoitusleasingpalveluiden ja erikseen tilattavien palvelujen arvioitua käyttöä ja jakaumaa eri tuotekategorioille ja vuokra-ajoille on kuvattu erityisesti tarjouspyynnön liitteellä 3 "Hinnat". Puitejärjestelyllä rahoitettavan pääoman, vähimmäisvaatimuksena tarjottavien palvelujen, vapaaehtoisesti tarjottavien palvelujen ja muiden lisäpalveluiden arvolisäveroton enimmäisarvo puitesopimuskaudella (sisältäen optiokauden) on yhteensä 100 000 000 euroa. Hankinnan valmisteluvaiheessa seitsemän (7) asiakasta on alustavasti ilmoittanut haluavansa käyttää omaa turvallisuussopimusta. Osakeyhtiöiden ja säätiöiden rahoitettavien leasingkohteiden arvioitu ennakoitu arvonlisäveroton arvo (rahoitettava pääoma) on yhteensä arviolta noin 36 000 000 euroa. Luvut ovat sitoumuksettomia arvioita, jotka perustuvat puitejärjestelyyn liittyneiden asiakkaiden antamiin tietoihin, asiakkaiden aiempaan leasingpalvelujen käyttöön liittyviin historiatietoihin huomioiden asiakkaiden näihin tietoihin ilmoittamat muutokset ja Hansel Oy:n arvioon puitejärjestelyn käytöstä. Hankinnan ennakoidun arvon määrittämistä vaikeuttaa se, että puitejärjestelyä voidaan käyttää hyvin erilaisten kohteiden rahoittamiseen, joiden hintakehitystä on vaikea arvioida. Lisäksi julkishallinnon säästöpaineet ja niistä johtuvat mahdolliset muutokset asiakkaiden toiminnassa ja organisaatiorakenteissa (esim. virastouudistukset) vaikeuttavat hankinnan ennakoidun arvon määrittämistä. Julkishallinnon säästötoimenpiteistä johtuen asiakkaan käytettävissä oleviin varoihin voi puitesopimuskaudella tulla ennakoimattomia asiakkaasta riippumattomia muutoksia. FSR-ASETUS Tähän hankintaan sovelletaan EU:n asetusta (EU) 2022/2560 sisämarkkinoita vääristävistä ulkomaisista tuista. Tarjoajan tulee tutustua huolellisesti liitteenä E oleviin FSR-ohjeisiin tarjoajalle sekä liittää tarjoukseensa tarjoajan laatima, liitteen E.1 "FS-PP" vaatimusten mukainen vakuutus tai ilmoitus.
Interne Kennung: HANSEL PJ 00709
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Puitejärjestelyn toimintamalli on kuvattu tarjouspyynnön liitteenä A olevan puitesopimuksen luvussa "Puitejärjestely". Katso myös tarjouspyynnön kohta "Muut tiedot" - "Päätöksenteon perusteet". Hankintailmoituksen kohdassa "Menettely" mainittu "Puitejärjestelyn enimmäisarvo" kuvaa rahoitettavien leasingkohteiden enimmäisarvon ja lisäpalveluiden enimmäisarvon summaa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66114000 Finanzierungs-Leasing
5. Los
Los: LOT-0000