605048-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Maschinen für allgemeine und besondere Zwecke – Offentligt udbud af svovlgranulatdoseringsanlæg til Helsingør Kraftvarmeværk A/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af svovlgranulatdoseringsanlæg til Helsingør Kraftvarmeværk A/S
BeschreibungHelsingør Kraftvarmeværk A/S (HØK) skal indkøbe et svovlgranulatdoseringsanlæg, der skal indbygges og integreres i det eksisterende brændsels- og kedelanlæg. Selve svovlgranulatdoseringsanlægget skal placeres i en nyopført bygning, hvori der er afsat et volumen til selve maskinen og lagerfunktioner separat. Det samlede projekt består af en maskinteknisk del, en byggeteknisk del samt tilpasning af det eksisterende anlæg. Dette udbud omfatter indkøbet af den maskintekniske del, der bl.a. omfatter levering og installation af svovldoseringsanlægget. Tilsætning af svovl til brændslet er en kendt metode hvormed problemerne med slaggedannelse kan formindskes. Svovldoseringsanlægget vil dermed reducere slaggedannelsen og dermed øge driftseffektiviteten, mindske behovet for driftsstop, forbedre arbejdsmiljøet og sikre bedre kontrol med værkets emissioner. Projektet har således både driftsmæssig, arbejdsmiljømæssig og miljømæssig betydning.
Interne Kennung788617
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42900000 Maschinen für allgemeine und besondere Zwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42990000 Diverse Maschinen und Geräte für besondere Zwecke, 42993200 Dosieranlage
5. Los
LosLOT-0000