605092-2026 - Wettbewerb
Schweden – Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden – Skötsel av tekniska fastighetsinstallationer inom Myndigheten för civilt försvar och Länsstyrelsens ledningsplatser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Skötsel av tekniska fastighetsinstallationer inom Myndigheten för civilt försvar och Länsstyrelsens ledningsplatser
Beschreibung: Upphandlingen avser drift och förvaltning inklusive avhjälpande underhåll av tekniska installationer och system inom de lokaler som förvaltas av Myndigheten för civilt försvar för Länsstyrelsernas ledningsplatser i landet samt för tekniska utrymmen i Myndigheten för civilt försvars kontorslokaler i Karlstad, Solna och Kristinehamn. Förvaltningsobjekten är belägna enligt bilaga 4 Objektsbeskrivning och geografiskt spridda över Sverige. Nedanstående installationssystem berörs: - Bygg - Vatten och avlopp - Kyla- Värme - Luftbehandling - Styr- och regler - Elanläggning - Belysning - Reservkraft - Avbrottsfri kraft - UPS - System för spänningsutjämning - Tele- och datasystem - Brandlarm och släcksystem - Hissar - Genomföringar - Skyddsprodukter för ovan Denna upphandling avser ett framtida avtal där leverantören ska fortsätta att leverera samtliga tjänster enligt avtalet även vid särskild händelse, fredstida krissituation och höjd beredskap.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133537:Lot:1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Förlängning av avtalet med 1+1+1 år.
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängning av avtalet med 1+1+1 år.