See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dezvoltarea platformei eUNBR prin achiziție echipamente TIC, servicii dezvoltare platformă eUNBR, servicii securitate cibernetică și servicii pregătire personal, necesare în cadrul proiectului de investiții intitulat „PLATFORMA e-UNBR”, cod SMIS 346382.
Beschreibung: Autoritatea contractantă intenționează să realizeze o achiziție publică având ca obiect Dezvoltarea platformei eUNBR prin achiziție echipamente TIC, servicii dezvoltare platformă eUNBR, servicii securitate cibernetică și servicii pregătire personal, necesare în cadrul proiectului de investiții intitulat „PLATFORMA e-UNBR”, cod SMIS 346382. Achiziția vizează dezvoltarea, implementarea și operaționalizarea platformei eUNBR, prin furnizarea serviciilor de dezvoltare software, a serviciilor de securitate cibernetică, a echipamentelor TIC, a licențelor software și a serviciilor de pregătire a personalului, necesare asigurării funcționării platformei în condiții de securitate, disponibilitate, interoperabilitate și performanță, în conformitate cu cerințele și specificațiile tehnice prevăzute în documentația de atribuire. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Termenele limită de primire a solicitărilor de clarificări, respectiv de transmitere a răspunsului autorității contractante, au fost calculate astfel încât operatorii economici să beneficieze de cele 10 zile prevăzute de Art. 161 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub).
Interne Kennung: 1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72262000 Software-Entwicklung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: LOTUL 1 – Servicii dezvoltare platformă eUNBR și securitate cibernetică, inclusiv pregătire personal
Beschreibung: Autoritatea Contractantă intenționează să realizeze o achiziție publică având ca obiect servicii dezvoltare platformă eUNBR, servicii securitate cibernetică și servicii pregătire personal, necesare în cadrul proiectului de investiții intitulat „PLATFORMA e-UNBR”, cod SMIS 346382. Achiziția vizează realizarea unui ansamblu integrat de soluții software și servicii de securitate cibernetică, necesare dezvoltării, implementării, operaționalizării și funcționării la nivel național a platformei eUNBR, în condiții de securitate, disponibilitate, interoperabilitate și performanță. În cadrul achiziției sunt incluse, fără a se limita la acestea, următoarele categorii de servicii și produse: · servicii de analiză, proiectare, dezvoltare, implementare și integrare a platformei eUNBR; · furnizare de licențe software și componente software necesare funcționării platformei eUNBR; · servicii de instalare, configurare, punere în funcțiune și testare a componentelor software; · servicii de migrare date, interconectare și interoperabilitate cu alte sisteme informatice, inclusiv ECRIS V și ROeID; · servicii de securitate cibernetică, incluzând furnizarea, implementarea, configurarea și integrarea soluției SIEM, monitorizarea evenimentelor de securitate și identificarea continuă a vulnerabilităților; · servicii de instruire și transfer de cunoștințe pentru personalul Autorității Contractante; · servicii de suport tehnic și mentenanță corectivă în perioada de garanție. Serviciile și produsele ce fac obiectul achiziției trebuie să asigure implementarea unei soluții informatice unitare, capabile să susțină desfășurarea în condiții optime a activităților specifice Uniunii Naționale a Barourilor din România și ale barourilor membre, prin digitalizarea proceselor specifice, gestionarea și interoperabilitatea datelor, precum și furnizarea unor servicii digitale moderne, în conformitate cu cerințele legale, funcționale și operaționale aplicabile. Descrierea completă a caracteristicilor tehnice minime, a cerințelor funcționale, a cerințelor de performanță, precum și a condițiilor de livrare, implementare și operare se regăsește în Caietul de sarcini și în anexele acestuia, care fac parte integrantă din documentația de atribuire. Având în vedere prevederile Directivei 2014/24/UE, specificațiile tehnice care fac trimitere la standarde naționale sau la transpunerile unor standarde europene se vor citi și interpreta „sau echivalent”. Astfel, orice referire în documentele achiziției care indică o anumită origine, sursă, producție, producător, un procedeu special, un standard, un normativ, o marcă de fabrică sau de comerț, un brevet de invenție, o licență de fabricație, sunt menționate doar cu scopul de a descrie în mod cât mai clar și precis cerințele Autorității Contractante, din perspectiva conceptului, și nu au ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici sau a anumitor produse/servicii. În contextul dat, specificațiile/mențiunile în cauză vor fi considerate ca fiind însoțite de sintagma „sau echivalent”, iar ofertanții au obligația de a demonstra echivalența produselor/serviciilor ofertate cu cele solicitate, dacă este cazul.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72700000 Computernetze, 72910000 Computer-Backup-Dienste, 80530000 Berufsausbildung
Los: LOT-0002
Titel: LOTUL 2 – Achiziție echipamente TIC
Beschreibung: Autoritatea Contractantă intenționează să realizeze o achiziție publică având ca obiect dezvoltarea platformei eUNBR prin achiziție echipamente TIC, necesare în cadrul proiectului de investiții intitulat „PLATFORMA e-UNBR”, cod SMIS 346382. Achiziția vizează realizarea unui ansamblu integrat de echipamente TIC, necesare dezvoltării, implementării, operaționalizării și funcționării la nivel național a platformei eUNBR, în condiții de securitate, disponibilitate, interoperabilitate și performanță. În cadrul achiziției sunt incluse, fără a se limita la acestea, următoarele categorii de produse și servicii: · furnizare de licențe software și componente software necesare funcționării platformei eUNBR; · furnizare de echipamente TIC; · servicii de instalare, configurare, punere în funcțiune și testare a componentelor hardware și software. Produsele ce fac obiectul achiziției trebuie să asigure implementarea unei soluții informatice unitare, capabile să susțină desfășurarea în condiții optime a activităților specifice Uniunii Naționale a Barourilor din România și ale barourilor membre, prin digitalizarea proceselor specifice, gestionarea și interoperabilitatea datelor, precum și furnizarea unor servicii digitale moderne, în conformitate cu cerințele legale, funcționale și operaționale aplicabile. Descrierea completă a caracteristicilor tehnice minime, a cerințelor funcționale, a cerințelor de performanță, precum și a condițiilor de livrare, implementare și operare se regăsește în Caietul de sarcini și în anexele acestuia, care fac parte integrantă din documentația de atribuire. Având în vedere prevederile Directivei 2014/24/UE, specificațiile tehnice care fac trimitere la standarde naționale sau la transpunerile unor standarde europene se vor citi și interpreta „sau echivalent”. Astfel, orice referire în documentele achiziției care indică o anumită origine, sursă, producție, producător, un procedeu special, un standard, un normativ, o marcă de fabrică sau de comerț, un brevet de invenție, o licență de fabricație, sunt menționate doar cu scopul de a descrie în mod cât mai clar și precis cerințele Autorității Contractante, din perspectiva conceptului, și nu au ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici sau a anumitor produse/servicii. În contextul dat, specificațiile/mențiunile în cauză vor fi considerate ca fiind însoțite de sintagma „sau echivalent”, iar ofertanții au obligația de a demonstra echivalența produselor/serviciilor ofertate cu cele solicitate, dacă este cazul.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30213100 Tragbare Computer, 30213300 Tischcomputer, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48218000 Lizenzverwaltungssoftwarepaket, 51611100 Hardwareinstallation