See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: “Lucrări de reabilitare si modernizare a clădirilor publice în care se află sediul Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă ”Sf. Vasile” Craiova”, din cadrul proiectului Cod SMIS: 318435
Beschreibung: Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este execuţia tuturor lucrărilor identificate în Proiect tehnic și detaliilor de execuție al obiectivului „Reabilitarea și modernizarea clădirilor publice în care se află sediul Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă "Sf. Vasile" Craiova, clădiri situate în strada Dr. Dimitrie Gerota, nr.3, Craiova, județul Dolj”. Obiectivul general al proiectului il reprezinta creșterea eficienței energetice a clădirilor publice în care se află sediul Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă ”Sf. Vasile” Craiova, clădiri situate în strada Dr. Dimitrie Gerota, nr. 3, Craiova, Județul Dolj, prin implementarea unor măsuri de reabilitare energetică profundă, ce vizează reducerea pierderilor și a consumurilor energetice, precum și introducerea unor sisteme de producere a energiei din surse regenerabile, cu impact pozitiv asupra mediului înconjurător și calității vieții utilizatorilor finali, contribuind totodată la eficientizarea cheltuielilor publice. Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare, în legatura cu documentatia de atribuire, conf art. 160 alin. (1) si (2) din Legea 98/2016. Termenul limită pentru transmiterea solicitărilor de clarificări de către operatorii economici este de 20 de zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la solicitările de clarificări/informații suplimentare adresate de operatorii economici este in a 10 zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4417150.2024.V03
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Scopul derulării prezentei proceduri este atribuirea contractului de execuție a lucrărilor pentru obiectivul de investiții: „Reabilitarea și modernizarea clădirilor publice în care se află sediul Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă "Sf. Vasile" Craiova, clădiri situate în strada Dr. Dimitrie Gerota, nr.3, Craiova, județul Dolj”, SMIS: 318435. Obiectul contractului este Execuția tuturor lucrărilor necesare realizării obiectivului de investiții: „Reabilitarea și modernizarea clădirilor publice în care se află sediul Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă "Sf. Vasile" Craiova, clădiri situate în strada Dr. Dimitrie Gerota, nr.3, Craiova, județul Dolj”, SMIS: 318435, prevăzute în documentația tehnică (piese scrise și piese desenate). Proiectul este finanțat prin Programul Regional Sud-Vest Oltenia 2021-2027, Prioritatea 3 - Eficienţa energetică și infrastructura verde, Obiectivul Specific 2.1/b(i) - Promovarea măsurilor de eficiență energetică și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, conform contract de finantare nr.79/13.08.2024. Prin realizarea obiectivului „Reabilitarea și modernizarea clădirilor publice în care se află sediul Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă "Sf. Vasile" Craiova, clădiri situate în strada Dr. Dimitrie Gerota, nr.3, Craiova, județul Dolj” se urmăreste imbunatatirea conditiilor de invatamant, creșterea eficienței energetice și asigurarea unui nivel de performantă corespunzator în cazul acțiunilor excepționale, toate acestea cu reflectarea in costuri reduse cu utilitățile, după efectuarea intervențiilor de natura investițiilor propuse in documentația de atribuire. Principalele categorii de lucrări ce vor fi realizate conform Scenariul II – varianta maximală (recomandata) sunt: - Reabilitarea si modernizarea corpurilor existente: C1, C2, C4, C7; - Realizarea interventiilor pe partea de structura; - Termoizolarea fatadelor cu termosistem de 15 cm vata bazaltica; - Termoizolarea fundatiei si soclului cladirii existente si propuse cu polistiren extrudat de 10 cm; - Termoizolare peste ultimul nivel cu placi de vata bazaltica rigida de 30 cm; - Termoizolarea aticului la interior cu vata bazaltica de 8 cm, iar la exterior cu plăci de vată minerală bazaltică rigidă MW30 de 15 cm grosime; - Realizarea instalatiilor propuse pentru reabilitare si modernizare conform planselor de instalatii; - Realizarea pardoselilor in functie de destinatia cladirilor si conform planselor de arhitectura; - Realizarea finisajelor finale pentru pardoseli in functie de specificul incaperilor: Pachet, placi ceramice, pardoseli LVT – Tarkett; - Realizarea fatadelor folosindu-se tencuieli decorative avand culorile conform planselor de arhitectura. Realizarea portiunilor de fatada ventilata placata cu lemn stratificat, tratat, vopsit cul. MARO; - Inlocuirea tamplariei interioare existente pentru corpurile care se reabiliteaza cu tamplarie din MDF sau aluminiu; - Inlocuirea tamplariei exterioare existente cu tamplarie din profile din aluminiu, geam termopan, cu baiera termica, eficiente energetic; - Realizarea trotuarelor perimetrale cu panta spre exterior si rosturi; - Montarea unor sisteme de ventilare; - Folosirea sistemelor pe baza surselor regenerabile; - Realizarea scarilor de evacuare pe structura metalica; - Realizarea amenajarii exterioare, aleilor auto si pietonale; Durata de excuție a lucrărilor este de 38 de luni.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 42512000 Klimaanlagen, 45232141 Heizanlage, 45262690 Modernisierung von Altbauten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen, 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten