See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: JÄLKI-ILMOITUS/ Pesu- ja desinfektiokoneen sekä autoklaavin hankinta Vaasan keskussairaalaan optio-ostomahdollisuudella
Beschreibung: Pohjanmaan hyvinvointialue tiedottaa tällä hankintailmoituksella instrumenttipesukoneiden ja autoklaavien kilpailutuksesta. Hankinnan kohteena on Pohjanmaan hyvinvointialueen välinehuollon käyttöön hankittava: - pesu- ja desinfektiokone (kapasiteetti 18 DIN koria), yksi (1) kpl siirtovaunuineen vuonna 2026 (ja kaksi (2) laitetta optiona) ja - autoklaavi (kapasiteetti 12 SPRI koria), yksi (1) kpl automaattisilla täyttö- ja purkuradoilla vuonna 2026 (ja yksi (1) laite optiona) käyttökuntoon asennettuna Vaasan keskussairaalaan välinehuoltokeskuksen toimipisteeseen. Hankittavat läpiantomalliset standardin EN ISO 15883-1, 15883-2 ja 15883-5 täyttävät instrumenttipesukoneet tullaan sijoittamaan olemassa olevaan pesukonelinjastoon (kartta liitteenä). Hankittavilla läpiantomallisilla standardin EN 285 täyttävillä autoklaaveilla tullaan korvaamaan nykyiset käyttöiältään vanhentuneet autoklaavit nykyisessä sijoituspaikassaan. Autoklaavilinjaston on pysyttävä toiminnassa laitteiden vaihdon ajan. Laitteita, jotka ovat linjastossa ja joita ei uusita, on pystyttävä käyttämään uusittavien laitteiden vaihdon aikana. Väistötiloja ei ole eikä pestäville instrumenteille ole muita koneita koneita käytettävissä. Näin ollen muita koneita ei tilassa voida siirtää. Asennustilat ja laitteiden maksimimitat on kuvattu tarjouspyynnössä. Optiona hankitaan kaksi (2) pesu- ja desinfektiokonetta ja yksi (1) autoklaavi, mikäli rahoitus myönnetään. Hankitaan samanlaiset koneet, joka mahdollistaa korien, telineiden sekä muiden tarvikkeiden käytön molemmissa koneissa ja tuo näin joustavuutta työn suorittamiseen, myös vikatilanteissa. Varaosat ja kuluvat vaihdettavat osat ovat samoja. Huollot voidaan suorittaa yhtäaikaisesti, jolloin huollon kustannuksista voidaan säästää. Henkilökunta koulutetaan yhdellä kertaa molempien, samanlaisten koneiden päivittäiseen käyttöön. Samanlaisten koneiden käyttö vähentää mahdollisia käyttövirheitä ja epävarmuuksia. Huoltokoulutus Tilaajan henkilökunnalle on sama ja yhtäaikainen molemmille koneille. Toimittaja vastaa laitteen paikalleen asennuksesta, laitteen käyttökuntoon saattamisesta viimeistelyineen (suojapellitykset, putkien eristykset, kannakoinnit ja vastaavat työt), testauksesta, koekäytöstä sekä Tilaajan käyttö- ja huoltohenkilöstön koulutuksesta. Hankinnan tarkempi kuvaus käy ilmi tarjouspyyntöasiakirjoista.
Interne Kennung: HANK26/VL001
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Avoin menettely on yksivaiheinen menettely, johon kaikki halukkaat tarjoajat voivat jättää tarjouksen. Menettely seuraa alla olevia askelia. 1. Tarjouspyynnön julkaisu 2. Lisätieto-/tarkentavien kysymysten jättäminen 3. Kysymysten vastaukset 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten avaaminen 6. Tarjoajien soveltuvuuden arviointi 7. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi 8. Tarjousvertailu 9. Hankintapäätös ja päätöksen tiedoksianto 10. Muutoksenhakuaika 11. Sopimusten solmiminen
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33191000 Sterilisierungs-, Desinfektions- und Reinigungsausrüstung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pesu- ja desinfektiokone yksi (1) kpl + kaksi (2) kpl optiona.
Beschreibung: Osa-alueen 1 kohteena olevat pesu- ja desinfektiokoneet yksi (1) kpl + kaksi (2) kpl osto-optiona. Pesu- ja desinfektiokone (kapasiteetti 18 DIN koria, hankinta vuonna 2026), pesu- ja desinfektiokone (kapasiteetti 18 DIN koria, osto-optio hankinta-arvio 2027-2028, optio 2029). Pesu- ja desinfektiokone (kapasiteetti 18 DIN koria, osto-optio hankinta-arvio 2027-2028, optio 2029). Hankintamääriin ei sitouduta.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Autoklaavi (kapasiteetti 12 SPRI koria) yksi (1) kpl + yksi (1) kpl optiona.
Beschreibung: Osa-alueen 2 kohteena on Autoklaavi (kapasiteetti 12 SPRI koria vuonna 2026 yksi (1) kpl. Autoklaavi (kapasiteetti 12 SPRI koria) 1 kpl osto-optiona hankinta-arvio v. 2027-2028 (2029).
Interne Kennung: 2-1