See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Usługa publikowania artykułów w czasopismach otwartych z zakresu fizyki cząstek dla autorów z polskich instytucji naukowych w ramach międzynarodowego konsorcjum SCOAP3 w latach 2025-2027
Beschreibung: Prawnym uzasadnieniem zastosowania trybu na zamówienie z wolnej ręki jest wystąpienie przesłanek zawartych w Art. 214 ust. 1 pkt 1) lit. a) i b) Ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 11 września 2019 r. Zamówienie może być zrealizowane wyłącznie przez międzynarodowy instytut naukowy CERN, który jest koordynatorem konsorcjum SCOAP3 i zawarł umowy na rzecz konsorcjum z wydawcami czasopism. CERN z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze oraz z przyczyn związanych z ochroną praw autorskich jest jedynym źródłem usługi będącej przedmiotem zamówienia, na co CERN przedłożył stosowne oświadczenie. Brak innego możliwego wykonawcy zamówienia został dodatkowo sprawdzony przez ICM poprzez rozpoznanie usług oferowanych przez różnych wydawców czasopism na świecie oraz sposobu realizacji podobnych zamówień w innych krajach. Z rozpoznania tego wynika, że nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze. Czasopisma, z których korzysta konsorcjum SCOAP3, stanowią jedno z podstawowych i niezbędnych źródeł wiedzy oraz podstawowe narzędzie prezentacji wyników badań dla i przez pracowników naukowych we wszystkich instytucjach akademickich i naukowych obejmujących dziedzinę fizyki cząstek. Czasopisma te mają charakter specjalistyczny i uznanie międzynarodowe i nie mogą być zastąpione przez inne. Hipotetycznie naukowcy polscy mogliby kupować usługę publikowania otwartego swoich pojedynczych artykułów bezpośrednio o wydawców tych czasopism, ale łączny koszt tych artykułów byłby znacznie wyższy niż koszt udziału w konsorcjum, a badania naukowe i artykuły z zakresu fizyki cząstek są zawsze prowadzone i tworzone przez duże międzynarodowe zespoły naukowców pochodzących z różnych krajów uczestniczących w konsorcjum Scoap3. Ponadto brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia. Udział Polski w konsorcjum Scoap3 jest corocznie zlecany i dofinansowywany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w ramach programu Wirtualna Biblioteka Nauki realizowanego przez ICM. Z programu mogą korzystać wszystkie polskie instytucje akademickie i naukowe.
Interne Kennung: POUZ-361/230/2025/ICM
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72320000 Datenbankdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Usługa publikowania artykułów w czasopismach otwartych z zakresu fizyki cząstek dla autorów z polskich instytucji naukowych w ramach międzynarodowego konsorcjum SCOAP3 w latach 2025-2027