605525-2026 - Ergebnis
Dänemark – Betten und Bettzeug sowie Spezialheimtextilien – Udbud af brandhæmmende madrasser, tekstiler m.m.
OJ S 169/2026 02/09/2026
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungDanmarks Fængsler
E-MailMorten.Krogh@krfo.dk
Rechtsform des ErwerbersZentrale Regierungsbehörde
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersÖffentliche Ordnung und Sicherheit
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungRigspolitiet
E-MailROL013@politi.dk
Rechtsform des ErwerbersZentrale Regierungsbehörde
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersÖffentliche Ordnung und Sicherheit
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelUdbud af brandhæmmende madrasser, tekstiler m.m.
BeschreibungNærværende udbud er opdelt i to delaftaler og vedrører indgåelse af to kontrakter om anskaffelse af brandhæmmende produkter, henholdsvis 1) brandhæmmende madrasser, herunder bl.a. detentionsmadrasser m.m., og 2) brandhæmmende tekstiler m.m. Udbuddet gennemføres som offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II og omfatter således en tilbudsfase, hvor alle interesserede tilbudsgivere har mulighed for at afgive tilbud. Formålet med udbuddet er at kunne tilbyde indsatte i Danmarks Fængslers institutioner, arresthuse og fængsler m.v. brandhæmmende madrasser og tekstiler, herunder diverse brandhæmmende produkter. For delaftale 1 deltager Rigspolitiet som medordregiver og forventer som udgangspunkt alene at købe 9 cm høje detentionsmadrasser. Ordregiver (Danmarks Fængsler) ønsker at indgå kontrakt med én leverandør for hver af de to delaftaler, der kan levere 1) brandhæmmende madrasser, madrasbetræk, detentionsmadrasser inkl. lukket betræk, hynder og skummateriale og/eller 2) brandhæmmende tekstiler, sengetøj, metervarer samt brandhæmmende sprayvæske. Det er muligt at afgive tilbud på den ene af delaftalerne eller på begge. De brandhæmmende produkter skal anvendes som led i sikkerhedsforanstaltninger i de ansattes og indsattes hverdag, både i celler og i de områder, hvor de indsatte færdes i hverdagen. Det estimeres, at ordregiver (Danmarks Fængsler) med den nuværende kapacitet huser ca. 4.300 indsatte. Ordregiver har i tilrettelæggelsen af udbuddet haft særlig fokus på at finde en hensigtsmæssig balance mellem formstabilitet, komfort, sikkerhed og pris ved fastlæggelse af krav til bl.a. madrasser, da madrasserne kan deformere grundet intensiv brug. Det bemærkes, at der i forbindelse med tilbudsafgivningen skal medsendes vareprøver til brug for den kvalitative evaluering. Hver kontrakt vil blive indgået med Danmarks Fængsler og den tilbudsgiver, der i forbindelse med udbuddet afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud. For delaftale 1 vil der tillige blive indgået en parallel kontrakt med Rigspolitiet på samme vilkår. Hver kontrakt løber i 4 år fra tidspunktet for underskrift af kontrakten. Ordregiver kan forlænge kontrakten først én gang med 2 år og derefter med yderligere 1 år. Kontrakten kan således forlænges med op til i alt 3 år, hvilket giver en mulig varighed på i alt 7 år. Tildeling sker på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vurderet som bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Kennung des Verfahrensdee6ffa7-d2e4-4bf5-8e45-d94a963dad93
Vorherige Bekanntmachung9cc168a9-9454-44c7-ab91-54373e8bfe1d-01
Interne Kennung24-15-0399
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOffentligt udbud, jf. §§ 56 og 57
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39143110 Betten und Bettzeug sowie Spezialheimtextilien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39143112 Matratzen, 39500000 Textilwaren, 39512000 Bettwäsche, 39512300 Matratzenschoner, 39516100 Innenausstattungsartikel aus Textilstoffen
2.1.2.
Erfüllungsort
LandDänemark
Ort im betreffenden Land
Zusätzliche InformationenDelaftale 1: Bestillinger fra Danmarks Fængsler: Der skal leveres til Danmarks Fængslers centrale madraslager i Nørre Snede (Vejlevej 45, 8766 Nørre Snede), men der kan forekomme levering andre steder i hele landet. Bestillinger fra Rigspolitiet: Der skal leveres til de adresser, der er angivet i de konkrete bestillinger, og kan være i hele landet. Delaftale 2: Der skal leveres til de adresser, der er angivet i de konkrete bestillinger, og kan være i hele landet, herunder fx fængsler og arresthuse.
2.1.2.
Erfüllungsort
LandGrönland
Ort im betreffenden Land
Zusätzliche InformationenDelaftale 1: For bestillinger fra Rigspolitiet sker levering til adressen: Imaneq 22, 3900 Nuuk i Grønland, men der kan forekomme bestillinger til andre steder i landet.
2.1.2.
Erfüllungsort
LandFäröer
Ort im betreffenden Land
Zusätzliche InformationenDelaftale 1: For bestillinger fra Rigspolitiet sker levering til adressen: Yviri vid Strond 17, 100 Tórshavn på Færøerne, men der kan forekomme bestillinger til andre steder i landet.
2.1.3.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.84 000 000,00 DKK
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Zusätzliche InformationenAf tekniske årsager har det kun været muligt at skrive vores URL som https://danmarksfaengsler.dk, hvilket viderestiller til vores officielle URL som er: https://danmarksfængsler.dk
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/24/EU
5. Los
5.1.
LosLOT-0001
TitelUdbud af brandhæmmende madrasser m.m. (Delaftale 1)
BeschreibungOrdregiver ønsker at indgå kontrakt med én leverandør, der kan levere brandhæmmende madrasser, madrasbetræk, detentionsmadrasser inkl. lukket betræk, hynder og skummateriale til ordregivers institutioner. For denne delaftale deltager Rigspolitiet som medordregiver og forventer som udgangspunkt alene at købe 9 cm høje detentionsmadrasser. De brandhæmmende produkter skal anvendes som led i sikkerhedsforanstaltninger i de ansattes og indsattes hverdag, både i celler og i de områder, hvor de indsatte færdes i hverdagen. Det estimeres, at ordregiver (Danmarks Fængsler) med den nuværende kapacitet huser ca. 4.300 indsatte. Ordregiver har i tilrettelæggelsen af udbuddet haft særlig fokus på at finde en hensigtsmæssig balance mellem formstabilitet, komfort, sikkerhed og pris ved fastlæggelse af krav til madrasser, da madrasserne kan deformere grundet intensiv brug. Det bemærkes, at der i forbindelse med tilbudsafgivningen skal medsendes vareprøver til brug for den kvalitative evaluering. Kontrakten indgås for en periode på 4 år med mulighed for forlængelse først med 2 år og derefter med yderligere 1 år. Kontrakten kan således forlænges med op til i alt 3 år, som giver en mulig varighed på i alt 7 år. Tildeling sker på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vurderet som bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Interne Kennung1-0
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39143110 Betten und Bettzeug sowie Spezialheimtextilien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39143112 Matratzen, 39500000 Textilwaren, 39512300 Matratzenschoner
Optionen
Beschreibung der OptionenOptioner (supplerende køb): Kunden kan i op til 7 år efter kontraktens indgåelse foretage supplerende anskaffelser hos Leverandøren af varer omfattet af Leverancen under følgende betingelser: a. Den samlede værdi af supplerende anskaffelser må ikke overstige 28.000.000 kr. ekskl. moms, for de varer, der fremgår af Bilag 5 - Leverandørens tilbud. b. Leveringstiden fastsættes af Kunden; dog kan Leverandøren kræve, at leveringstiden ikke fastsættes kortere end de eventuelle frister i kontrakten eller bilagene, der fandt anvendelse for tilsvarende varer. c. I øvrigt skal de supplerende køb leveres i henhold til Kontraktens vilkår, herunder til de i kontrakten fastsatte priser. Ønsker Kunden at gøre brug af optionen, skal Kunden inden for ovenfor angivne periode give Leverandøren skriftlig meddelelse herom. Når optionen er udnyttet, kan Kunden frit købe de varer, der fremgår af Bilag 5, inden for den forhøjede anslåede kontraktværdi, så længe beløbsgrænsen i litra a ikke overskrides. Optionen kan alene anvendes til køb af varer, der allerede fremgår af Bilag 5 – Leverandørens tilbud, og kan ikke anvendes til at udvide sortimentet. Kunden er ikke forpligtet til at udnytte optionen. Såfremt optionen udnyttes, er Leverandøren forpligtet til at levere i overensstemmelse med kontraktens vilkår. 4.3 Sortimentsændringer (erstatningsvarer) Leverandøren må ikke levere andre varer end dem, der er omfattet af kontrakten, uden Kundens forudgående skriftlige godkendelse. Hvis en vare udgår, ændres som følge af myndighedskrav eller lovgivning eller ikke kan leveres rettidigt, skal Leverandøren uden ugrundet ophold tilbyde en erstatningsvare. Leverandøren skal skriftligt godtgøre, at erstatningsvaren opfylder de relevante specifikationer for den vare, der erstattes. Hvis erstatningsvaren ikke fuldt ud opfylder disse specifikationer, kan den kun godkendes, hvis afvigelsen ikke vedrører mindstekrav, og hvis afvigelsen efter Kundens vurdering kan kapitaliseres på baggrund af Leverandørens dokumentation og oplysninger. Erstatningsvaren må ikke leveres, før Kunden skriftligt har godkendt den, og skal leveres på kontraktens i øvrigt uændrede vilkår og til en pris, der ikke overstiger prisen for den vare, der erstattes.
5.1.2.
Erfüllungsort
LandDänemark
Ort im betreffenden Land
Zusätzliche InformationenBestillinger fra Danmarks Fængsler: Der skal leveres til Danmarks Fængslers centrale madraslager i Nørre Snede (Vejlevej 45, 8766 Nørre Snede), men der kan forekomme levering andre steder i hele landet. Bestillinger fra Rigspolitiet: Der skal leveres til de adresser, der er angivet i de konkrete bestillinger, og kan være i hele landet.
5.1.2.
Erfüllungsort
LandGrönland
Ort im betreffenden Land
Zusätzliche InformationenFor bestillinger fra Rigspolitiet sker levering umiddelbart til adressen: Imaneq 22, 3900 Nuuk i Grønland, men der kan forekomme bestillinger til andre steder i landet.
5.1.2.
Erfüllungsort
LandFäröer
Ort im betreffenden Land
Zusätzliche InformationenFor bestillinger fra Rigspolitiet sker levering umiddelbart til adressen: Yviri vid Strond 17, 100 Tórshavn på Færøerne, men der kan forekomme bestillinger til andre steder i landet.
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Laufzeit7 Jahre
5.1.4.
Verlängerung
Maximale Verlängerungen2
Weitere Informationen zur VerlängerungKunden har option på at forlænge kontrakten, først en gang med 2 års forlængelse, og derefter med yderligere 1 år. Kontrakten kan således forlænges med op til i alt 3 år. Eventuel forlængelse af kontrakten sker på uændrede vilkår.
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.56 000 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungKvalitet
BeschreibungKvalitet bedømmes på grundlag af delkriterierne Produktkvalitet, Formstabilitet og OEKO-TEX. Der henvises til Bilag B – Tilbudsevaluering delaftale 1.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl50
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungPris
BeschreibungPris bedømmes på grundlag af den samlede evalueringstekniske pris. Der henvises til Bilag B – Tilbudsevaluering delaftale 1.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl50
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer), skal klage indgives til Klagenævnet for Udbud inden følgende klagefrister: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalen-derdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og ud-budslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbuds-lovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt under-rette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgi-vet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er klfu@naevneneshus.dk. Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/vejledning/.
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
LosLOT-0002
TitelUdbud af brandhæmmende tekstiler m.m. (Delaftale 2)
BeschreibungOrdregiver ønsker at indgå kontrakt med én leverandør, der kan levere brandhæmmende tekstiler, sengetøj, metervarer samt brandhæmmende sprayvæske til ordregivers institutioner. De brandhæmmende produkter skal anvendes som led i sikkerhedsforanstaltninger i de ansattes og indsattes hverdag, både i celler og i de områder, hvor de indsatte færdes i hverdagen. Det estimeres, at ordregiver (Danmarks Fængsler) med den nuværende kapacitet huser ca. 4.300 indsatte. Det bemærkes, at der i forbindelse med tilbudsafgivningen skal medsendes vareprøver til brug for den kvalitative evaluering. Kontrakten indgås for en periode på 4 år med mulighed for forlængelse først med 2 år og derefter med yderligere 1 år. Kontrakten kan således forlænges med op til i alt 3 år, hvilket giver en mulig varighed på i alt 7 år. Tildeling sker på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vurderet som bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Interne Kennung2-1
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39143110 Betten und Bettzeug sowie Spezialheimtextilien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39500000 Textilwaren, 39512000 Bettwäsche, 39516100 Innenausstattungsartikel aus Textilstoffen
Optionen
Beschreibung der OptionenOptioner (supplerende køb): Kunden kan i op til 7 år efter kontraktens indgåelse foretage supplerende anskaffelser hos Leverandøren af varer omfattet af Leverancen under følgende betingelser: a. Den samlede værdi af supplerende anskaffelser må ikke overstige 14.000.000 kr. ekskl. moms, for de varer, der fremgår af Bilag 5 - Leverandørens tilbud. b. Leveringstiden fastsættes af Kunden; dog kan Leverandøren kræve, at leveringstiden ikke fastsættes kortere end de eventuelle frister i kontrakten eller bilagene, der fandt anvendelse for tilsvarende varer. c. I øvrigt skal de supplerende køb leveres i henhold til Kontraktens vilkår, herunder til de i kontrakten fastsatte priser. Ønsker Kunden at gøre brug af optionen, skal Kunden inden for ovenfor angivne periode give Leverandøren skriftlig meddelelse herom. Når optionen er udnyttet, kan Kunden frit købe de varer, der fremgår af Bilag 5, inden for den forhøjede anslåede kontraktværdi, så længe beløbsgrænsen i litra a ikke overskrides. Optionen kan alene anvendes til køb af varer, der allerede fremgår af Bilag 5 – Leverandørens tilbud, og kan ikke anvendes til at udvide sortimentet. Kunden er ikke forpligtet til at udnytte optionen. Såfremt optionen udnyttes, er Leverandøren forpligtet til at levere i overensstemmelse med kontraktens vilkår. 4.3 Sortimentsændringer (erstatningsvarer) Leverandøren må ikke levere andre varer end dem, der er omfattet af kontrakten, uden Kundens forudgående skriftlige godkendelse. Hvis en vare udgår, ændres som følge af myndighedskrav eller lovgivning eller ikke kan leveres rettidigt, skal Leverandøren uden ugrundet ophold tilbyde en erstatningsvare. Leverandøren skal skriftligt godtgøre, at erstatningsvaren opfylder de relevante specifikationer for den vare, der erstattes. Hvis erstatningsvaren ikke fuldt ud opfylder disse specifikationer, kan den kun godkendes, hvis afvigelsen ikke vedrører mindstekrav, og hvis afvigelsen efter Kundens vurdering kan kapitaliseres på baggrund af Leverandørens dokumentation og oplysninger. Erstatningsvaren må ikke leveres, før Kunden skriftligt har godkendt den, og skal leveres på kontraktens i øvrigt uændrede vilkår og til en pris, der ikke overstiger prisen for den vare, der erstattes.
5.1.2.
Erfüllungsort
LandDänemark
Ort im betreffenden Land
Zusätzliche InformationenFor Delaftale 2 skal der leveres til de adresser, der er angivet i de konkrete bestillinger, og kan være i hele landet, herunder fx fængsler og arresthuse.
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Laufzeit7 Jahre
5.1.4.
Verlängerung
Maximale Verlängerungen2
Weitere Informationen zur VerlängerungKunden har option på at forlænge kontrakten, først en gang med 2 års forlængelse, og derefter med yderligere 1 år. Kontrakten kan således forlænges med op til i alt 3 år. Eventuel forlængelse af kontrakten sker på uændrede vilkår.
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.28 000 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungPris
BeschreibungPris bedømmes på grundlag af den samlede evalueringstekniske pris. Der henvises til Bilag B – Tilbudsevaluering delaftale 2.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl60
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungKvalitet
BeschreibungKvalitet bedømmes på grundlag af delkriteriet Produktkvalitet, som bedømmes på grundlag af evalueringskravene Holdbarhed og robusthed samt Komfort og brugsegnethed. Der henvises til Bilag B – Tilbudsevaluering delaftale 2.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl40
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer), skal klage indgives til Klagenævnet for Udbud inden følgende klagefrister: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalen-derdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og ud-budslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbuds-lovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt under-rette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgi-vet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er klfu@naevneneshus.dk. Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/vejledning/.
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, aus deren Mitteln der Auftrag bezahlt wirdDanmarks Fængsler
Organisation, die die Zahlung ausführtDanmarks Fængsler
Organisation, die den Auftrag unterzeichnetDanmarks Fængsler
6. Ergebnisse
Wert aller in dieser Bekanntmachung vergebenen Verträge29 056 027,00 DKK
6.1.
Ergebnis, Los-– KennungLOT-0001
Status der PreisträgerauswahlEin Wettbewerbsgewinner wurde noch nicht ermittelt, der Wettbewerb ist noch nicht abgeschlossen.
6.1.
Ergebnis, Los-– KennungLOT-0002
Status der PreisträgerauswahlEs wurde mindestens ein Gewinner ermittelt.
6.1.2.
Informationen über die Gewinner
Wettbewerbsgewinner
Offizielle BezeichnungB6 A/S
Angebot
Kennung des AngebotsUdbud af brandhæmmende tekstiler m.m. (Delaftale 2) - B6 A/S
Kennung des Loses oder der Gruppe von LosenLOT-0002
Wert des Angebots29 056 027,00 DKK
Vergabe von UnteraufträgenNein
Informationen zum Auftrag
Kennung des AuftragsUdbud af brandhæmmende tekstiler m.m. (Delaftale 2) - B6 A/S
Datum des Vertragsabschlusses03/08/2026
Organisation, die den Auftrag unterzeichnetDanmarks Fængsler
6.1.4.
Statistische Informationen
Eingegangene Angebote oder Teilnahmeanträge
Art der eingegangenen EinreichungenAngebote
Anzahl der eingegangenen Angebote oder Teilnahmeanträge2
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungDanmarks Fængsler
Registrierungsnummer53383211
AbteilungStyrelsen for Danmarks Fængsler
PostanschriftStrandgade 100
StadtKøbenhavn K
Postleitzahl1401
Land, Gliederung (NUTS)Byen København (DK011)
LandDänemark
KontaktpersonMorten Krogh
E-MailMorten.Krogh@krfo.dk
Telefon+45 72554351
Internetadressehttps://danmarksfaengsler.dk/
Profil des Erwerbershttps://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/372059
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
Federführendes Mitglied
Organisation, die den Auftrag unterzeichnet
Organisation, aus deren Mitteln der Auftrag bezahlt wird
Organisation, die die Zahlung ausführt
8.1.
ORG-0002
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftNævnenes Hus, Toldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 72405600
Internetadressehttps://klfu.naevneneshus.dk/
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-0003
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDänemark
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
8.1.
ORG-0004
Offizielle BezeichnungRigspolitiet
Registrierungsnummer17143611
PostanschriftPolititorvet 14
StadtKøbenhavn V
Postleitzahl1780
Land, Gliederung (NUTS)Byen København (DK011)
LandDänemark
E-MailROL013@politi.dk
Telefon33148888
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
8.1.
ORG-0005
Offizielle BezeichnungB6 A/S
Größe des WirtschaftsteilnehmersMittleres Unternehmen
Registrierungsnummer14020136
PostanschriftTranåsvej 33
StadtSæby
Postleitzahl9300
Land, Gliederung (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDänemark
E-Mailtka@b6.dk
Telefon+45 26312219
Rollen dieser Organisation
Bieter
Gewinner dieser LoseLOT-0002
8.1.
ORG-0006
Offizielle BezeichnungMercell Holding ASA
Registrierungsnummer980921565
PostanschriftAskekroken 11
StadtOslo
Postleitzahl0277
Land, Gliederung (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorwegen
KontaktpersoneSender
E-Mailpublication@mercell.com
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Rollen dieser Organisation
TED eSender
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung43173430-c685-4834-8097-f3d7a9c6f2c1  -  01
FormulartypErgebnis
Art der BekanntmachungBekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung29
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung31/08/2026 16:21:32 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Bekanntmachung — eSender-Übermittlungsdatum31/08/2026 17:00:45 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung605525-2026
ABl. S – Nummer der Ausgabe169/2026
Datum der Veröffentlichung02/09/2026