605594-2026 - Wettbewerb
Schweden – Prüfungen auf Leckfreiheit – Ramavtal för ledningsinventering och anslutningskontroll med rök- och färgmetod
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal för ledningsinventering och anslutningskontroll med rök- och färgmetod
Beschreibung: Uppdraget omfattar inventering av dag- och spillvattennätet genom användning av rök och färgat vatten, samt inventering av cirka 5 000-6 000 anslutningar och fastigheters anslutningar och hårdgjorda ytor, fördelade inom berörda kommuner. Fokus ligger främst på att identifiera felkopplade stuprör, rännstensbrunnar, spygatter samt överläckage mellan ledningsnätens ledningar. Observera att den totala omfattningen av antalet fastigheter är uppskattad och kan komma att variera beroende på verksamhetens behov och budgetförutsättningar.
Interne Kennung: 669781
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71631430 Prüfungen auf Leckfreiheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71630000 Technische Kontrolle und Tests, 71632000 Technische Tests
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Ramavtal för ledningsinventering och anslutningskontroll med rök- och färgmetod