605916-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Schweden – Dienstleistungen im Umweltschutz – Krondroppsnätet 2026
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Krondroppsnätet 2026
Beschreibung: Länsstyrelsen i Kalmar län avser att ingå avtal med IVL Svenska Miljöinstitutet AB (org.nr 556116-2446) genom ett förfarande utan föregående annonsering, i enlighet med LOU 10 kap. 5 §. Länsstyrelsen genomför en frivillig förhandsinsyn, vilket innebär att en avtalsspärr gäller i 10 dagar från publiceringsdatumet. I de fall dag 10 infallet på en lördag, söndag eller helgdag löper avtalsspärren till och med närmast följande vardag. Uppdraget avser miljöövervakning inom ”Krondroppsnätet”. Arbetet innefattar ett brett spektrum av mätningar som kräver specifik utrustning, analysmetoder och omfattande erfarenhet. IVL har sedan 1980-talet lett utvecklingen av mätningarna inom krondroppsnätet och har utvecklat de modeller och metoder som tillämpas. För att säkerställa syftet med krondroppsnätet – att kunna studera långsiktiga trender – är det av avgörande betydelse att mätserierna förblir kontinuerliga och att samma metodik bibehålls över tid.
Interne Kennung: 6681-2026
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
5. Los
Los: LOT-0000