2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på 1 stk. bulldozer inkl. fjernstyring
Beschreibung: Dette udbud angår tildeling af kontrakt om indkøb af 1 (en) bulldozer til Forsvaret inkl. fjernstyring. Bulldozeren skal anvendes primært til arbejder, hvor der skal flyttes store mængder jord/grus på kort tid i forbindelse med drift og vedligeholdelse af skyde- og øvelsesområder. Bulldozeren vil blive anvendt i forbindelse med driftsopgaver som vedligehold af kampvogns spor, friholdelse af opkørsler fra stranden, etablering og vedligeholdelse af stillinger og dækningsanlæg, dækning af sprængningshuller mv. Bulldozeren er den eneste maskine som må arbejde i jorden i skydeterrænnet på grund af forsagere, deraf behovet for fjernstyring med en sikkerhedsafstand på minimum 1000 meter. FMI har behov for at kunne få hastig levering af den fjernstyrede bulldozer, hvorfor den skal senest leveres 12 måneder efter aftaleindgåelse. Det bemærkes, at hurtigere levering vil være en del af evaluering af tilbuddene. Hvis der tilbydes en længere leveringstid end 12 (tolv) måneder, er tilbuddet ukonditionsmæssigt. Leverandøren bør kunne levere en allerede afprøvet fjernstyringsløsning. Den fjernstyringsløsning, der anvendes på bulldozeren, bør være leveret til tre andre kunder.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 43000000 Maschinen und Geräte für Bergbau und Steinbrecharbeiten, Baumaschinen
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ingen optioner