2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sipoon kunnan siivous- ja ruokapalveluiden hankinta 2027-2031
Beschreibung: Sipoon kunta pyytää tarjouksia eri puolilla Sipoota sijaitsevien koulu- ja päiväkotikohteiden siivous- ja ruokapalveluiden tuottamisesta. Siivous- ja ruokapalvelut suoritetaan arkipäivisin maanantaista perjantaihin. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä. Sopimus on voimassa 28.6.2027 - 29.6.2031 välisen ajan ja tilaajalla on mahdollisuus jatkaa sopimuskautta perussopimuskauden jälkeen yhdellä kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella ajalla 30.6.2031-3.7.2033. Tilaaja päättää ja ilmoittaa optiokauden käyttämisestä viimeistään kuusi (6) kuukautta ennen perussopimuskauden päättymistä. Tilaaja tulee valitsemaan hankittavan palvelun tuottamiseen yhden (1) toimittajan siivous- ja ruokapalveluiden tuottamiseen. Palvelujen tarve ja/tai sisältö voi muuttua organisaation ja tehtävien muuttumisen mukaisesti. Jos palvelujen tarve ja/tai volyymi muuttuvat sopimuskauden aikana merkittävästi tilaaja arvioi, milloin sen toiminnassa ja/tai siivous- ja ruokapalveluiden tarpeessa on tapahtunut niin olennaisia tai merkittäviä muutoksia, että palvelut täytyy hankintalain 136 §:n mukaan kilpailuttaa uudestaan.
Interne Kennung: 618058
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on avoin, EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta. Hankinnassa noudatetaan Lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (2016/1397). Tarjouspyyntöasiakirjat ovat suomen kielellä ja tarjous tulee antaa suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankintamenettely toteutetaan vaiheittain seuraavassa järjestyksissä. 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjoajan soveltuvuuden tarkistaminen 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 4. Tarjousten vertailu 5. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen tarjoajille sähköisesti 6. Hankintasopimuksen solmiminen tarjouskilpailun voittaneen tarjoajan kanssa
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste, 55520000 Verpflegungsdienste, 55523100 Auslieferung von Schulmahlzeiten, 55524000 Verpflegungsdienste für Schulen, 90911200 Gebäudereinigung, 90919000 Büro-, Schul- und Büroausstattungsreinigung, 90919300 Reinigung von Schulen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Palvelujen tarve ja/tai sisältö voi muuttua organisaation ja tehtävien muuttumisen mukaisesti. Jos palvelujen tarve ja/tai volyymi muuttuvat sopimuskauden aikana merkittävästi tilaaja arvioi, milloin sen toiminnassa ja/tai siivouspalveluiden tarpeessa on tapahtunut niin olennaisia tai merkittäviä muutoksia, että palvelut täytyy hankintalain 136 §:n mukaan kilpailuttaa uudestaan.