606073-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Hantering av förpackningsavfall allmän platsmark
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hantering av förpackningsavfall allmän platsmark
Beschreibung: Kommunteknik tömmer och samlar in avfall från bland annat stadens papperskorgar. Upphandlingen avser mottagande av fraktionerna papper, plast, färgat och ofärgat glas samt metall som samlas upp av Serviceförvaltningens verksamheter. Uppdraget inkluderar även eftersortering av inlämnat förpackningsavfall vid behov. Ungefärlig uppskattad årilg volym per fraktion är följande: - Pappersförpackningar ca 2500 kg - Plastförpackningar ca 2500 kg per år - Färgat glas ca 6000 kg per år - Ofärgat glas ca 1500 kg per år - Metallförpackningar ca 3000 kr per år
Interne Kennung: SN-2026-1669
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Hantering av förpackningsavfall allmän platsmark
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: SN-2026-1669
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001