2. Verfahren
Verfahren
Titel: Reittipohjaiset joukkoliikennepalvelut, netto, tarjouskilpailu 2026-04
Beschreibung: Reittipohjaisen käyttöoikeussopimuksen mukaiset joukkoliikennepalvelut yhteysvälillä Jämsä-Lahti. Reittipohjaisella käyttöoikeussopimuksella tarkoitetaan tässä tarjouspyynnössä Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1370/2007 (palvelusopimusasetus) ja liikennepalvelulain (320/2017) mukaista käyttöoikeussopimusta, joka laaditaan tilaajan suunnittelemien reittimäisten joukkoliikennepalvelujen hoitamiseksi. Käyttöoikeuden sisältö on määritelty liitteenä olevassa asiakirjassa ”Reittipohjaisen käyttöoikeussopimuksen yleiset ehdot". Tämän sopimuksen mukaiselle liikenteelle myönnetään palvelusopimusasetuksen mukainen yksinoikeus vastineena julkisen palvelun velvotteiden hoitamisesta erillisellä hallinnollisella päätöksellä. Yksinoikeus myönnetään muu olemassa oleva liikenne huomioiden. Liikennepalvelulain edellyttämät yhteentoimivuusvaatimukset (320/2017, IV osa 18 luku 157 §) on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 612859
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Sopimusluonnos, josta ilmenevät suoritettava tehtävä ja solmittavaa sopimusta koskevat ehdot, on tarjouspyynnön liitteenä 1. Tarjouksen jättämällä tarjoaja sitoutuu sopimukseen. Tarjoaja ei voi esittää omia sopimusehtoja. Tarjouksen tulee perustua tähän tarjouspyyntöön sekä tarjouspyyntöasiakirjoihin, joista tarjouspyynnön liitteenä ovat seuraavat asiakirjat: - liite 1. Käyttöoikeussopimusluonnos - liite 2. Reittipohjaisen käyttöoikeussopimuksen yleiset ehdot - liite 3. Lippu- ja maksujärjestelmiä koskevat vaatimukset - liite 4. Matkustajille myytävät matkaliput ja niiden hinnoittelu - liite 5. Kohdeluettelo 5.1. Kohdekuvaus 5.2. Aikataulu 5.3. Reittikartta 5.4. Vuoromerkinnät ja ajopäivät - liite 6. Kalustovaatimukset Tarjous tehdään syöttämällä kohdassa "Hankinnan kohteen kriteerit" kohteen pyydetyt hintatiedot. Mikäli samaan tarjouskilpailukohteeseen jättää erillisen tarjouksen kaksi tai useampia keskenään sidoksissa olevia tarjoajia (esimerkiksi samaan konserniin kuuluvat yritykset tai yritykset, joissa on samat henkilöt päätöksentekoelimissä), on kyseisten tarjoajien pyydettäessä pystyttävä osoittamaan, etteivät ne ole tehneet tarjouksia yhteistyössä. Jollei tarjoaja anna riittävää ja uskottavaa selvitystä siitä, että tarjous on esitetty täysin riippumattomasti ja itsenäisesti, on tilaajalla oikeus hylätä tarjous.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0000