606592-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauarbeiten – Nya Gårdstensskolan F-6 Nybyggnad
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Nya Gårdstensskolan F-6 Nybyggnad
Beschreibung: Entreprenaden annonseras nu på nytt efter att den tidigare upphandlingen avbröts. Entreprenaden omfattar nybyggnad av grundskola F–6 inklusive anpassad grundskola, idrottshall samt markarbeten. Byggnaderna är friliggande från varandra. Skolan uppförs på en plats där tidigare skolbyggnad rivits. Rivning av befintlig idrottshall ingår i denna entreprenad. Projektet är uppdelat i två huvuddelar, där Huvuddel 1 består av skola och Huvuddel 2 består av idrottshall.
Interne Kennung: N230U26-291
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45212200 Bauarbeiten für Sportanlagen, 45214200 Bauarbeiten für Schulgebäude, 45236000 Oberbauarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45330000 Installateurarbeiten, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 45331210 Installation von Lüftungsanlagen, 45331231 Installation von kältetechnischen Anlagen, 45400000 Baufertigstellung, 51900000 Installation von Lenk- und Steuersystemen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Nya Gårdstensskolan F-6 Nybyggnad