606704-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung im Bau – Begrænset udbud af Totalrådgiverkontrakt for Ny Næstved Havn
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBegrænset udbud af Totalrådgiverkontrakt for Ny Næstved Havn
BeschreibungNæstved Havn står over for en historisk transformation, hvor den eksisterende erhvervshavn skal udflyttes fra bymidten til en ny placering på Ydernæs. Beslutningen om udflytning er truffet af havnebestyrelsen og støttet af byrådet i Næstved Kommune, og bygger på en omfattende udflytningsplan, udarbejdet af SWECO Danmark A/S i 2024. Planen dokumenterer, at projektet er både teknisk og økonomisk realiserbart, og at det kan gennemføres uden kommunal medfinansiering. Udflytningen skal sikre fortsat havnedrift og arbejdspladser i området, samtidig med at der frigøres attraktive arealer til byudvikling i den centrale del af Næstved. På baggrund heraf udbydes en totalrådgiverkontrakt, der omfatter miljø- og myndighedsrådgivning inklusive feltundersøgelser samt udarbejdelse af myndighedsprojekt, som sammen med det af SWECO udarbejdede projektforslag skal danne grundlag for Næstved Kommunes beslutning om gennemførelse af Udflytningsplanen af 19. august 2024, herunder træffe afgørelse om § 25-tilladelse i henhold til Miljøvurderingsloven.
Interne Kennung27859 - Ny Næstved Havn
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbudsformen betyder, at processen - i hovedtræk - indeholder følgende aktiviteter: 1) Virksomheder kan på baggrund af disse udbudsbetingelser ansøge om prækvalifikation ("åben" runde). 2) På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificeres op til (5) virksomheder, som får mulighed for at byde på totalrådgiverkontrakten. 3) De prækvalificerede virksomheder kan afgive tilbud på totalrådgiverkontrakten ("lukket" runde). 4) Efter tilbudsfristens udløb foretager Ordregiveren evaluering af tilbuddene, og Ordregiver vælger den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, der afspejler det bedste forhold mellem pris og kvalitet. 5) Den tilbudsgiver, som står til at blive tildelt totalrådgiverkontrakten anmodes om at fremsende dokumentation for de forhold, som er beskrevet i ESPD´en. 6) Forudsat at der er modtaget korrekt dokumentation, træffes der en tildelingsbeslutning, idet Ordregiver tildeler totalrådgiverkontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, der afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet, som efterfølgende har dokumenteret de forhold, som er beskrevet i ESPD´en.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71313440 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung im Bau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71222000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei Freianlagen, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71250000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie Vermessungsdienste, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste, 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz, 90713000 Beratung in Umweltfragen, 90720000 Umweltschutz, 90721000 Dienstleistungen im Bereich Umweltsicherheit, 98342000 Dienstleistungen in Bezug auf das Arbeitsumfeld
5. Los
LosLOT-0000