606751-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Udvikling og drift af folkebibliotekernes apps
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdvikling og drift af folkebibliotekernes apps
BeschreibungUdbuddet omfatter udvikling og drift af foreningens tre produkter (mobilapplikationer) ved kontraktindgåelse navngivet Biblioteket, eReolen og eReolen GO. Når folkebibliotekernes nye apps er sat i drift, vil Kunden ikke længere tilbyde de eksisterende apps. Kontrakten omfatter udover udvikling og selve driften også support, vedligehold og videreudvikling samt visse tilknyttede ydelser. Appen ‘Biblioteket’ giver nem adgang til at søge og bestille tusindvis af gratis tilbud, herunder bøger, film, musik, ebøger og lydbøger. I appen kan man bl.a. finde inspiration i bibliotekernes materialer, reservere på det lokale bibliotek, se om materialet er hjemme, og hvor det står. Appen ‘eReolen’ er dedikeret til forbrug og opdagelse af de digitale materialer ebøger, lydbøger og podcast. Appen ‘eReolen GO!’ er et fokuseret tilbud af ebøger, lydbøger og podcast til børn og unge, hvor formidling og indhold er målrettet aldersgruppen 7-14 år. Apps er i dag udviklet som native apps tilgængelige i både Appstore og Google Play, dvs. i praksis 6 apps i alt, og native er også et krav til de nye apps, der skal udvikles under den udbudte kontrakt.
Vorherige Bekanntmachung571830-2025
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver agter at udvælge fem (5) ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Udvælgelsen vil ske blandt de ansøgere, der opfylder mindstekravene og ikke befinder sig i en relevant udelukkelsesgrund. Såfremt der modtages flere end fem (5) egnede ansøgninger, vil ordregiver begrænse antallet således at de ansøgere udvælges, der skønnes bedst egnede til at løfte opgaverne omfattet af kontrakten.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72212160 Entwicklung von Bibliothekensoftware, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste
5. Los
LosLOT-0000