606944-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Umfragengestaltung – Servicii de amenajare a pădurilor - dssv
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de amenajare a pădurilor - dssv
Beschreibung: Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2026 prin încheierea unui contract de achiziție publică pentru fiecare dintre cele 3 loturi. Suprafața cumulată aferentă celor 3 loturi este de 21.064,24 ha, din care: Lotul nr. 1 – Direcția Silvică Suceava, Ocolul Silvic Broșteni – 20.854,24 ha, amenajament silvic, faza teren 2027; Lotul nr. 2 – Direcția Silvică Suceava, Ocolul Silvic Falcău – 150,00 ha, amenajament silvic, faza teren 2026; Lotul nr. 3 – Direcția Silvică Suceava, Ocolul Silvic Putna – 60,00 ha, studiu adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic, faza teren 2026. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic și, după caz, a studiului adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic, un produs al activității de amenajare cu conținut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producție, în scopul aducerii și, ulterior, al menținerii caracteristicilor structurale ale arboretelor și ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim, definit în concordanță cu obiectivele de natură ecologică, socială și economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 15 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 224SVC519_26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79311100 Umfragengestaltung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: OS Brosteni
Beschreibung: Servicii de elaborare a amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Suceava – Ocolul Silvic Broșteni, faza teren 2027, pentru suprafața de 20.854,24 ha. Serviciile includ lucrările pregătitoare, culegerea datelor de teren, prelucrarea datelor și redactarea amenajamentului silvic, elaborarea și dezvoltarea bazei de date GIS și a hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a amenajamentului silvic.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71354100 Digitalisierte Kartenerstellung, 77230000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Forstwirtschaft, 77231400 Forstinventur, 90711000 Umweltfolgenabschätzung in anderen Bereichen als dem Bausektor
Los: LOT-0002
Titel: OS Falcau
Beschreibung: Servicii de elaborare a amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Suceava – Ocolul Silvic Falcău, faza teren 2026, pentru suprafața de 150,00 ha. Serviciile includ lucrările pregătitoare, culegerea datelor de teren, prelucrarea datelor și redactarea amenajamentului silvic, elaborarea și dezvoltarea bazei de date GIS și a hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a amenajamentului silvic.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: OS Putna
Beschreibung: Servicii de elaborare a studiului adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Suceava – Ocolul Silvic Putna, faza teren 2026, pentru suprafața de 60,00 ha. Serviciile includ lucrările necesare elaborării studiului adițional, dezvoltarea bazei de date GIS și actualizarea hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a studiului adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic.
Interne Kennung: 3