See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Opracowanie dokumentacji aktualizującej PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarach Natura 2000: Dolina Wierzycy, Kurze Grzędy, Sandr Brdy, Staniszewskie Błoto.
Beschreibung: Potrzeba zlecenia dokumentacji do aktualizacji planów zadań ochronnych dla 4 obszarów Natura 2000 (Dolina Wierzycy PLH220094, Kurze Grzędy PLH220014, Sandr Brdy PLH220026, Staniszewskie Błoto PLH220027) wynika z art. 31 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2026 r. poz. 13 z późn. zm.): regionalny dyrektor ochrony środowiska sporządza i przekazuje Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, nie rzadziej niż co 6 lat, ocenę realizacji celów ochrony obszarów Natura 2000 zawierającą w szczególności informacje dotyczące stanu ochrony przedmiotów ochrony obszarów Natura 2000, podejmowanych działań ochronnych oraz wpływu tych działań na stan ochrony przedmiotów ochrony obszarów Natura 2000, a także ocenę aktualności planu zadań ochronnych. Zarządzenia w sprawie planów zadań ochronnych dla przedmiotowych obszarów to: zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 30 kwietnia 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dolina Wierzycy PLH220094 (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2014 poz. 1919 z późn. zm.), zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Kurze Grzędy PLH220014 (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2014 poz. 1842 z późń. zm.), zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Sandr Brdy PLH220026 (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2014 poz. 4493), zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Staniszewskie Błoto PLH220027 (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2014 poz. 2140 z późn. zm.). Powyższe dokumenty wymagają aktualizacji, co uzasadnia realizację przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku (dalej RDOŚ w Gdańsku) projektu nr FENX.01.05-IW.01-0106/24 pn.: Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów, zgodnie z umową o dofinansowanie nr FENX.01.05-IW.01-0106/24 z dnia 16.04.2025 r. Obligatoryjnym celem ww. projektu w skali kraju jest osiągnięcie wskaźników związanych z aktualizacją dokumentacji do PZO, w tym ocen stanu ochrony przedmiotów ochrony w 4 obszarach Natura 2000: Dolina Wierzycy PLH220094, Kurze Grzędy PLH220014, Sandr Brdy PLH220026, Staniszewskie Błoto PLH220027. Środki techniczne, organizacyjne i kadrowe nie pozwalają Zamawiającemu na samodzielne wykonanie zamówienia, a tym samym osiągnięcie wskaźników projektu. W związku z czym, wyłonienie wykonawców na opracowanie dokumentacji pozwalającej na aktualizację zarządzeń przedmiotowych obszarów jest szczególnie istotne. Rezultatem zamówienia publicznego będą 4 ekspertyzy przyrodnicze z ocenami stanu ochrony dla wskazanych w OPZ przedmiotów ochrony, w obszarach Natura 2000: Dolina Wierzycy PLH220094, Kurze Grzędy PLH220014, Sandr Brdy PLH220026, Staniszewskie Błoto PLH220027 oraz wskazaniami do zmian SDF i PZO, na podstawie których pracownicy RDOŚ w Gdańsku będą w stanie opracować zarządzenia zmieniające plany zadań ochronnych dla ww. obszarów Natura 2000, w przypadku, gdy odebrane dane wskażą taka potrzebę. Ustanowione zarządzenia zmieniające plany zadań ochronnych będą podstawą do podejmowania działań mających na celu utrzymanie na tym samym poziomie bądź też poprawę stanu ochrony przedmiotów ochrony, dla których ochrony utworzono obszary Natura 2000. Środki na sfinansowanie tyt. zamówienia publicznego zabezpieczone są w harmonogramie rzeczowo-finansowym projektu na lata 2026-2029, które obejmują wszystkie koszty związane z opracowaniem dokumentacji do aktualizacji PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych dla ww. obszarów Natura 2000. W ramach zamówienia publicznego dopuszczalne będzie składanie ofert częściowych, tj. dla każdego obszaru Natura 2000 osobno. Podział zamówienia na części spowoduje, iż w zakresie poszczególnych części będzie możliwe rozszerzenie kręgu wykonawców mogących ubiegać się o realizację zamówienia, co wpływa na podniesienie konkurencyjności postępowania. W przypadku podziału zamówienia na części, ryzyko niezrealizowania jednej z nich nie zagrozi prawidłowej realizacji pozostałych części zamówienia. Dodatkowo warunki zamówienia określone przez Zamawiającego sprzyjają podniesieniu konkurencyjności w zakresie udziału w postępowaniu różnych podmiotów – zarówno mniejszych jak i większych zespołów ekspertów, jak również ekspertów z różnych dyscyplin przyrodniczych. Wszystkie 4 zadania obejmują bowiem większe obszary Natura 2000 ze znaczną liczbą przedmiotów ochrony i w konsekwencji zadania te będą realizowane przez 2 lata z odbiorami dwuetapowymi i płatnościami dzielonymi.
Interne Kennung: OI.I.261.1.36.2026.LM
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90712000 Umweltplanung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Opracowanie dokumentacji aktualizującej PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarze Natura 2000 Dolina Wierzycy PLH220094 w ramach projektu Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów.
Beschreibung: Przedmiot Zamówienia obejmuje następujące działania: a) analizę istniejących dla Obszaru materiałów, b) przeprowadzenie badań terenowych polegających na weryfikacji zasobów siedlisk przyrodniczych wskazanych w rozdz. II Opisu Przedmiotu Zamówienia (zwanego dalej OPZ), przeprowadzenie ocen stanu ochrony na poszczególnych stanowiskach zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), c) przeprowadzenie badań terenowych polegających na określeniu zasięgu występowania, oszacowaniu liczebności i ocenie aktualnego stanu ochrony gatunków wskazanych w rozdz. II OPZ, zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), d) identyfikację i analizę zagrożeń istniejących i potencjalnych dla badanych stanowisk/przedmiotów ochrony, e) propozycję działań ochronnych, z określeniem celów działań ochronnych, f) propozycję zakresu monitoringu, g) analizę opracowań z zakresu gospodarki przestrzennej i przekazanie wskazań odpowiadających na potrzeby wynikające z ochrony przyrody w obszarze, h) koordynację prowadzonych ekspertyz przyrodniczych, przygotowanie spójnego opracowania zawierającego wyniki i wnioski dotyczące poszczególnych przedmiotów ochrony oraz podsumowanie dotyczące Obszaru, i) udział w maksymalnie dwóch spotkaniach Zespołu Lokalnej Współpracy; j) weryfikację obowiązującego SDF dla Obszaru, przekazanie propozycji wprowadzenia zmian, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem każdej z nich lub uzasadnienie potwierdzające aktualność zawartych w nim informacji, k) projekt zaktualizowanego planu zadań ochronnych, l) opracowanie danych przestrzennych. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik nr 1A do SWZ
Interne Kennung: Zadanie nr 1
Los: LOT-0002
Titel: Opracowanie dokumentacji aktualizującej PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarze Natura 2000 Kurze Grzędy PLH220014, w ramach projektu Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów;
Beschreibung: Przedmiot Zamówienia obejmuje następujące działania: a) analizę istniejących dla Obszaru materiałów, b) przeprowadzenie badań terenowych polegających na weryfikacji zasobów siedlisk przyrodniczych wskazanych w rozdz. II Opisu Przedmiotu Zamówienia (zwanego dalej OPZ), przeprowadzenie ocen stanu ochrony na poszczególnych stanowiskach zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), c) przeprowadzenie badań terenowych polegających na określeniu zasięgu występowania, oszacowaniu liczebności i ocenie aktualnego stanu ochrony gatunków wskazanych w rozdz. II OPZ, zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), d) weryfikację zasobów isoetydów (kartowanie zasięgu występowania poszczególnych gatunków) w Jeziorze Kamiennym, e) analizę wyników badań, f) identyfikację i analizę zagrożeń istniejących i potencjalnych dla badanych stanowisk/przedmiotów ochrony, g) propozycję działań ochronnych, z określeniem celów działań ochronnych, h) propozycję zakresu monitoringu, i) analizę opracowań z zakresu gospodarki przestrzennej i przekazanie wskazań odpowiadających na potrzeby wynikające z ochrony przyrody w obszarze, j) koordynację prowadzonych ekspertyz przyrodniczych, przygotowanie spójnego opracowania zawierającego wyniki i wnioski dotyczące poszczególnych przedmiotów ochrony oraz podsumowanie dotyczące Obszaru, k) udział w maksymalnie dwóch spotkaniach Zespołu Lokalnej Współpracy; l) weryfikację obowiązującego SDF dla Obszaru, przekazanie propozycji wprowadzenia zmian, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem każdej z nich lub uzasadnienie potwierdzające aktualność zawartych w nim informacji, m) projekt zaktualizowanego planu zadań ochronnych, n) opracowanie danych przestrzennych. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik nr 1B do SWZ
Interne Kennung: Zadanie nr 2
Los: LOT-0003
Titel: Opracowanie dokumentacji aktualizującej PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarze Natura 2000 Sandr Brdy PLH220026 w ramach projektu Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów.
Beschreibung: Przedmiot Umowy obejmuje następujące działania: a) analizę istniejących dla Obszaru materiałów, b) przeprowadzenie badań terenowych polegających na weryfikacji zasobów siedlisk przyrodniczych wskazanych w rozdz. II Opisu Przedmiotu Zamówienia (zwanego dalej OPZ), przeprowadzenie ocen stanu ochrony na poszczególnych stanowiskach zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), c) przeprowadzenie badań terenowych polegających na określeniu zasięgu występowania, oszacowaniu liczebności i ocenie aktualnego stanu ochrony gatunków wskazanych w rozdz. II OPZ, zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), d) identyfikację i analizę zagrożeń istniejących i potencjalnych dla badanych stanowisk/przedmiotów ochrony, e) propozycję działań ochronnych, z określeniem celów działań ochronnych, f) propozycję zakresu monitoringu, g) analizę opracowań z zakresu gospodarki przestrzennej i przekazanie wskazań odpowiadających na potrzeby wynikające z ochrony przyrody w obszarze, h) koordynację prowadzonych ekspertyz przyrodniczych, przygotowanie spójnego opracowania zawierającego wyniki i wnioski dotyczące poszczególnych przedmiotów ochrony oraz podsumowanie dotyczące Obszaru, i) udział w maksymalnie dwóch spotkaniach Zespołu Lokalnej Współpracy; j) weryfikację obowiązującego SDF dla Obszaru, przekazanie propozycji wprowadzenia zmian, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem każdej z nich lub uzasadnienie potwierdzające aktualność zawartych w nim informacji, k) projekt zaktualizowanego planu zadań ochronnych, l) opracowanie danych przestrzennych. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik nr 1C do SWZ.
Interne Kennung: Zadanie nr 3
Los: LOT-0004
Titel: Opracowanie dokumentacji aktualizującej PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarze Natura 2000 Staniszewskie Błoto PLH220027 w ramach projektu Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów.
Beschreibung: Przedmiot Zamówienia obejmuje następujące działania: a) analizę istniejących dla Obszaru materiałów, b) przeprowadzenie badań terenowych polegających na weryfikacji zasobów siedlisk przyrodniczych wskazanych w rozdz. II Opisu Przedmiotu Zamówienia (zwanego dalej OPZ), przeprowadzenie ocen stanu ochrony na poszczególnych stanowiskach zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), c) przeprowadzenie badań terenowych polegających na określeniu zasięgu występowania, oszacowaniu liczebności i ocenie aktualnego stanu ochrony gatunków wskazanych w rozdz. II OPZ, zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), d) identyfikację i analizę zagrożeń istniejących i potencjalnych dla badanych stanowisk/przedmiotów ochrony, e) propozycję działań ochronnych, z określeniem celów działań ochronnych, f) propozycję zakresu monitoringu, g) analizę opracowań z zakresu gospodarki przestrzennej i przekazanie wskazań odpowiadających na potrzeby wynikające z ochrony przyrody w obszarze, h) koordynację prowadzonych ekspertyz przyrodniczych, przygotowanie spójnego opracowania zawierającego wyniki i wnioski dotyczące poszczególnych przedmiotów ochrony oraz podsumowanie dotyczące Obszaru, i) udział w maksymalnie dwóch spotkaniach Zespołu Lokalnej Współpracy; j) weryfikację obowiązującego SDF dla Obszaru, przekazanie propozycji wprowadzenia zmian, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem każdej z nich lub uzasadnienie potwierdzające aktualność zawartych w nim informacji, k) projekt zaktualizowanego planu zadań ochronnych, l) opracowanie danych przestrzennych. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik 1D do SWZ
Interne Kennung: Zadanie nr 4