2. Verfahren
Verfahren
Titel: Opsætning, tilpasning, implementering og support og vedligeholdelse af Oracle ERP Cloud platform til Region Sjælland
Beschreibung: Dette udbud omfatter levering af opsætning, tilpasning, implementering og support og vedligeholdelse af Oracle ERP Cloud platform til Region Sjælland. Den samlede løsning består af opsætning, tilpasning af Oracle ERP Cloud, implementering og migrering fra ordregivers eksisterende Oracle løsning og efterfølgende support og vedligeholdelse af leverandørens leverancer i tilknytning til Oracle Cloud løsningen, jf. bilag 02.2 Kravspecifikation. Løsningen inklusiv tilhørende ydelser, jf. bilag 05 Dokumentation, skal sammen med ordregivers nye Oracle Cloud platform kunne opfylde bilag 02.2 Kravspecifikation. Ordregiver har et eksisterende ERP e-Business Suite fra Oracle som driftes af ordregiver selv (on-premise). Ordregiver ønsker at få opsat et tilsvarende ERP-system baseret på Oracle ERP Cloud med i vidt omfang samme funktionalitet m.v. som det nuværende system. Ordregiver har indgået aftale med Oracle vedrørende Oracle ERP Cloud licenser, og den kommende leverandør af nærværende udbud skal stå for at opsætte, tilpasse og implementere det nye system baseret på Oracle ERP Cloud med leverandørens ydelser implementeret. Aftalen med Oracle vedrørende Oracle ERP Cloud er således en aftale mellem ordregiver og Oracle, og leverandøren påtager sig intet ansvar for selve Oracle Cloud platformen og dennes performance, jf. herved bilag 10 Servicemål, pkt. 2.1. Leverandøren skal levere de tilpasninger og muligt andet software samt den dokumentation, der er specificeret i bilag 02.2 Kravspecifikation og bilag 04 Specifikation af etableringsvederlag, herunder programmel og dokumentation med priser, der tilsammen med ordregivers nye Oracle Cloud platform opfylder kravene i bilag 02.2 Kravspecifikation for så vidt angår Oracle delen. Løsningen skal besidde de egenskaber og opfylde de krav, der fremgår af udbuddets hovedkontrakt, navnlig af bilag 02.2 Kravspecifikation.
Interne Kennung: EMN-2024-05856
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet blev gennemført som et udbud med forhandling, jf. udbudslovens §§ 61-66. Den udbudte kontrakt var ikke opdelt i delkontrakter. Begrundelsen herfor, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, er de markedsmæssige hensyn. Ordregiver skønner, at kontraktens genstand og omfang betyder, at ordregiver ikke kan drage fordel af konkurrencesituationen, såfremt kontrakten opdeles i delkontrakter, da de tekniske specifikationer ikke spænder så bredt, at en opdeling i delkontrakter vil give den for ordregiver mest optimale kontrakt. Ordregiver henviser til udbudsbekendtgørelsen for en nærmere beskrivelse af udbudsproceduren.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72263000 Software-Implementierung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48440000 Softwarepaket für die Finanzanalyse and Buchhaltung, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72212440 Entwicklung von Software für Finanzanalyse und Buchhaltung, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72265000 Software-Konfiguration, 72266000 Software-Beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiveren kan bestille følgende optioner til levering til Overtagelsesdagen og efter Overtagelsesdagen: 1. Digital indkøbsassistent (chatbot), 2. Organisatorisk forandringsledelse, 3. Projekt- og teststyringsværktøj.