607083-2026 - Wettbewerb
Finnland – Betreuungsleistungen in Kinderkrippen – Esiopetuksen ostopalvelusopimuksen kilpailuttaminen v. 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Esiopetuksen ostopalvelusopimuksen kilpailuttaminen v. 2026
Beschreibung: Laukaan kunta (jatkossa myös hankintayksikkö / tilaaja) pyytää osallistumishakemustanneesiopetuspalveluista tämän osallistumispyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Kyseessä on dynaaminen hankintajärjestelmä (DPS), jonka kautta kilpailutetaan kunnan varhaiskasvatuksen yksittäiset esiopetuspalvelut. Hankinnan ennakoitu kalenterivuosittainen arvonlisäveroton kokonaisarvo on 410 000 euroa. Kyseessä on arvio, joka ei sido hankintayksikköä. ESIOPETUS Kunta on perusopetuslain 4 §:n nojalla velvollinen järjestämään sen alueella asuville oppivelvollisuuden alkamista edeltävänä vuonna esiopetusta. Esiopetus järjestetään kunnan päätöksen mukaisesti päiväkodissa tai koulussa. Kunta voi myös hankkia esiopetuksen ostopalveluna esimerkiksi yksityiseltä päiväkodilta. Esiopetusryhmä perustetaan, mikäli esiopetukseen ilmoittautuu vähintään 7 lasta. Esiopetusta järjestettäessä tulee lisäksi ottaa huomioon, että esiopetukseen osallistuvilla lapsilla on mahdollisuus käyttää varhaiskasvatuspalveluita (varhaiskasvatuslaki 12 § oikeus varhaiskasvatukseen). Tämä tarjouspyyntö koskee yksityisiltä palveluntuottajilta hankittavaa esiopetusta. Esiopetus tulee perusopetuslain 9 §:n mukaisesti kestää yhden vuoden ja sitä tulee järjestää perusopetusasetuksen 3 §:n mukaan vähintään 700 tuntia vuodessa eli keskimäärin neljä tuntia päivässä. Päivään saa kuulua enintään neljä tuntia esiopetusta. Esiopetukseen osallistuvilla on perusopetuslain 6 §:n mukaisesti oltava mahdollisuus käyttää varhaiskasvatuspalveluja (täydentävä varhaiskasvatus). Perusopetuslain perusteella kunnan velvollisuutena on osoittaa huoltajan hakemuksesta lapselle esiopetuspaikka. Kunta päättää viime kädessä, missä lapsen esiopetus järjestetään. Esiopetukseen otetuilla lapsilla on oikeus oppimisen ja esiopetukseen osallistumisen tukeen sekä opiskeluhuoltoon. Opetuksen lisäksi oppimateriaalit ovat maksuttomia. Esiopetuksessa lapset saavat jokaisena työpäivänä maksuttoman aterian. Palvelujen tulee täyttää lainsäädännössä ja muussa viranomaisohjeistuksessa asetetut vaatimukset. Palvelujen tuottaja vastaa siitä, että sillä on riittävä ja pätevä henkilökunta, laitteet ja välineet sekä toimivat prosessit palvelujen tuottamiseen. Taajamittain ilmoitetut lapsimäärät ovat arvioita maksimilukumäärän mukaan ja eivät sido hankintayksikköä. ESIOPETUKSEN TAVOITTEET JA PAINOPISTEET Esiopetus perustuu lapsen kokonaisvaltaisen kehityksen, kasvun, oppimisen ja hyvinvoinnin tukemiseen. Esiopetuksen yleisenä tavoitteena on edistää lapsen kasvu- ja oppimisedellytyksiä yhteistyössä kotien ja huoltajien kanssa, vahvistaa myönteistä minäkuvaa sekä käsitystä itsestä oppijana. Esiopetuksessa oppiminen tapahtuu leikin, liikkumisen, kokeilun ja tutkimisen kautta. Esiopetus edistää monipuolista vuorovaikutusta ja sosiaalisten taitojen kehittymistä. Opetus toteutuu vertaisryhmässä, jossa lapsi saa aktiivisella osallistumisella hankkia tieto ja ratkaista ongelmia. Esiopetus järjestetään jokaisen lapsen yhdenvertaisuutta ja osallisuutta tukien. Jokaisella lapsella on oikeus osallistua ja saada tukea oppimiseen. Esiopetusta toteutetaan moninaisuutta, tasa-arvoa ja syrjimättömyyttä kunnioittaen. Esiopetuksen toimintakulttuuria luodaan yhteisölliseksi, turvalliseksi ja kannustavaksi. Esiopetuksen henkilöstö kehittää oppimisympäristöjä ja työtapoja lapsilähtöisesti lapsia ja huoltajia osallistaen. Esiopetuksessa edistetään lasten laaja-alaista osaamista seuraavilla osa-alueilla: Ajattelu ja oppiminen, kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu, itsestä huolehtiminen ja arjen taidot, monilukutaito, tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen sekä osallistuminen ja vaikuttaminen. Laaja-alaisen osaamisen avulla esiopetus antaa lapsille valmiuksia elinikäiseen oppimiseen ja kestävään elämäntapaan. Esiopetuksen opetuksen tavoitteet on määritelty viitenä kokonaisuutena: Ilmaisun monet muodot, kielten rikas maailma, minä ja meidän yhteisömme, tutkin ja toimin ympäristössäni sekä kasvan ja kehityn. Esiopetuksen arviointi tuottaa tietoa esiopetussuunnitelman toteutumisesta ja sen avulla kehitetään sekä opetusta että tuetaan lapsen yksilöllistä kasvua ja oppimista. Arviointi on monimuotoista ja perustuu havainnointiin, dokumentointiin, päätelmiin ja palautteeseen, johon osallistuvat yhteistyössä henkilöstö, huoltajat ja lapset. Esiopetuksen pedagogisesta suunnittelusta, toteuttamisesta ja arvioinnista esiopetussuunnitelman perusteiden mukaisesti vastaa varhaiskasvatuksen opettaja tai luokanopettaja
Interne Kennung: 520/02.08.00.01/2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85312110 Betreuungsleistungen in Kinderkrippen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Esiopetuspalvelut ryhmä A Kirkonkylä1
Beschreibung: Esiopetuksen järjestäminen lapsille (arvio 21 lasta) Kirkonkylä 1 taajaman alueella. Ryhmän koko tarkentuu keväisin v. 2027 ja 2028 tapahtuvan esiopetukseen hakeutumisen ja sijoittelun perusteella
Interne Kennung: esiopetuspalvelut (esioppilaiden määrä v. 2027 21 lasta, Kirkonkylä 1) osa 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Esiopetuspalvelut ryhmä B, Kirkonkylä 2
Beschreibung: Esiopetuksen järjestäminen lapsille (arvio 21 lasta) Kirkonkylä 2 taajaman alueella. Ryhmän koko tarkentuu keväisin v. 2027 ja 2028 tapahtuvan esiopetukseen hakeutumisen ja sijoittelun perusteella
Interne Kennung: esiopetuspalvelut (esioppilaiden määrä v. 2027 21 lasta, Kirkonkylä 2) osa 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Esiopetuspalvelut ryhmä C, Leppävesi
Beschreibung: Esiopetuksen järjestäminen lapsille (arvio 21 lasta) Leppäveden taajaman alueella. Ryhmän koko tarkentuu keväisin v. 2027 ja 2028 tapahtuvan esiopetukseen hakeutumisen ja sijoittelun perusteella
Interne Kennung: esiopetuspalvelut (esioppilaiden määrä v.2027 21 lasta, Leppävesi) osa 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Esiopetuspalvelut ryhmä D, Lievestuore
Beschreibung: Esiopetuksen järjestäminen lapsille (arvio 14 lasta) Lievestuoreen taajaman alueella. Ryhmän koko tarkentuu keväisin v. 2027 ja 2028 tapahtuvan esiopetukseen hakeutumisen ja sijoittelun perusteella
Interne Kennung: esiopetuspalvelut (esioppilaiden määrä v.2027 14 lasta, Lievestuore) osa 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Esiopetuspalvelut ryhmä E, Vihtavuori
Beschreibung: Esiopetuksen järjestäminen lapsille (arvio 14 lasta) Vihtavuoren taajaman alueella. Ryhmän koko tarkentuu keväisin v. 2027 ja 2028 tapahtuvan esiopetukseen hakeutumisen ja sijoittelun perusteella
Interne Kennung: esiopetuspalvelut (esioppilaiden määrä v.2027 14 lasta, Vihtavuori) osa 5-4