2. Verfahren
Verfahren
Titel: GENERISK IV SAMT DOMICILER – TAULOV DRY PORT A/S
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på projektering og udførelse af ”Generisk VI samt domiciler”, der er et lager- og logistikcenter som Taulov Dryport A/S opfører i området ved Hertugens Kvarter i Taulov. Her er det Ordregivers ønske at udvikle en dynamisk, kvalitetsstærk og fremtidsparat bebyggelse, der afspejler og understøtter udviklingen af Taulov Dryport som Danmarks førende knudepunkt for transport og logistik. Nærværende dokument indeholder betingelser og vejledning om afgivelse af ansøgning og tilbud på denne opgave. Ordregivers krav til kontraktvilkår fremgår af udbudsmaterialets udkast til totalentreprisekontrakt, mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, herunder byggeprogram inkl. bilag. Udbuddet gennemføres i overensstemmelse med Forsyningsvirksomhedsdirektivet, DIREKTIV 2014/25/EU af 26. februar 2014. Udbuddet omfatter en option, der vedrører indretning af mezzaniner. Udbuddet omfatter en option, der vedrører udførelse af 2 stk. kontorbygninger. Optionen er nærmere beskrevet i Udkast til kontrakt pkt. 1.03 og i byggeprogrammet bilag 2.02. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, og forløber i tre faser; en prækvalifikationsfase hvor egnede virksomheder udvælges til at deltage i udbuddet, en indledende tilbudsfase og en forhandlingsfase med efterfølgende afgivelse af endeligt tilbud. Tilbudsgiver gøres opmærksom på, at der, inden for rammerne af de gældende udbudsregler, kan foretages ændringer af udbudsmaterialet efter offentliggørelse af dette, herunder ændringer af byggeprogrammet og udbudsbetingelserne. Tilbudsgiver opfordres derfor til løbende at holde sig orienteret om udbuddet.
Interne Kennung: GENERISK IV SAMT DOMICILER – TAULOV DRY PORT A/S
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i overensstemmelse med Forsyningsvirksomhedsdirektivet, DIREKTIV 2014/25/EU af 26. februar 2014. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, og forløber i tre faser; en prækvalifikationsfase hvor egnede virksomheder udvælges til at deltage i udbuddet, en indledende tilbudsfase og en forhandlingsfase med efterfølgende afgivelse af endeligt tilbud. Tilbudsgiver gøres opmærksom på, at der, inden for rammerne af de gældende udbudsregler, kan foretages ændringer af udbudsmaterialet efter offentliggørelse af dette, herunder ændringer af byggeprogrammet og udbudsbetingelserne. Tilbudsgiver opfordres derfor til løbende at holde sig orienteret om udbuddet.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: GENERISK IV SAMT DOMICILER
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på projektering og udførelse af ”Generisk VI samt domiciler”, der er et lager- og logistikcenter som Taulov Dryport A/S opfører i området ved Hertugens Kvarter i Taulov. Her er det Ordregivers ønske at udvikle en dynamisk, kvalitetsstærk og fremtidsparat bebyggelse, der afspejler og understøtter udviklingen af Taulov Dryport som Danmarks førende knudepunkt for transport og logistik. Nærværende dokument indeholder betingelser og vejledning om afgivelse af ansøgning og tilbud på denne opgave. Ordregivers krav til kontraktvilkår fremgår af udbudsmaterialets udkast til totalentreprisekontrakt, mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, herunder byggeprogram inkl. bilag. Udbuddet omfatter en option, der vedrører indretning af mezzaniner. Udbuddet omfatter en option, der vedrører udførelse af 2 stk. kontorbygninger. Optionen er nærmere beskrevet i Udkast til kontrakt pkt. 1.03 og i byggeprogrammet bilag 2.02. Antal tilbudsgivere Blandt de ansøgere, som opfylder ovenstående egnetheds- og dokumentationskrav udvælges på et sagligt grundlag op til 5 ansøgere til at afgive tilbud. Hvis der ikke modtages flere en 5 konditionsmæssige og egnede ansøgninger, vil Ordregiver prækvalificere de ansøgere, der er konditionsmæssige og egnede, så længe Ordregiver vurderer, at antallet af udvalgte ansøgere kan sikre en tilstrækkelig konkurrence om kontrakten. Grundlag og kriterier for udvælgelse Er der flere ansøgere, som ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og som opfylder minimumskravene til egnethed, vil Ordregiver ved udvælgelsen af ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud, lægge vægt på mest relevante referencer, hvor særligt følgende vil have betydning: I hvor høj grad ansøgers referencer er sammenlignelige med arbejdet omfattet af denne kontrakt. I denne forbindelse vurderes det positivt: • at projektet inkluderer opførelse af en ny lagerhal eller et logistikcenter • at lagerhal og/eller logistikcentret er opført som betonelementbyggeri • at projektet er udført i totalentreprise • at projektet dokumenterer erfaring med projektering af bygningsmasser på minimum 20.000m2, som indeholder både personalerum og lager. • at projektet indeholder digital udfyldelse og aflevering af bygningsdelskort i et FM-system. • at referencerne viser erfaring fra rollen som både totalentreprenør samt projekterende arkitekt og ingeniør. Referencerne vil blive vurderet ud fra en helhedsbetragtning. For hver enkelt reference ønskes oplysninger om: Bygherre, samlet kontraktsum inkl. optioner, kontrakttidspunkt samt en kort og konkret beskrivelse af opgavens karakter samt ansøgerens rolle og funktion i forbindelse med det udførte arbejde. Referencerne skal suppleres af bygherres kontaktoplysninger herunder kontaktpersonens navn, mail og telefonnummer.