2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pachete educaționale pentru derularea anuală a atelierelor pedagogice pentru anul școlar 2025 – 2026, pentru elevii din clasa a XI-a din liceele pedagogice și din clasele de vocațional pedagogic, în scopul organizării și desfășurării activităților proiectului „Sistem Unitar pentru Educație Timpurie Incluzivă și de Calitate” - SUETIC
Beschreibung: Obiectul contractului îl reprezinta achiziționarea de „Pachete educaționale pentru derularea anuală a atelierelor pedagogice pentru anul școlar 2025 – 2026, pentru elevii din clasa a XI-a din liceele pedagogice și din clasele de vocațional pedagogic”, vizate de acest Caiet de sarcini. Atelierele pedagogice, numite in continuare AP, reprezintă un program complementar programului educațional, care se deruleaza anual, timp de 5 zile, în unitățile de învățământ preuniversitar liceal, filieră vocațională – învățământ pedagogic, care formează educatori/educatoare. În situația în care acestea nu se pot desfășura în timpul vacanței de vară, se vor realiza pe parcursul a 5 sâmbete, începând cu luna octombrie 2026 și până la 15 decembrie 2026. În cadrul proiectului SUETIC, AP au fost gândite a se derula anual, timp de 5 zile, cu un număr de minim 2.800 elevi din clasa a XI-a din liceele pedagogice/clasele de vocațional pedagogic, inclusiv celor proveniți din medii defavorizate (rural, comunități izolate sau segregate rezidențial, comunități dezavantajate socio-economic sau cultural etc.). Atelierele pedagogice au ca scop familiarizarea elevilor din grupul țintă cu metode de lucru din cadrul diverselor abordări pedagogice aplicate deja în sistem, încă neabordate în formarea inițială. Totodată, aceste ateliere sprijină elevii pentru pregătirea unor materiale pentru mapa personală, pe care o vor utiliza atât în cadrul practicii pedagogice, cât și după finalizarea studiilor, în calitate de angajați ai sistemului. Pentru derularea acestora în anul scolar 2025 – 2026, am luat în considerare numărul de elevi din clasa a XI-a din liceele pedagogice/clasele de vocațional pedagogic din acest an școlar, respectiv 2.871 elevi. Termenul maxim de livrare a produselor prevazute în caietul de sarcini, obligatoriu a fi respectat de către viitorul furnizor, este de maximum 45 zile de la data constituirii garanției de bună execuție, ca urmare a semnării contractului de către ambele părți. Valoarea totală a celor 2.871 de pachete educaționale trebuie să se încadreze în valoarea estimată a contractului, respectiv maximum 4.317.438,00 lei fără TVA. Prețul ofertat va cuprinde, în mod obligatoriu, toate costurile aferente îndeplinirii integrale a cerințelor prevăzute în prezentul caiet de sarcini, incluzând, fără a se limita la: • contravaloarea tuturor produselor din componența pachetului educațional, conform specificațiilor tehnice minime obligatorii; • ambalarea produselor, conform condițiilor prevăzute la secțiunea „Garanții, condiții de ambalare, livrare, recepționare și plată"; • transportul produselor până la fiecare dintre cele 57 de locații de livrare prevăzute în Anexa 1, inclusiv operațiunile de descărcare-manipulare; • garanția comercială aferentă produselor pentru care aceasta este solicitată; • orice alte costuri indirecte (asigurări, documente însoțitoare, certificate, taxe, etc.) necesare pentru îndeplinirea în condiții de calitate a obiectului contractului. Ofertele a căror valoare totală depășește valoarea estimată a contractului vor fi declarate inacceptabile, conform art. 137 alin. (2) lit. e) din H.G. nr. 395/2016. Ofertantul nu poate solicita, pe parcursul derulării contractului, costuri suplimentare pentru elemente care, deși nu au fost detaliate explicit în propunerea financiară, erau prevăzute ca obligatorii în caietul de sarcini. Termenul limita pana la care operatorii economici pot solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari în a 11-zi inainte de termenul limita stabilit in Anuntul de participare pentru depunerea ofertelor, în masura în care sunt transmise în termenul precizat.
Interne Kennung: 13729380/2026/3
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30199000 Bürobedarf aus Papier und andere Artikel
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: În cadrul proiectului SUETIC, AP au fost gândite a se derula anual, timp de 5 zile, cu un număr de minim 2.800 elevi din clasa a XI-a din liceele pedagogice/clasele de vocațional pedagogic, inclusiv celor proveniți din medii defavorizate (rural, comunități izolate sau segregate rezidențial, comunități dezavantajate socio-economic sau cultural etc.). Atelierele pedagogice au ca scop familiarizarea elevilor din grupul țintă cu metode de lucru din cadrul diverselor abordări pedagogice aplicate deja în sistem, încă neabordate în formarea inițială. Totodată, aceste ateliere sprijină elevii pentru pregătirea unor materiale pentru mapa personală, pe care o vor utiliza atât în cadrul practicii pedagogice, cât și după finalizarea studiilor, în calitate de angajați ai sistemului. Pentru derularea acestora în anul scolar 2025 – 2026, am luat în considerare numărul de elevi din clasa a XI-a din liceele pedagogice/clasele de vocațional pedagogic din acest an școlar, respectiv 2.871 elevi.
Interne Kennung: 1