607948-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Medizinische Geräte – EU-Udbud af forfyldte sprøjter
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-Udbud af forfyldte sprøjter
BeschreibungAmgros I/S er et interessentskab med de 5 regioner som interessenter. Amgros I/S gennemfører udbud af rammeaftaler om indkøb af forfyldte sprøjter på vegne af Region Midtjylland og Region Hovedstaden. Amgros er således tovholder for selve udbudsproceduren. Udbuddet vedrører Ordregivers indkøb af Forfyldte sprøjter, der anvendes til skylning af intravenøse adgange. Udbuddet er opdelt i 2 separate delkontrakter, jf. nedenfor samt under de efterfølgende pkt. 5.1. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én eller begge delkontrakter. Tildeling sker separat for hver delkontrakt. Der indgås en rammeaftale med hver af de deltagende regioner, som giver regionen mulighed for at foretage indkøb under rammeaftalen. Regionen forpligter sig ikke til at aftage en bestemt mængde af produkter eller til at foretage indkøb for et bestemt beløb på baggrund af rammeaftalen. Den anslåede mængde er for hver delkontrakt angivet under pkt. 5.1.5. I hele rammeaftalens varighed er det maksimale antal produkter, der kan indkøbes under hver delkontrakt som følger: Delkontrakt 10. Natriumkhlorid - Rene sprøjter – 3, 5 og 10 ml: 46.920.000 stk. Delkontrakt 11. Natriumkhlorid - Sterile sprøjter - 5 og 10 ml: 992.280 stk. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 1.3 for yderligere oplysninger om de anslåede og maksimale mængder. Udbuddet er omfattet af IPI-foranstaltningen overfor Kina. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 1.9 og 1.10. Det bemærkes, at udbuddets anslåede og maksimale værdier er angivet i mængder. Vurdering af IPI-foranstaltningens anvendelse for udbuddet og for de enkelte delkontrakter er sket på grundlag af de maksimale mængder og en forventet markedspris for de udbudte produkter.
Interne Kennung200420368
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt 10 - Natriumklorid Rene sprøjter 3,5 og 10 ml
BeschreibungDen maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for Region Midtjylland og Region Hovedstaden samt kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt og kun gældende for Region Hovedstaden).
Interne Kennung1-0
Menge31 100 000 Stück
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 11 - Natriumklorid 11 -Sterile sprøjter 5 og 10 ml
Interne Kennung2-1
Menge661 520 Stück