See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Postförmedlingstjänster 2027
Beschreibung: Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Postförmedlingstjänster 2027. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av Postförmedlingstjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 4100000000 SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader.
Interne Kennung: 23.3-7211-2025
Zentrale Elemente des Verfahrens: Denna upphandling av Postförmedlingstjänster omfattas av bilaga 2 till lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och genomförs enligt 19 kap. LOU.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64110000 Postdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64100000 Post- und Kurierdienste, 64112000 Briefpostdienste, 64113000 Paketpostdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Generella krav och informationsfrågor
Beschreibung: Denna upphandling omfattar postförmedlingstjänster (förmedling av brev och paket) samt tilläggstjänster med nära och naturlig anknytning till postförmedlingstjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet för nedanstående tjänsteområden inklusive tilläggstjänster till totalt cirka 4 100 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt.
Interne Kennung: 1798072-0
Los: LOT-0002
Titel: Generella krav
Interne Kennung: 1803479-1
Los: LOT-0003
Titel: A1 Förmedling av brevförsändelser, A-post, Hela Sverige
Interne Kennung: 1798079-2
Los: LOT-0004
Titel: Kravspecifikation - Generella krav för A1-C1 (1)
Interne Kennung: 1814101-3
Los: LOT-0005
Titel: B1 Förmedling av osorterade brevsändningar, A-post, Regionalt
Interne Kennung: 1798083-4
Los: LOT-0006
Titel: B2 Förmedling av osorterade brevsändningar, B-post, Regionalt
Interne Kennung: 1798084-5
Los: LOT-0007
Titel: B3 Förmedling av sorterade brevsändningar, A-post, Regionalt
Interne Kennung: 1798080-6
Los: LOT-0008
Titel: B4 Förmedling av sorterade brevsändningar, B-post, Regionalt
Interne Kennung: 1798085-7
Los: LOT-0009
Titel: B5 Förmedling av sorterad ADR, B-post, Regionalt
Interne Kennung: 1798086-8
Los: LOT-0010
Titel: B6 Förmedling av Posttidning A, sorterad, A-post, Regionalt
Interne Kennung: 1798081-9
Los: LOT-0011
Titel: B7 Förmedling av Posttidning B-post, sorterad, B-post, Regionalt
Interne Kennung: 1798087-10
Los: LOT-0012
Titel: C1 Förmedling av utrikes brevförsändelser, 1:a-klass brev och ekonomibrev, Europa och övriga världen
Interne Kennung: 1798082-11
Los: LOT-0013
Titel: Paketförmedlingstjänster
Interne Kennung: 1798088-12