608085-2026 - Ergebnis
Rumänien – Bau von Eisenbahnbrücken – Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podețe și tuneluri de cale ferată – Viaducte 2 loturi, Linia CF 422 Salva – Vișeu de Jos”
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podețe și tuneluri de cale ferată – Viaducte 2 loturi, Linia CF 422 Salva – Vișeu de Jos”
Beschreibung: Prin implementarea proiectului, structura viaductelor va fi în conformitate cu parametrii tehnici ceruți de standardele și legislația europeană/internațională în vigoare. Prezenta documentație reprezintă cerințele Entității Contractante referitoare la achiziționarea lucrărilor de Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podeţe şi tuneluri de cale ferată – Viaducte 2 loturi, Linia CF422 Salva – Vișeu de Jos” CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidenta prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractelor de executie lucrări se va face numai dupa asigurarea sursei de finanțare. Încheierea contractelor cu operatorul economic care va fi declarat câștigător în urma finalizării procedurii de achizitie sectorială, în vederea realizării Proiectarii si execuției lucrarilor aferente acestor obiective este condiționată de obținerea/ aprobarea finanțării lucrărilor, semnarea contractelor fiind posibilă doar în situația în care se respecta dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislației privind finanțele publice. În cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri externe nerambursabile nu se realizează, după primirea notificarii din partea autorităților competente cu privire la neacordarea finanțării, entitatea contractantă își rezervă dreptul de a aplica prevederile art. 225 alin (1) lit. c) din Legea 99/2016 actualizata: ”dacă încalcari ale prevederilor legale afectează procedura de atribuire sau daca este imposibila incheierea contractului”. Ofertanții participanți la prezenta procedura înţeleg ca entitatea contractanta si/sau Ministerul Transporturilor și Infrastructurii și orice alta structura funcționala implicată în implementarea acestui proiect si/sau Guvernul României, nu pot fi considerați răspunzatori pentru vreun prejudiciu, indiferent de natura acestuia, în cazul anulării procedurii de atribuire/nesemnarea contractelor de lucrări în termenul propus, și accepta utilizarea conditiilor speciale enunțate-clauza suspensivă, asumându-și întreaga răspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisa. Se estimează că perioada pe parcursul careia se aplica clauza suspensivă este de maxim 6 luni de la aprobarea raportului procedurii. Entitatea Contractantă estimeaza că este posibil să obțină finanțarea necesară semnării contractului în primul semestru al anului 2026. Având în vedere acest aspect, ofertanții vor avea in vedere prelungirea valabilitatii ofertei şi a garanţiei de participare, la solicitarea entitatii contractante, până la semnarea contractelor. Conform Hotărârii nr. 4/14.03.2024 a Consiliului de Administrație al CNCF” CFR” SA , după finalizarea tuturor activităților legate de semnarea contractului (aprobarea raportului procedurii, finalizare contestații, etc.) se va solicita Consiliului de Administratie aprobarea semnarii contractului, conform prevederilor legale incidente in vigoare. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până în a 22-a zi înainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Conform art. 172 alin. (2) si art. 173 alin. (1) din Legea nr. 99/2016, Entitatea Contractantă va răspunde în mod clar, complet și fara ambiguitati tuturor solicitărilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Conform prevederilor art. 29 alin. (3) din H.G. nr. 394/2016, Entitatea Contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul limită stabilit anterior. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisă în SEAP, iar raspunsul consolidat la solicitarile de clarificări, oferit de Entitate Contractantă, se va face prin intermediul SEAP.
Interne Kennung: 49/A/1348/22.12.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221112 Bau von Eisenbahnbrücken
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: LOT 1: Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podeţe şi tuneluri de cale ferată - Viaduct km 28+240, Linia CF422 Salva – Vișeu de Jos”
Beschreibung: Lucrările propuse şi necesar a fi executate sunt lucrări de reabilitare viaduct, fiind descrise în Studiul de Fezabilitate care va fi pus la dispoziţia Antreprenorului/Contractantului de către Entitatea Contractantă. Entitatea Contractantă, pune la dispoziția Antreprenorului/Contractantului, Certificatele de Urbanism și actele de reglementare în domeniul mediului obținute la nivelul Studiului de Fezabilitate, împreună cu acordurile/ avizele/ autorizațiile aferente. În cazul în care sunt necesare actualizări ale acestor documente, Antreprenorul/Contractantul, susținut de Beneficiar, va întreprinde toate demersurile în vederea actualizării acestora și a obținerii de acorduri/ avize/ autorizații, după caz. Realizarea lucrărilor propuse pentru reabilitarea si modernizarea structurii de cale ferată, cele 2 viaducte amplasate pe linia CF422 Salva – Vișeu de Jos, va contribui la: - Aducerea în condiții normale de siguranță și exploatare a structurilor - Înlăturarea punctelor periculoase de pe traseul căii ferate - Realizarea condițiilor pentru anularea restricțiilor de viteză - Creșterea vitezei de circulație a trenurilor de marfă și călători - Reducerea timpilor de parcurs - Creșterea pe viitor a atractivității transportului pe cale ferată Cerinţele beneficiarului cu privire la serviciile și lucrările solicitate, precum şi rezultatele aşteptate în urma prestării serviciilor și execuției lucrărilor, sunt detaliate în Caietul de sarcini. Lucrările propuse şi necesar a fi executate, vor fi puse în opera în conformitate cu Documentația Tehnică aprobată si Instructiile in vigoare, în ordinea tehnologică de execuție, cu respectarea strictă a programului de control al calității lucrărilor, a fazelor determinante si a cerintele Caietului de Sarcini. În această soluţie, viaductul se va repara și consolida prin cămășuire cu beton. Extradosul bolților de beton se va decoperta, se repară zonele cu beton degradat și se vor consolida bolțile și pilaștrii prin cămășuire cu beton armat. Se refac cuva, hidroizolația, timpanele și refugiile. Se va înlocui cadrul șine (S60) – traverse (de beton). Se va realiza un parapet nou și se refac sferturile de con. Albia se va amenaja pe 20m amonte și aval, iar pragul de fund din gabioane va fi refăcut și protejat cu beton. Cablurile de fibră optică și cel analogic de cupru sunt amplasate aerian pe stâlpi și nu sunt afectate de lucrări. Valoarea estimată a contractului pentru LOT 1: Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podeţe şi tuneluri de cale ferată - Viaduct km 28+240, Linia CF422 Salva – Vișeu de Jos”, este de 30.852.105,53 lei fără TVA, fiind compusă din: - Servicii de proiectare: 1.025.147,71 lei fără TVA; - Execuția lucrărilor: 27.873.143,79 lei fără TVA; - Rezerve de implementare, suma provizionată: 1.953.814,03 lei fără TVA. Suplimentar acestei valori, Entitatea Contractantă, în conformitate cu prevederile art. 117, alin. (1) din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, optează pentru achiziția ulterioară de noi servicii și/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă a fost declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție sectorială în cuantum de 2.794.872,90 lei fără TVA, reprezentând 10% din valoare estimată a contractului (fără valorile estimate pentru rezervele de implementare și organizarea de șantier), rezultând o valoare estimată totală a contractului, de 33.646.978,44 lei fără TVA. Astfel, Valoarea Estimată Totală a Contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) este în intervalul 30.852.105,53 lei fără TVA - 33.646.978,44 lei fără TVA. Valoarea estimată a contractului nu include sumele aferente provizionului „Cheltuieli diverse și neprevăzute”. Cheltuielile diverse și neprevăzute se regăsesc în Devizul General. Procedura de atribuire se desfașoară sub incidenta prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractelor de executie lucrări se va face numai dupa asigurarea sursei de finanțare, conform sectiunii II.1.4) Descrierea succintă a contractului sau a achiziției/achizițiilor.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322300 Planungsleistungen für Brücken
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Valoarea estimată a contractului de Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podeţe şi tuneluri de cale ferată - Viaduct km 28+240, Linia CF422 Salva – Vișeu de Jos”, este de 30.852.105,53 lei fără TVA, fiind compusă din: - Valoarea estimată pentru serviciile de proiectare este de 1.025.147,71 lei fără TVA; - Valoare estimată pentru execuția lucrărilor este de 27.873.143,79 lei fără TVA; - Rezerve de implementare, suma provizionată este de 1.953.814,03 lei fără TVA. Suplimentar acestei valori, Entitatea Contractantă, în conformitate cu prevederile art. 117, alin. (1) din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, optează pentru achiziția ulterioară de noi servicii și/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă a fost declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție sectorială în cuantum de 2.794.872,90 lei fără TVA, reprezentând 10% din valoare estimată a contractului (fără valorile estimate pentru rezervele de implementare și organizarea de șantier), rezultand o valoare estimată totală a contractului, de 33.646.978,44 lei fără TVA. Astfel, Valoarea Estimată Totală a Contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) este în intervalul 30.852.105,53 - 33.646.978,44 lei fără TVA. Ofertantul va elabora Propunerea financiară în Lei, valorile fiind exprimate cu maxim două zecimale. La elaborarea Propunerii Financiare, ofertanții se vor raporta la valoarea minimă a Valorii Estimate, respectiv la valoarea totală de 30.852.105,53 lei fără TVA.
Los: LOT-0002
Titel: LOT 2: Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podeţe şi tuneluri de cale ferată - Viaduct km 47+179, Linia CF422 Salva – Vișeu de Jos”
Beschreibung: Lucrările propuse şi necesar a fi executate sunt lucrari de reabilitare viaduct, fiind descrise în Studiul de Fezabilitate care va fi pus la dispoziţia Antreprenorului/Contractantului de către Entitatea Contractantă. Entitatea Contractantă, pune la dispoziția Antreprenorului/Contractantului, Certificatele de Urbanism și actele de reglementare în domeniul mediului obținute la nivelul Studiului de Fezabilitate, împreună cu acordurile/ avizele/ autorizațiile aferente. În cazul în care sunt necesare actualizări ale acestor documente, Antreprenorul/Contractantul, susținut de Beneficiar, va întreprinde toate demersurile în vederea actualizării acestora și a obținerii de acorduri/ avize/ autorizații, după caz. Realizarea lucrărilor propuse pentru reabilitarea si modernizarea structurii de cale ferată, respectiv Viaductul de la km 47+179, Linia CF 422 Salva – Vișeu de Jos, între stațiile Săcel și Iza, județul Maramureș, va contribui la: - Aducerea în condiții normale de siguranță și exploatare a structurilor - Înlăturarea punctelor periculoase de pe traseul căii ferate - Realizarea condițiilor pentru anularea restricțiilor de viteză - Creșterea vitezei de circulație a trenurilor de marfă și călători - Reducerea timpilor de parcurs - Creșterea pe viitor a atractivității transportului pe cale ferată Cerinţele beneficiarului cu privire la serviciile și lucrările solicitate, precum şi rezultatele aşteptate în urma prestării serviciilor și execuției lucrărilor, sunt detaliate în Caietul de sarcini. Lucrările propuse şi necesar a fi executate, vor fi puse în opera în conformitate cu Documentația Tehnică aprobată si Instructiile in vigoare, în ordinea tehnologică de execuție, cu respectarea strictă a programului de control al calității lucrărilor, a fazelor determinante si a cerintele Caietelui de Sarcini. În această soluţie, viaductul se va repara și consolida prin cămășuire locala cu beton. Extradosul bolților de beton se va decoperta, se repară zonele cu beton degradat și se vor consolida bolțile și pilaștrii prin cămășuire cu beton armat. Se vor repara și reface local parapetul, timpanele, cuva și hidroizolația viaductului. Se va înlocui cadrul șine (S60) – traverse (de beton). Se va realiza un parapet nou si se vor reface scările de pe taluz. Se vor reface terasamentele de la capetele viaductului şi prismul de piatră spartă al căii pentru a se asigura stabilitatea sa. Albia se va amenaja pe 20m amonte și aval. Se vor curata si proteja cu pereu sferturile de con. Cablurile de fibră optică și cablul analogic de cupru sunt amplasate aerian pe stâlpii TT și nu sunt afectate de lucrări. Valoarea estimată a contractului pentru LOT 2: Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podeţe şi tuneluri de cale ferată - Viaduct km 47+179, Linia CF422 Salva – Vișeu de Jos”, este de 35.350.588,99 lei fără TVA, fiind compusă din: - Servicii de proiectare: 1.168.059,17 lei fără TVA; - Execuția lucrărilor: 31.938.218,45 lei fără TVA; - Rezerve de implementare, suma provizionată: 2.244.311,37 lei fără TVA. Suplimentar acestei valori, Entitatea Contractantă, în conformitate cu prevederile art. 117, alin. (1) din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, optează pentru achiziția ulterioară de noi servicii și/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă a fost declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție sectorială în cuantum de 3.209.869,10 lei fără TVA, reprezentând 10% din valoare estimată a contractului (fără valorile estimate pentru rezervele de implementare și organizarea de șantier), rezultand o valoare estimată totală a contractului, de 38.560.458,09 lei fără TVA. Astfel, Valoarea Estimată Totală a Contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) este în intervalul 35.350.588,99 lei fără TVA - 38.560.458,09 lei fără TVA. Valoarea estimată a contractului nu include sumele aferente provizionului „Cheltuieli diverse și neprevăzute”. Cheltuielile diverse și neprevăzute se regăsesc în Devizul General. Procedura de atribuire se desfașoară sub incidenta prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractelor de execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare, conform secțiunii II.1.4) Descrierea succintă a contractului sau a achiziției/achizițiilor.
Interne Kennung: 2
Beschreibung der Optionen: Valoarea estimată a contractului de Proiectare și Execuție „Lucrări de reabilitare poduri, podeţe şi tuneluri de cale ferată - Viaduct km 47+179, Linia CF422 Salva – Vișeu de Jos”, este de 35.350.588,99 lei fără TVA, fiind compusă din: - Valoarea estimată pentru serviciile de proiectare este de 1.168.059,17 lei fără TVA; - Valoare estimată pentru execuția lucrărilor este de 31.938.218,45 lei fără TVA; - Rezerve de implementare, suma provizionată este de 2.244.311,37 lei fără TVA. Suplimentar acestei valori, Entitatea Contractantă, în conformitate cu prevederile art. 117, alin. (1) din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, optează pentru achiziția ulterioară de noi servicii și/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă a fost declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție sectorială în cuantum de 3.209.869,10 lei fără TVA, reprezentând 10% din valoare estimată a contractului (fără valorile estimate pentru rezervele de implementare și organizarea de șantier), rezultand o valoare estimată totală a contractului, de 38.560.458,09 lei fără TVA. Astfel, Valoarea Estimată Totală a Contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) este în intervalul 35.350.588,99 - 38.560.458,09 lei fără TVA. Ofertantul va elabora Propunerea financiară în Lei, valorile fiind exprimate cu maxim două zecimale. La elaborarea Propunerii Financiare, ofertanții se vor raporta la valoarea minimă a Valorii Estimate, respectiv la valoarea totală de 35.350.588,99 lei fără TVA.