2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud vedrørende drift og administration af pleje- og ældreboliger for Gribskov Kommune
Beschreibung: Udbudsprocessen omfatter en kontrakt om administration og drift af ældre- og plejeboliger for Ordregiver. Administrator skal varetage den daglige administration og drift samt udføre mindre vedligeholdelsesopgaver og koordinere øvrige vedligeholdelsesarbejder. Gribskov Kommune ejer følgende: • 15 Ældreboliger fordelt på 2 afdelinger, der udlejes efter lejeloven • 88 ældreboliger fordelt på 9 afdelinger, der administreres efter almenboligloven • 69 plejeboliger på en adresse, der administreres efter almenboligloven • 12 flygtningeboliger på en adresse, der administreres efter lejeloven og udlejes til Ordregiver. • 5 udslusningsboliger på en adresse, der administreres efter lejeloven • 4 akutboliger på en adresse, der administreres efter lejeloven og udlejes til Ordregiver. • 7 autistboliger på en adresse, der administreres efter lejeloven udlejes til Ordregiver. Den juridiske ramme for udførelsen af opgaverne under denne kontrakt er: • LBK nr. 119, af 25/01/2026, Bekendtgørelse af Lov om almene boliger m.v. • BKG nr. 1642, af 07/12/2023, Bekendtgørelse om drift af almene boliger m.v. med senere ændringer • BKG nr. 640 af 15/06/2026, Bekendtgørelse om vedligeholdelse og istandsættelse af almene boliger m.v. LBK nr. 928 af 04/09/2019 Bekendtgørelse af lov om leje af almene boliger Samlet set udbydes kontrakten med det formål at sikre den mest optimale drift, administration og vedligeholdelse af boligerne. Ordregiver ønsker at sikre og styrke samarbejdet med den leverandør, der tildeles kontrakten. En løbende dialog, klare rammer og en tydelig forventningsafstemning er nogle af elementerne, som Ordregiver ønsker at bygge på i relationen med leverandøren. Ordregivers forventning til kontraktens økonomiske omfang er 0,8 mio. kr. om året til drift og administration af pleje- og ældreboligerne (den samlede huslejeindbetaling udgør 19 mio. kr. om året – som balanceres af udgifter til henlæggelser, vedligehold m.v.). Den forventede, samlede værdi for hele udbuddet, indeholdt optioner på forlængelse jf. udbudsbetingelsernes pkt. 1.5 er 6,5 mio. kr. Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal, hvorfor denne ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætning.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79993000 Gebäude- und Betriebsmittelverwaltung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98341000 Unterbringung, 98341100 Verwaltung von Unterkünften, 98341120 Portierdienste, 98341140 Hausmeisterdienste
5. Los
Los: LOT-0000