See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Fortovsordningen og Facademeterordningen for Københavns Kommune
Beschreibung: Københavns Kommunes Klima, Miljø- og Teknikforvaltning ønsker at udbyde renhold af fortove og udvalgte gågader under den såkaldte Fortovsordning og Facademeterordning.Fortovsordningen og Facademeterordningen er to politisk vedtagne renholdelsesordninger, hvor Københavns Kommune har overtaget grundejernes renholdelsesforpligtelser på offentlige fortove og udfører renhold for grundejernes regning. Formålet med begge ordninger er at sikre et ensartet og regelmæssigt renhold i udpegede områder i København. Fortovsordningen og Facademeterordningen har været udliciteret siden den 1. januar 2019. Ordningerne har juridisk hjemmel i Vejlovens §§ 64-68. Det følger af Vejlovens §72, stk. 2, at arbejde udført for grundejers regning, skal udføres billigst muligt, hvilket er baggrunden for nærværende udbud. Ordningerne er takstbaseret. Der udbydes i alt tre opgaver, hvoraf den ene er en option:- Renhold under Fortovsordningen- Renhold, ukrudtsbekæmpelse og vintertjeneste under Facademeterordningen, og- Option på renhold af midterareal og monumenter på gågader/strøgTilbud vurderes samlet og kontrakten tildeles efter laveste pris.Der afgives ikke internt kontrolbud.Den nye kontrakt vil have virkning fra 1. januar 2027.
Interne Kennung: 2025-0233999
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet vil blive gennemført som et offentligt udbud, jf. udbudslovens afsnit II, hvor alle interesserede virksomheder kan afgive tilbud.Tilbud vurderes samlet og kontrakten tildeles efter laveste pris. Der afgives ikke internt kontrolbud.Udbudsmaterialet består af følgende dokumenter:Udbudsbekendtgørelsen Bilag A: Kontraktudkast med tilhørende bilag; Bilag 1: Arbejdsklausul, Bilag 2: Leverandørens samfundsansvar (ESG- bilag) Bilag 3: Krav til fakturering Bilag B: Kravspecifikation Bilag C: Tilbudsliste (skal udfyldes og uploades i Mercell) Bilag D: Liste over køretøjer der vil blive benyttet på nærværende kontrakt (skal udfyldes og uploades i Mercell) Bilag E: Geografisk afgrænsning af området; Excel ark med oplysninger om; Gader der er omfattet, Bedste bud på gader der er omfattet af dispensationer pr. 1.1.2027, Facademeterordningen og Midterarealer og monumenter (option) Bilag F: Renholds regulativ og karakterskala for renhold: F1: Karakterskala til bedømmelse af renhold (uddrag fra Kvalitetshåndbog)F2: Retningslinjer for renhold (Renholds regulativ 2020)F3: Retningslinjer for udførsel af vintertjeneste (2015) Bilag G: Underleverandører (skal kun udfyldes, hvis der bydes ind med underleverandører) Bilag H: Alkohol, rusmiddel og rygepolitik for Københavns Kommune: H1: Retningslinjer om indtagelse af alkohol og rusmidler H2: Retningslinjer om rygning Bilag I: Anfordringsgaranti skabelon (principperne i skabelon skal anvendes, når der af den vindende leverandør skal stilles anfordringsgaranti) Bilag J: Virksomhedsoverdragede medarbejder samt vilkår forbundet med dette J1: Generelle forpligtigelser J2: Oplysninger om personale der overdrages J3: Overenskomster (del 1 og 2) Bilag K: Skabelon til erklæring om fælles befuldmægtiget i konsortier (skal kun udfyldes, hvis der bydes ind som konsortium) Bilag L: Skabelon til støtteerklæring (skal kun udfyldes, hvis der bydes ind med støtteenhed) Bilag M: Egenerklæring vedrørende restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90611000 Straßenreinigung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90612000 Straßenkehrdienste, 90620000 Schneeräumung
5. Los
Los: LOT-0000