See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tietopyyntö: Terveydenhuollon perus- ja erikoisinstrumentit
Beschreibung: TIETOPYYNTÖ HUOM! TÄMÄ EI OLE HANKINTAILMOITUS TAI TARJOUSPYYNTÖ. Servica Oy valmistelee yhteistyössä Pohjois-Savon hyvinvointialueen kanssa terveydenhuollon perus-ja erikoisinstrumentit-kilpailutusta. Teknisen vuoropuhelun kohde ja tarkoitus: Tämän tietopyynnön tarkoituksena on kartoittaa markkinoilla olevia tuotteita, toimittajia, kilpailutuksellisia tuoteryhmiä sekä tarkoituksenmukaisia hankintakokonaisuuksia tulevaa kilpailutusta varten. Tekniseen vuoropuheluun osallistuminen ei ole edellytys kilpailutukseen osallistumiselle eikä vaikuta tarjoajan asemaan siinä. Teknisessä vuoropuhelussa esitetyt seikat ovat alustavia ja saattavat muuttua hankinnan valmistelun edetessä. Hankintayksikkö pyrkii noudattamaan hankinnassa julkisten hankintojen periaatteita, joita ovat tasapuolisuus, syrjimättömyys, avoimuus ja suhteellisuus. Pyydämme kommentteja ja suosituksianne kilpailutuksen jaottelusta osiin sekä osa-alueiden koosta ja järjestämistavasta. Esimerkit ja kommentit toimittajan kannalta hyvin järjestetyistä instrumenttikisoista ovat tervetulleita. A. Kilpailutettavat tuoteryhmät ja osa-alueet: Hankintamenettelyksi on alustavasti suunniteltu DPS:ää (dynaaminen hankintajärjestelmä), jossa "perusinstrumentit" ryhmitetään omaksi hankintakokonaisuudekseen ja erikoisalojen instrumentaatiot omikseen. Perusinstrumenteilla tarkoitetaan poliklinikka-, vastaanotto-, päivystys-, haavanhoito- ja pientoimenpidekäyttöön soveltuvia monikäyttöisiä tai kertakäyttöisiä kirurgisia käsin käytettäviä instrumentteja, kuten saksia, pinsettejä, neulankuljettimia, hemostaatteja, kudospihtejä, haavanlevittimiä, skalpellinvarsia, kyrettejä, kauhoja, sondeja sekä muita vastaavia yleiskirurgisia perusinstrumentteja. Käyttökohteita näille ovat mm. ompeleiden poisto, haavan revisio, paiseen avaus, ihomuutosten poisto, biopsiat, vierasesineiden poisto ja pienet toimenpiteet. Erikoisalakohtaiset instrumentit (esim. KNK, silmätaudit, gynekologia, urologia jne) kilpailutettaisiin kukin erillisenä hankintakokonaisuutena DPS:n sisällä. Alla eritelty jakoa perus- ja erikoisinstrumentaatioon: 1. Perusinstrumentit -sakset -pinsetit (atulat) -neulankuljettimet -hemostaatit ja suonenpuristimet -kudospihdit -haavahaat ja haavanlevittimet -peittopihdit -skalpellinvarret -kyretit -haavakauhat -sondit -muut vastaavat yleiskirurgiset instrumentit sekä näiden -monikäyttöiset versiot -kertakäyttöiset versiot. 2. Erikoisinstrumentit -gynekologiset instrumentit -urologiset instrumentit -KNK-instrumentit -muut erikoisalakohtaiset instrumentit Yllä olevan jaottelun toisena versiona DPS:n sisällä on mahdollista tarkemmin jakaa perus-, yleiskirurgian ja erikoisalojen tuotteisiin, esim. -Kerta- ja monikäyttöiset perusinstrumentit perusterveydenhuoltoon, poliklinikoille ja pientoimenpiteisiin -Kertakäyttöiset- ja monikäyttöiset yleiskirurgiset leikkaussalikäytön instrumentit -Erikoisalojen instrumentit kukin omassa kisassaan B. Tuotevalikoima Perusinstrumentit 1.Mitkä instrumenttiryhmät kuuluvat toimittajan näkemyksen mukaan terveydenhuollon perusinstrumentteihin? 2.Kuinka monta tuotetta tai nimikettä toimittajalla on tarjolla perusinstrumenttien ryhmässä? 3.Mitkä ovat toimittajan myydyimmät perusinstrumentit Suomessa? 4.Onko valikoimassa: - monikäyttöisiä instrumentteja - kertakäyttöisiä instrumentteja - molempia? Erikoisinstrumentit 1.Mitkä erikoisalat kuuluvat toimittajan valikoimaan? (esim. kohta 2 erikoisinstrumentit) 2.Mitkä erikoisinstrumenttiryhmät olisi tarkoituksenmukaista kilpailuttaa erillään instrumentti-kilpailutuksessa (vs. esimerkiksi ortopedia/traumatologian oma kilpailutus, jossa sisällä oma instrumentaatio)? C. Tuoteryhmärakenne Pyydämme toimittajaa kuvaamaan oman instrumenttivalikoimansa ryhmittelyn. Esimerkiksi: -sakset -pinsetit -neulankuljettimet -hemostaatit -kudospihdit -haavanlevittimet -kyretit -sondit -erikoisalakohtaiset instrumentit tai muu toimittajan käyttämä ryhmittely. D. Kilpailutusrakenne, moni- ja kertakäyttöiset Pyydämme toimittajaa ottamaan kantaa seuraaviin vaihtoehtoihin. Vaihtoehto 1 Perusinstrumentit jaettuna tuoteryhmiin, moni- ja kertakäyttöiset yhdessä. Vaihtoehto 2 Monikäyttöiset ja kertakäyttöiset instrumentit erikseen omina osioinaan tuoteryhmissä. E. Instrumenttisetit Tarjoaako toimittaja valmiita tai räätälöitäviä: -pientoimenpidesettejä -haavanhoitosettejä -ompelusettejä -terveyskeskusten instrumenttisettejä -päivystyskäyttöön soveltuvia instrumenttisettejä Kuvaattehan vaihtoehdot lyhyesti. F. Vertailutuotteet, tuotekorimalli Mallien ja nimikkeiden määrän ollessa laaja, miten näette mielekkäimmäksi koostaa vertailtavat tuotteet tarjottaviksi osiksi ja tarjota kilpailutukseen? -80/20-malli, jossa tilaajien eniten kulutusta (80%) saavat tuotteet valitaan vertailutuotteeksi ja loput nettohinnastolle -tuotekorimalli, jossa kaikki tarjoajat hinnoittelevat saman korin. Vertailu tehdään korin yhteishinnalla. Sen jälkeen sopimukseen voidaan ottaa myös muu täydentävä valikoima -muu, mikä? Tekniseen vuoropuheluun osallistuminen: Pyydämme tekniseen vuoropuheluun osallistuvia toimittajia kommentoimaan yllä olevia kysymyksiä hyödyntäen osoitteeseen hankinnat@servica.fi 18.9.2026 mennessä. Sähköpostin viestikentässä on oltava merkintä ”Tietopyyntö: Terveydenhuollon perus- ja erikoisinstrumentit" ja yrityksen nimi. Tämä tekninen vuoropuhelu ei sido Servica Oy:ta eikä vastauksen antajaa. Toimittajien antamat vastaukset käsitellään luottamuksellisesti. Tietopyyntöön osallistumisesta ei makseta korvauksia. Hankintayksikkö voi esittää tarkentavia jatkokysymyksiä tarjoajille. Hankintayksikkö ei ole velvollinen vastaamaan kysymyksiin tai muuttamaan hankinnan sisältöä tarjoajien vastauksien perusteella.
Interne Kennung: 231_000989
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte