See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Huolto- ja korjauspalvelu Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen Scania merkkisille pelastustoimen pelastusajoneuvoille
Beschreibung: Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen pelastustoimella on tällä hetkellä käytössään neljäkymmentä Scania merkkistä pelastusajoneuvoa. Ajoneuvoissa tulee käyttää alkuperäisiä Scania kuorma-autojen huolto- ja varaosia. Korjaamo, jolta huolto- ja korjauspalvelu ajoneuvoille hankintaan, tulee olla käytettävissä Scania kuorma-autojen merkkikohtaiset työkalut ja -laitteet. Ajoneuvoista viisitoista (15) sijaitsevat Porvoon kaupungissa, seitsemän (7) Sipoossa, yhdeksän (9) Loviisassa, kolme (3) Lapinjärvellä, kaksi (2) Pukkilassa, kaksi (2) Askolassa ja kaksi (2) Myrskylässä. Ajoneuvot ovat raskaan kaluston ajoneuvoja, joiden osalta ei sovelleta lakia puhtaista ajoneuvoista (740/2021) ja näin ollen ajoneuvojen päästöt ovat huomattavasti suuremmat kuin ajoneuvot, joihin lakia sovelletaan. Suurin osa ajoneuvoista sijaitsee Porvoon kaupungissa ja työajankäyttöä ajatellen on perusteltua vaatia, että ajoneuvojen huoltopiste sijaitsee Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen alueella, jotta pelastustoimen työntekijöillä ei kulu työaikaa ajoneuvojen siirtämisellä huoltoon. Huoltopalvelut tulee olla tarjolla Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella arkisin klo 08.00-15.00 välisenä aikana.
Interne Kennung: IUHVADno-2025-3953
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50100000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste für Fahrzeuge und zugehörige Ausrüstungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34320000 Mechanische Ersatzteile außer Motoren und deren Ersatzteilen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Toistaiseksi olevan sopimuksen irtisanomisaika on kolme (3) kuukatta.