See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Executie de lucrari suplimentare pentru obiectivul de investiție: „Consolidarea si cresterea performantei energetice a Liceului "Voievodul Mircea" – Corp C6 din Municipiul Targoviste -PMT-2026-P-015, Cod unic de identificare 4279944-2026-11.1
Beschreibung: Destinația actuala a cladirii existente este de liceu – Liceul „Voievodul Mircea”. Cladirea este pozitionata in intravilanul municipiului Targoviste, teren domeniu public – proprietatea Municipiului Targoviste – Bulevardul Regele Carol I, nr. 70, municipiul Targoviste, judetul Dambovita. Obiectivul are carte funciara, cu numarul cadastral: 84745, avand suprafata masurata de 32.974 mp. Prin PROGRAMUL NAŢIONAL DE CONSOLIDARE A CLĂDIRILOR CU RISC SEISMIC RIDICAT - Subprogramul Proiectarea şi execuţia lucrărilor de intervenţii pentru clădirile de interes şi utilitate publică, Ministerul Dezvoltarii Lucrarilor Publice si Administratiei a semnat contractul de finantare nr. 594/19.09.2024 pentru obiectivul de investiție: „Consolidarea si cresterea performantei energetice a Liceului "Voievodul Mircea" - Corp C6 din Municipiul Targoviste”. Dupa incheierea contractului de finantare, in baza proiectului tehnic U.A.T Municipiul Targoviste a incheiat contractul de executie lucrari nr. 3841 din 27.06.2024 pentru executarea acestui obiectiv de investitii, lucrarile fiind in derulare, executate în procent de 70,74%, iar amplasamentul se afla predat catre constructorul S.C. Pro Strategy Construction S.R.L. Pentru optimizarea solutiei proiectate a fost necesar sa se incheie un nou contract de servicii de proiectare cu S.C. PLOT PLAN S.R.L. pentru cuprinderea unor lucrari suplimentare care sunt necesare finalizarii in conditii de siguranta si exploatare a cladirilor renovate, aceste lucrări fiind cuprinse în Dispoziția de șantier nr. 9 (Instalații electrice), Dispoziția de șantier nr. 10 (Rezistență și Arhitectură), Dispoziția de șantier nr. 11 (Arhitectură) și Dispoziția de șantier nr. 12 (Instalații H.V.A.C). Conform Devizului general intocmit de proiectant valoarea estimata a contractului se compune din: CAPITOLUL 1 Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului: -1.4. Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor = 128.738,52 lei fără TVA; CAPITOLUL 4 Cheltuieli pentru investiția de bază: - 4.1.1.3 Constructii si instalatii lucrari suplimentare = 1.424.412,70 lei fara TVA; - 4.3.2 Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesită montaj - lucrari suplimentare = 233.850,00 lei fara TVA; - 4.5. Dotari = 224.000,00 lei fără TVA. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor sol.de clarificare/informatiisuplim. adresate de catre op.ec., in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor,conform art. 161 din Legea nr.98/2016, coroborat cu art. 27 alin (3) din HG 395/2016, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate pana la termenul limita de 17 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarile de clarificari vor fi transmise in format editabil. NUMAR DE REFERINTA: 4279944-2026-11.1
Interne Kennung: 4279944–2026-11.1
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Lucrarile propuse sunt in concordanta cu urmatoarele Dispozitii de santier: 1.Instalații electrice conform Dispoziția de șantier nr. 9/03.11.2025: -adaptarea traseelor de cabluri si a punctelor de alimentare electrica si date la pozitiile mobilierului aferent laboratoarelor; -actualizare scheme tablouri electrice, inclusiv a tabloului general in ceea ce priveste cablul de alimentare de la postul de transformare; -dimensionare instalatiilor cu cerintele echipamentelor din laboratoare (IT, respectiv prize suplimentare pentru laboratorul tehnologic); -asigurarea functionalitatii si sigurantei utilizarii dotarilor. 2.Arhitectură conform Dispoziția de șantier nr. 11/17.11.2025: -se renunta la glafurile din materiale plastice la interior si se renunta la glafurile din gresie ceramica, asimilat granit exterior; -se suplimenteaza cu un nou articol, glafuri din lemn stratificat la interior, conform proiect; -se suplimenteaza listele cu cantitatea necesar de polistiren expandat, de 5 cm grosime, pentru placarea grinzilor din pod, conform proiect; -se suplimenteaza listele cu necesarul de pereti din gips carton rezistent la umezeala pentru realizarea grupurilor sanitare, dupa desfacerea peretilor din zidarie degradati; -realizare usilor de tamplarie de la grupurile sanitare cu dimensiuni rotunjite; -refacere acces subsol; -pardoseala parchet lemn stratificat 3.Rezistență și Arhitectură conform Dispoziția de șantier nr. 10/07.11.2025: -desfacere pereti de zidarie aferenti intrarii in subsol si realizarea unui nou acces la subsol; -realizare structura din lemn de sustinere a mobilierului pentru amfiteatru; -la tronsonul 5 se va executa o taiere locala in placa de peste casa scarii; -demolare bazin de beton armat si pereti din zidarie de la grupurile sanitare 4.Instalații H.V.A.C conform Dispoziția de șantier nr. 12/18.11.2025 -realizare traseu frigorific; -realizare sistem tip VRF
Interne Kennung: 1