2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lejekontrakt (Datacenter)
Beschreibung: Kontrakt om leje af areal i datacenter: Københavns Universitet (KU) mangler egne, egnede arealer til placering af servere, og universitet skal derfor indgå kontrakt om leje af lokaler hertil. Det er vigtigt for KU, at lokalerne ligger i tæt nærhed af den lokation, hvor KU's IT-afdeling primært befinder sig, således at der er let adgang til lokalerne. Samtidig har KU et ønske om og behov for redundans i en vis afstand fra KU, således at backup-servere placeres i en vis afstand fra primære servere og er beskyttede, fx i tilfælde af terrorangreb. KU stiller en række krav til de lokaler, hvori KU's servere skal placeres, herunder ikke mindst i forhold til el-forsyning, køling og internet-forsyning. Endvidere kræver KU en garanteret oppetid i forhold til forsyning af både el, køl og internet. KU stiller endvidere en række krav til adgangskontrol og generel drift af den bygning, hvori lokalerne for placering af servere ligger, særligt af hensyn til sikkerhed.
Interne Kennung: 0431-0016/26-7000
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70310000 Vermietung oder Verkauf von Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0000