See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Osallistumispyyntö: Kirkkonummen ikääntyneiden asumisyksikön vuokratilan hankinta
Beschreibung: Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue (myöhemmin erikseen myös "tilaaja" tai "hankintayksikkö" ) pyytää ehdokkaita lähettämään osallistumishakemuksen Kirkkonummen ikääntyneiden asumisyksikön vuokratilan hankinta 1520/2026 hankinnan neuvottelumenettelyyn tämän osallistumispyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Vaihtoehtoisia tai rinnakkaisia osallistumispyyntöjä tai tarjouksia ei hyväksytä. Hankinnan kohteena on Kirkkonummen ikääntyneiden asumisyksikkö, joka sisältää sekä yhteisöllistä asumista että ympärivuorokautista palveluasumista. Kohde suunnitellaan ja toteutetaan siten, että kaikki asunnot ja tilat mahdollistavat molempien asumismuotojen käytön. Kohde suunnitellaan ikääntyneille, joista merkittävä osa on muistisairaita. Tilaratkaisujen tulee tukea turvallista liikkumista, orientoitumista sekä yhteisöllistä arkea. Suunnittelussa tulee kiinnittää erityistä huomiota selkeyteen, kodinomaisuuteen sekä hyvään valvottavuuteen. Hankinnassa haetaan yhtä (1) päävastuullista toimittajaa. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu osallistumispyynnössä ja sen liitteissä. Hankintamenettelyn alustava aikataulu: Kysymykset hankintailmoitukseen liittyen 21.8.2026 Osallistumishakemusten määräaika 23.9.2026 Päätös Ehdokkaiden valinnasta 10/2026 Neuvottelukutsu 10-11/2026 Alustava tarjouspyyntö 10-11/2026 Neuvottelut 11/2026 -> 3kk Lopullisen tarjouspyynnön julkaisu 1/2027 Hankintapäätös 3-4/2027
Interne Kennung: 1520/2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, jäljempänä ”hankintalaki”). Kyseessä on hankintalain 26 §:n mukaisen EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, joka toteutetaan käyttämällä hankintalain 34–35 §:n mukaista neuvottelumenettelyä. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää EU-kynnysarvon. Ehdokkaiden soveltuvuudelle asetetut vaatimukset sekä soveltuvuuteen liittyvät tarkastettavat selvitykset on kuvattu ESPD-lomakkeessa ja sitä täydentäen tässä osallistumispyynnössä sekä sen liitteissä. Tilaaja kutsuu ensimmäiseen neuvotteluvaiheeseen 3–5 ehdokasta, jotka ovat osoittaneet täyttävänsä yritykselle ja referenssikohteille osallistumispyynnössä asetetut vähimmäisvaatimukset. Mikäli vaatimukset täyttyviä osallistumishakemuksia on enemmän kuin 5, Tilaaja pisteyttää referenssikohteet ja tekee ehdokkaiden karsinnan. Tällöin ehdokkaan referenssien pisteet lasketaan yhteen ja ehdokkaat asetetaan paremmuusjärjestykseen referenssikohteista saatujen kokonaispisteiden perusteella. Saatujen kokonaispisteiden perusteella ensimmäiseen neuvotteluvaiheeseen (kilpailuvaihe 1) valitaan enintään 5 parasta ehdokasta. Mikäli useampi ehdokas on tasapisteissä, määritellään heidän keskinäinen järjestyksensä arvalla. Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue tekee tarjoajien valinnasta erillisen viranhaltijapäätöksen.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45215000 Bauarbeiten für Gebäude im Gesundheits- und Sozialwesen, für Krematorien und öffentliche Toiletten
5. Los
Los: LOT-0000