610008-2026 - Wettbewerb
Polen – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Odbiór i transport bioodpadów pochodzących z nieruchomości położonych na terenie gminy Miasto Częstochowa
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOdbiór i transport bioodpadów pochodzących z nieruchomości położonych na terenie gminy Miasto Częstochowa
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest odbiór oraz transport odpadów komunalnych w zakresie bioodpadów (odpady ulegające biodegradacji i odpady kuchenne ulegające biodegradacji) wytworzonych na terenie gminy Miasto Częstochowa wraz z realizacją usług i obowiązków dodatkowych. Przedmiot zamówienia został określony i opisany w Opisie przedmiotu zamówienia (dalej „OPZ”) stanowiącym Załącznik nr 3 do SWZ oraz wzorze umowy stanowiącym Załącznik nr 2 do SWZ (dalej „PPU”).
Interne KennungCUK-ZPI.2600.1.7.2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensOkreślony w dokumentacji postępowania oraz niniejszym ogłoszeniu termin składania ofert został ustalony na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2) P.z.p – tj. stosowanie do cytowanego przepisu - w sytuacji, gdy zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Obecnie obowiązująca umowa o udzielenie zamówień publicznych na odbiór i transport bioodpadów z terenu gminy Miasto Częstochowa zostanie zakończona do 31 października 2026 r. jednocześnie przedmiotowe usługi ze względu na ich specyfikę wymagają zapewnienia ciągłości ich świadczenia, chociażby ze względów sanitarnych, w szczególności w przypadku zalegania odpadów ulegających biodegradacji, które w okresie letnim wymagają zwiększonych częstotliwości ich odbiorów wynikających z art. 6r ust. 3b u.c.p.g. Na powyższe zwrócono również uwagę w wyroku KIO z 14.07.2023 r., KIO 1844/23 (LEX nr 3612618), w którym Izba wskazała, że: „Zauważyć jednak należy, że przedmiotem niniejszego postępowania jest odbiór odpadów komunalnych, a więc usługa mająca kluczowe znaczenie w kontekście funkcjonowania gminy. Obowiązkiem Zamawiającego jest więc dołożenie wszelkich starań do tego, by była ona kontynuowana bez przerwy.” W doktrynie podnosi się nadto, że według uzasadnienia do nowelizacji uprzednio obowiązującej ustawy Prawo Zamówień Publicznych z 2016 r. (por. ustawa z 22.6.2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2016 r. poz. 1020 ze zm.; Uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, Druk sejmowy Nr 366, Sejm VIII kadencji, s. 30) zastosowanie tego przepisu nie jest uzależnione od tego, czy pilna potrzeba wynika z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, a także od tego, czy jej zaistnienia nie można było wcześniej przewidzieć
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513100 Hausmüllbeseitigung, 90533000 Verwaltung von Müllhalden, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 38112100 Globale Navigations- und Ortungssysteme (GPS oder gleichwertiges System)
5. Los
LosLOT-0002
Optionen
Beschreibung der Optionen1. Zamawiającemu przysługuje uprawnienie do skorzystania z prawa opcji poprzez zobowiązanie Wykonawcy: 1) do odbioru i transportu odpadów komunalnych w systemie u „źródła” przez okres dodatkowych 12 miesięcy, względem podstawowego okresu świadczenia usług określonego w § 3 ust. 2 umowy, na 12 miesięcy. Na podstawie niniejszego prawa opcji, Zamawiający ma prawo do jednostronnego wydłużenia okresu świadczenia ww. usług do łącznie 24 miesięcy i/lub 2) do odbioru, transportu i zagospodarowania / przekazywania do zagospodarowania odpadów komunalnych w większej ilości niż przewidziana w Rozdziale VI OPZ, jednakże niepowodującej wzrostu wysokości wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 8 ust. 1 Umowy o więcej niż 30% względem pierwotnie ustalonej wysokości wynagrodzenia Wykonawcy (§ 8 ust. 1 umowy), 3) do wykonania usługi polegającej na załadunku (odbiorze) i transporcie do instalacji przetwarzania odpadów w Sobuczynie kontenerów stanowiących Terenowe Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Zielonych (dalej i powyżej: „TPSZOZ”) zlokalizowanych na terenie gminy Miasto Częstochowa w poszczególnych dzielnicach, zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do OPZ, przez okres dodatkowych 12 miesięcy, względem podstawowego okresu świadczenia usługi określonego w §3 ust. 2 umowy, na 12 miesięcy. Na podstawie niniejszego prawa opcji, Zamawiający ma prawo do jednostronnego wydłużenia okresu świadczenia ww. usługi do łącznie 24 miesięcy. 2. Zamawiający jest uprawniony do jednostronnego skorzystania osobno lub łącznie, w całości lub w części, z każdej z opcji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 - 3. 3. Skorzystanie z opcji na podstawie ust. 1 pkt 1 nastąpi na następujących zasadach: 1) może dotyczyć okresu 12 miesięcy lub okresu krótszego, 2) Zamawiający jest uprawniony do kilkukrotnego skorzystania z prawa opcji, przy czym suma okresów objętych każdorazowym skorzystaniem z tego prawa, nie może przekroczyć 12 miesięcy, a każdy z okresów, o który wydłużony zostanie okres świadczenia usług przez Wykonawcę nie może być krótszy niż 1 miesiąc, 3) może dotyczyć okresu następującego po okresie, o którym mowa w § 3 ust. 2. 4. Skorzystanie z prawa opcji na podstawie ust. 1 pkt 2 nastąpi na następujących zasadach: 1) zwiększenie w okresie obowiązywania umowy ilości odpadów w stosunku do ilości szacunkowych, określonych w Rozdziale VI OPZ poprzez zwiększenie wysokości maksymalnej wynagrodzenia Wykonawcy, jednakże niepowodującego wzrostu wartości wynagrodzenia wykonawcy (§ 8 ust. 1 Umowy) o więcej niż o odpowiednio 30. Wartość zamówienia opcjonalnego będzie odnoszona każdorazowo do wartości umowy na dzień zawarcia umowy, niezależnie od zmian i aktualizacji tej wartości w toku obowiązywania umowy, 2) wysokość cen jednostkowych ustalana jest na moment skorzystania z prawa opcji (obowiązują ceny jednostkowe ujęte w ofercie po ewentualnych waloryzacjach, modyfikacjach itp.), 3) skorzystanie z prawa opcji przez Zamawiającego może być dokonane jednorazowo na całą wartość zamówienia opcjonalnego lub w kilku częściach. W przypadku realizacji opcji w kilku częściach, Zamawiający będzie składał Wykonawcy kolejne oświadczenia nie później niż przed momentem wyczerpania się wartości zamówienia opcjonalnego, wynikającej z poprzednio złożonego oświadczenia, 4) może nastąpić w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 (okres podstawowy lub opcyjny). 5. Skorzystanie z prawa opcji, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 nastąpi na następujących zasadach: 1) może dotyczyć okresu 12 miesięcy lub okresu krótszego, 2) Zamawiający jest uprawniony do kilkukrotnego skorzystania z prawa opcji, przy czym suma okresów objętych każdorazowym skorzystaniem z tego prawa, nie może przekroczyć 12 miesięcy, a każdy z okresów, o który wydłużony zostanie okres świadczenia usług przez Wykonawcę nie może być krótszy niż 1 miesiąc, 3) może dotyczyć okresu następującego po okresie, o którym mowa w §3 ust. 2. 6. W zakresie każdego z zamówień opcjonalnych (ust. 1 pkt 1-3), Wykonawca zobowiązany jest do rozpoczęcia świadczenia usług na podstawie pisemnego oświadczenia Zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji, które Zamawiający przekaże Wykonawcy nie później niż: 1) w zakresie ust. 1 pkt 1: a) nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem dodatkowego okresu świadczenia usług, b) nie później niż 14 dni przed końcem okresu podstawowego, o którym mowa w § 3 ust. 2. 2) w zakresie wyłącznie ust. 1 pkt 2 (tj. bez wydłużania okresu realizacji zamówienia w trybie skorzystania z prawa opcji na podstawie ust. 1 pkt 1, lecz w ramach okresu podstawowego ), nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania faktury za zrealizowany odbiór odpadów, która spowoduje uzyskanie zrealizowanego zamówienia podstawowego w wartości około 95% kwoty umowy, 3) w zakresie ust. 1 pkt 3: a) nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem dodatkowego okresu świadczenia usług, b) nie później niż 14 dni przed końcem okresu podstawowego, o którym mowa §3 ust. 2. 7. Zamówienia opcjonalne (ust. 1 pkt 1 - 3) nie stanowią zobowiązania Zamawiającego do ich udzielenia, jak również nie stanowią podstawy do dochodzenia przez Wykonawcę roszczeń odszkodowawczych z tytułu ich nieudzielenia. Oświadczenie woli Zamawiającego o realizacji bądź zaniechaniu zamówienia opcjonalnego jest wyłącznym i jedno-stronnym uprawnieniem Zamawiającego. 8. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji, Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za faktyczne ilości wykonanych usług zrealizowanych na podstawie umowy.