See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-Udbud af skyllevæsker og forfyldte sprøjter
Beschreibung: Amgros I/S er et interessentskab med de 5 regioner som interessenter. Amgros I/S gennemfører udbud af rammeaftaler om indkøb af skyllevæsker og forfyldte sprøjter på vegne af Region Nordjylland, Region Midtjylland, Region Syddanmark, Region Sjælland og Region Hovedstaden. Amgros er således tovholder for selve udbudsproceduren. Den udbudte rammeaftale omfatter skyllevæsker og forfyldte sprøjter. Skyllevæsker og forfyldte sprøjter anvendes til skylning af hud, sår, øjne, kompresser, instrumenter m.v. De benyttes også til skylning af legemshulrum, eksempelvis i forbindelse med operation i ledhuler, uterus og blære. Udbuddet er opdelt i 20 separate delkontrakter, jf. nedenfor samt under de efterfølgende pkt. 5.1. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én, flere eller alle delkontrakter. Tildeling sker separat for hver delkontrakt. Der indgås en rammeaftale med hver af de deltagende regioner, som giver regionen mulighed for at foretage indkøb under rammeaftalen. Regionen forpligter sig ikke til at aftage en bestemt mængde af produkter eller til at foretage indkøb for et bestemt beløb på baggrund af rammeaftalen. Den anslåede mængde er for hver delkontrakt angivet under pkt. 5.1.5. I hele rammeaftalens varighed er det maksimale antal produkter, der kan indkøbes under hver delkontrakt som følger: Delkontrakt 1. Natriumklorid - Harmonikaflaske - 120 ml: 1.999.400 stk. Delkontrakt 2. Natriumklorid - Ampul - 15 ml: 5.580 stk. Delkontrakt 3. Natriumklorid - Ampul - 20 ml: 18.210 stk. Delkontrakt 4. Natriumklorid - Ampul - 30 ml: 437.760 stk. Delkontrakt 5. Natriumklorid - Ampul - 100 ml: 157.320 stk. Delkontrakt 6. Natriumklorid - Flaske - 500 ml: 462.168 stk. Delkontrakt 7. Natriumklorid - Flaske - 1000 ml: 548.784 stk. Delkontrakt 8. Natriumklorid - Pose - 1000 ml: 21.222 stk. Delkontrakt 9. Natriumklorid - Pose - 3000 ml: 664.752 stk. Delkontrakt 10. Natriumchlorid - Rene sprøjter – 3, 5 og 10 ml: 46.650.000 stk. Delkontrakt 11. Natriumchlorid - Sterile sprøjter - 5 og 10 ml: 992.280 stk. Delkontrakt 12. Sterilt vand - Harmonikaflaske - 120 ml: 35.100 stk. Delkontrakt 13. Sterilt vand - Flaske - 500 ml: 972.660 stk. Delkontrakt 14. Sterilt vand - Flaske - 1000 ml: 1.495.896 stk. Delkontrakt 15. Sterilt vand - Pose - 1000 ml: 390.480 stk. Delkontrakt 16. Natrium-hyaluronat 2 mg/ml - Sprøjte - 20ml: 1.500 stk. Delkontrakt 17. Natrium-hyaluronat 16 mg/ml, Natrium-kondroitinsulfat 20 mg/ml samt Calciumklorid - Sprøjte - 50 ml: 7.488 stk. Delkontrakt 18. Polihexanide (0.02%) kateterskyllesystem - Pose - 100 ml: 35.940 stk. Delkontrakt 19. Citronsyre 3,23% kateterskyllesystem - Twin pose - 2x30 ml: 37.320 stk. Delkontrakt 20. Citronsyre 6% kateterskyllesystem - Twin pose - 2x30 ml: 22.800 stk. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 1.3 for yderligere oplysninger om de anslåede og maksimale mængder.
Interne Kennung: 200410853
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 1. Natriumklorid - Harmonikaflaske - 120 ml
Beschreibung: Delkontrakt 1 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 200410853-698b2af86b5e50e8463cdc35-0
Menge: 1 332 960 Stück
Los: LOT-0002
Titel: Delkontrakt 2. Natriumklorid - Ampul - 15 ml
Beschreibung: Delkontrakt 2 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 2-1
Menge: 3 720 Stück
Los: LOT-0003
Titel: Delkontrakt 3. Natriumklorid - Ampul - 20 ml
Beschreibung: Delkontrakt 3 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 3-2
Menge: 12 140 Stück
Los: LOT-0004
Titel: Delkontrakt 4. Natriumklorid - Ampul - 30 ml
Beschreibung: Delkontrakt 4 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 4-3
Menge: 291 840 Stück
Los: LOT-0005
Titel: Delkontrakt 5. Natriumklorid - Ampul - 100 ml
Beschreibung: Delkontrakt 5 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 5-4
Menge: 104 880 Stück
Los: LOT-0006
Titel: Delkontrakt 6. Natriumklorid - Flaske - 500 ml
Beschreibung: Delkontrakt 6 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 6-5
Menge: 308 112 Stück
Los: LOT-0007
Titel: Delkontrakt 7. Natriumklorid - Flaske - 1000 ml
Beschreibung: Delkontrakt 7 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 7-6
Menge: 365 856 Stück
Los: LOT-0008
Titel: Delkontrakt 8. Natriumklorid - Pose - 1000 ml
Beschreibung: Delkontrakt 8 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 8-7
Menge: 14 148 Stück
Los: LOT-0009
Titel: Delkontrakt 9. Natriumklorid - Pose - 3000 ml
Beschreibung: Delkontrakt 9 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 9-8
Menge: 443 168 Stück
Los: LOT-0010
Titel: Delkontrakt 10. Natriumchlorid - Rene sprøjter – 3, 5 og 10 ml
Beschreibung: Delkontrakt 10 gælder for Region Hovedstaden og Region Midtjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 10-9
Menge: 31 100 000 Stück
Los: LOT-0011
Titel: Delkontrakt 11. Natriumchlorid - Sterile sprøjter - 5 og 10 ml
Beschreibung: Delkontrakt 11 gælder for Region Hovedstaden og Region Midtjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 11-10
Menge: 661 520 Stück
Los: LOT-0012
Titel: Delkontrakt 12. Sterilt vand - Harmonikaflaske - 120 ml
Beschreibung: Delkontrakt 12 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 12-11
Menge: 23 400 Stück
Los: LOT-0013
Titel: Delkontrakt 13. Sterilt vand - Flaske - 500 ml
Beschreibung: Delkontrakt 13 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 13-12
Menge: 648 440 Stück
Los: LOT-0014
Titel: Delkontrakt 14. Sterilt vand - Flaske - 1000 ml
Beschreibung: Delkontrakt 14 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 14-13
Menge: 997 264 Stück
Los: LOT-0015
Titel: Delkontrakt 15. Sterilt vand - Pose - 1000 ml
Beschreibung: Delkontrakt 15 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: Kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 15-14
Menge: 260 320 Stück
Los: LOT-0016
Titel: Delkontrakt 16. Natrium-hyaluronat 2 mg/ml - Sprøjte - 20ml
Beschreibung: Delkontrakt 16 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 16-15
Menge: 1 000 Stück
Los: LOT-0017
Titel: Delkontrakt 17. Natrium-hyaluronat 16 mg/ml, Natrium-kondroitinsulfat 20 mg/ml samt Calciumklorid - Sprøjte - 50 ml
Beschreibung: Delkontrakt 17 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 17-16
Menge: 4 992 Stück
Los: LOT-0018
Titel: Delkontrakt 18. Polihexanide (0.02%) kateterskyllesystem - Pose - 100 ml
Beschreibung: Delkontrakt 18 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 18-17
Menge: 23 960 Stück
Los: LOT-0019
Titel: Delkontrakt 19. Citronsyre 3,23% kateterskyllesystem - Twin pose - 2x30 ml
Beschreibung: Delkontrakt 19 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 19-18
Menge: 24 880 Stück
Los: LOT-0020
Titel: Delkontrakt 20. Citronsyre 6% kateterskyllesystem - Twin pose - 2x30 ml
Beschreibung: Delkontrakt 20 gælder for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Syddanmark, Region Midtjylland og Region Nordjylland. Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for de enkelte regioner og kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt for Region Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden).
Interne Kennung: 20-19
Menge: 15 200 Stück