610174-2026 - Wettbewerb
Finnland – Veranstaltung von Ausstellungen, Messen und Kongressen – Kansalaisuuskokeen järjestäminen: fyysiset tilat, puitteet, laitteet ja valvonta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kansalaisuuskokeen järjestäminen: fyysiset tilat, puitteet, laitteet ja valvonta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kansalaisuuskokeen järjestämisen palvelu. Tarkempi kuvaus on liitteessä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus".
Interne Kennung: 625746
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: ks. HANKINTAMENETTELYN KUVAUS
Zentrale Elemente des Verfahrens: HANKINTAMENETTELYN KUVAUS Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta ja hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä nopeutettuna (hankintalain 32 § ja 57 §). Sopimuksia tehtäessä on otettava huomioon, että koetilaisuuksia on tarjolla alueellisesti riittävä määrä ja riittävän usein. Hankintayksikkö on kilpailuttanut hankinnan aikaisemmin kesä-heinäkuussa 2026, mutta se ei saanut kaikkiin osa-alueisiin riittävästi tarjouksia, joten se joudutaan kilpailuttamaan uudestaan. Kansalaisuuskokeen järjestämistä koskeva lainmuutos astuu voimaan 1.1.2027. Hankintayksikön on sovittava ennen määräaikaa kokeen järjestämisestä palveluntarjoajien kanssa. Kokeen järjestäminen on hankintayksikön toiminnan kannalta välttämättömyys. Hankinta toteutetaan hankintalain 57 §:n 1 momentin mukaisena nopeutettuna menettelynä, koska hankintalain 56 §:n määräaikojen noudattaminen olisi tässä hankinnassa hankintayksikön edellä mainitulla tavalla perusteleman kiireen vuoksi mahdotonta ja uudet sopimukset on saatava allekirjoitettavaksi mahdollisimman pian. Esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta tai valituille toimittajille yksinoikeutta tuottaa palvelua. TARJOUSTEN KÄSITTELY Tarjottujen tuotteiden ja palveluiden on oltava tarjouspyynnön ja sen liitteiden sisällön mukaisia. Tarjoajan on vastattava kaikkiin esitettyihin kysymyksiin ja liitettävä tarjoukseensa kaikki pyydetyt dokumentit. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistuksessa käytetään tarjousta kokonaisuudessaan. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia. Tarjousten vertailu tehdään kohdassa "Muut tiedot" - "Päätöksenteon perusteet" kuvatulla tavalla. Kaikkia osa-alueita koskeva hankintapäätös lähetetään tiedoksi tarjoajille. Osa-aluekohtainen sopimus ei synny hankintapäätöksen tiedoksiannolla, vaan edellyttää erillistä kirjallista sopimusta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79950000 Veranstaltung von Ausstellungen, Messen und Kongressen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80300000 Dienstleistungen von Hochschulen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Pääkaupunkiseutu
Beschreibung: Osa-alue 1: Pääkaupunkiseutu (Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen) Tila- ja laitekapasiteettitarve 220 suorittajaa/koetilasuuspäivä Maantieteellisesti määritelty keskipiste: Helsingin päärautatieasema/Kampin linja-autoasema
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Pohjois-Savo
Beschreibung: Osa-alue 2: Pohjois-Savo (Kuopio) o Tila- ja laitekapasiteettitarve 40 suorittajaa/koetilasuuspäivä o Maantieteellisesti määritelty keskipiste: Kuopion rautatieasema/linja-autoasema
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3: Pohjois-Pohjanmaa
Beschreibung: Osa-alue 3: Pohjois-Pohjanmaa (Oulu) o Tila- ja laitekapasiteettitarve 40 suorittajaa/koetilasuuspäivä o Maantieteellisesti määritelty keskipiste: Oulun rautatieasema/linja-autoasema
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4: Pohjanmaa
Beschreibung: Osa-alue 4: Pohjanmaa (Vaasa) o Tila- ja laitekapasiteettitarve 40 suorittajaa/koetilasuuspäivä o Maantieteellisesti määritelty keskipiste: Vaasan rautatieasema/linja-autoasema
Interne Kennung: 4-3