2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om drift og vedligehold af MAXIMO vedligeholdelsessystem (1)
Beschreibung: Sund & Bælt anvender Maximo Application Suite (MAS) som Enterprise Asset Management system. Sund & Bælts aktiviteter omfatter konstruktion, drift & vedligeholdelse af nogle af verdens største broer og tunneler, herunder Storebæltsforbindelsen, Øresundsforbindelsen og den kommende Femern Bælt-forbindelse. Derudover ejer Sund & Bælt fire færgehavne nord og syd for Storebæltsforbindelsen, og Sund & Bælt sikrer, at de vedligeholdes og drives. Havne er Odden, Ebeltoft, Spodsbjerg og Tårs havne. Leverandøren skal varetage drift, opgradering, udvikling, vedligeholdelse og service af Sund & Bælts vedligeholdssystem MAXIMO samt tilknyttede integrationer, som nærmere beskrevet i Bilag 1. Herudover skal leverandøren yde sparring med Kunden ift. muligheder, analyser og ibrugtagning af ny funktionalitet og/eller optimeringer i forretningsgange; herunder også give input til business cases og støtte op om sikring af beskrevne gevinster. Kunden har igangsat initiativer til at opnå en højere grad af tilstandsbaseret vedligeholdelse, og arbejder kontinuerligt med at afdække muligheder og ibrugtage nye moduler i MAS. Dertil udvider Kunden sin portefølje af infrastrukturanlæg, hvor endnu større fokus ligger på digitale tvillinger og digitalisering af analoge arbejdsgange, som også skal kunne udnyttes og understøttes af MAS. MAXIMO afvikles i Azure Cloud på en Red Hat OpenShift Container Platform jf. design anvist af IBM. Løsningen er baseret på MAXIMO standardfunktionalitet med tilpasninger samt integrationer til GIS-system, rapporteringssystem, økonomisystem m.fl. Hertil benyttelse af modulerne Manage, Mobile, Spatial og forventeligt også 3D/BIM, Monitor og Defect Management i nær fremtid. Rammeaftalen er ikke-eksklusiv, og Kunden er således berettiget - men ikke forpligtet - til at anvende leverandøren. Leverandøren er forpligtet til at levere de i Rammeaftalen omfattede ydelser. Kunden forpligter sig ikke til at aftage nogen bestemt mængde af de ydelser, der omfattes af Rammeaftalen. Der er tale om et genudbud af det annullerede udbud under udbudsbekendtgørelse nr. 574817-2025.
Vorherige Bekanntmachung: 574817-2025
Interne Kennung: -
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72223000 Prüfung von Informationstechnologieanforderungen, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72224100 Planung im Bereich Systemimplementierung, 72224200 Planung im Bereich Systemqualitätssicherung
5. Los
Los: LOT-0000