610274-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Haushaltshilfen – Levering af helhedspleje efter ældreloven til Hvidovre Kommune
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLevering af helhedspleje efter ældreloven til Hvidovre Kommune
BeschreibungOrdregiver ønsker at indgå aftale med én privat leverandør til levering af helhedspleje, jf. ældrelovens § 5, 9, 10, 11, hvilket omfatter personlig hjælp og pleje, hjælp eller støtte til nødvendige praktiske opgaver m.v. i hjemmet, samt genoptræning af fysisk funktionsnedsættelse forårsaget af sygdom, der ikke behandles i tilknytning til en sygehusindlæggelse. Tøjvask- og indkøbsservice er inkluderet i dette. Afløsning og aflastning i hjemmet, jf. ældrelovens § 16 er ligeledes en del af udbuddet. Derudover er ydelserne, jf. servicelovens § 83, stk. 1, nr. 1-2, § 83a, samt afløsning og aflastning efter § 84 inkluderet i dette udbud. Udbuddet omfatter ligeledes delegerede sygeplejeydelser efter sundhedsloven. For yderligere beskrivelse af de efterspurgte ydelser, henvises til bilag 1, Kravspecifikation. Til sidst indeholder udbuddet ligeledes en obligatorisk option på almen sygepleje, som – i takt med ændringer i sundhedsloven – senere vil skulle leveres som en del af helhedsplejen.
Interne KennungHelhedspleje - Hvidovre Kommune
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i overensstemmelse med afsnit III i udbudsloven, herunder "light-regimet". Udbuddet gennemføres uden prækvalifikation, dog med egnethedskrav, der skal opfyldes, for at tilbuddet bliver taget i betragtning. Alle interesserede økonomiske aktører kan derfor afgive tilbud i overensstemmelse med kravene i udbudsmaterialet. Ordregiver forbeholder sig retten til at gennemføre forhandling med en eller flere Tilbudsgivere. Ordregiver gør opmærksom på, at selvom det i udbudsmaterialet benævnes som indledende tilbud, opfordres Tilbudsgiver til at afgive et egentligt og fuldt konkurrencedygtigt tilbud. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele Aftalen på baggrund af de indledende tilbud uden at gennemføre forhandlinger
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98500000 Privathaushalte mit Hausangestellten, 98513000 Bereitstellung von Arbeitskräften für private Haushalte, 98513300 Bereitstellung von Zeitarbeitskräften für private Haushalte
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenAftalen omfatter endvidere følgende optioner: • option på almen sygepleje, som – i takt med ændringer i sundhedsloven – senere vil skulle leveres som en del af helhedsplejen. Derudover har Ordregiver en option på forlængelse af Aftalens løbetid af to gange et år.