610353-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauinstallationsarbeiten – Garnet 14 - Byte ytskikt och storköksutrustning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Garnet 14 - Byte ytskikt och storköksutrustning
Beschreibung: Entreprenaden avser ombyggnation och upprustning av storkök inom fastigheten Garnet 14, Nyhemsgatan 27, Halmstad. Arbetena omfattar huvudsakligen: · Byte av befintliga golv i storkök och angränsande utrymmen. · Justering av fall, brunnar och erforderliga underarbeten. · Utbyte av storköksutrustning. · Anpassningar av el-, VVS-, ventilations- och kylinstallationer. · Byte, reparation och upprustning av kyl- och frysrum. · Utbyte av utvalda fönster till aluminiumfönster. · Utbyte av undertak till hygienundertak. Entreprenören ansvarar för projektering, samordning och verifiering av samtliga bygg-, storköks-, VVS-, ventilations-, kyl-, styr- och elinstallationer. Entreprenören ska särskilt samordna golvlutningar, golvbrunnar, storköksutrustning, installationer och infästningar före produktion. Entreprenören ansvarar för framtagande av golvlutningsplan, brandskyddsdokumentation, fuktsäkerhetsprojektering och detaljlösningar för storköksmiljö. Entreprenören ansvarar för att demontera, flytta och återmontera all köksutrustning och maskiner som ska återbrukas. Verksamheten ska efter entreprenadens färdigställande kunna återuppta full matproduktion.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137272:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45400000 Baufertigstellung, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45212500 Umbau von Küchen oder Restaurants
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang