See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ombygning af 7 dobbeltdækker passagervogne, herunder primært levering af komponenter, engineering, og dokumentation til homologering (fra tyske til danske standarder)
Beschreibung: 7 Dobbeltdækker passagervogne, der p.t. kører i Tyskland; oprindeligt bygget af Bombardier, skal ombygges & modificeres for at opfylde danske standarder & samme godkendelser som DSB's DD3-vogne (B7740-7762). Centrale opgaver er som følger: Tilpasning af energiforsyning til dansk system (fra 1000 V 16 2/3 Hz til 1500 V 50 Hz) Montering af ”FMZ-anlæg” Tilpasning af dørstyring og dornkontakter Tilpasning i apparatskabe (fjerne meldelamper for frostsikring samt omskifter for dørstyring, fjerne overstropningskontakt til FMZ, montere 200 Hz brummerkort). Opdatere SW (bl.a. klimastyring & dørstyring TZG24) Tilføjelse af brandalarm på toilettet Montering af talested i skab S3 Ændring af NBÜ/ep-system fra ”NBÜ2004” til ”DB-System” Ombygning af passagerlayout (fjerne cykelområde/montere stole) inkl. alle relevante beregninger Demontering af passagerinformationsskærm i indgangsparti og nødhandicaprampe Levering, udarbejdelse & opdatering af fuld dokumentation til typegodkendelse (homologering) Ingeniørmæssig udformning af modifikationerne Udføre relevante beregninger, såsom vægtdistribution, for at støtte homologering Motionering af vogne inkl. dokumentation Opdatere dokumentationssystem IETM med ændringer, ifm. ombygningen; f.eks. elektriske diagrammer, konstruktionstegninger, vedligeholdelsesmanualer, montering af nye FMZ enheder, SW til HVAC skal opgraderes/tilpasses, m.m. - DSB vil levere passagerstole, 200 Hz tonekort, DSB udstyr til WiFi. De 7 passagervogne skal være i drift Q4 2025. DSB forventer at første passagervogn er fuld ombygget og klar til homologeringen, senest 12 måneder efter kontraktunderskrift. De resterende 6 vogne skal ombygges senest inden for 6 måneder efter 1. vogn er godkendt. DSB’s erfaring er at en homologeringsproces tager minimum 6 måneder. Levering af komponenter & håndværks- & ingeniøropgaver, lakering/installation/opdatering & lign.; til ombygningen & homologeringen. Der henvises i øvrigt til udbudsbekendtgørelsen og det øvrige udbudsmateriale
Interne Kennung: Ombygning af DD passagervogne
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50222000 Reparatur und Wartung von Schienenfahrzeugen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34622000 Eisenbahn- und Straßenbahnpersonenwagen und Oberleitungsbusse, 34622200 Eisenbahnpersonenwagen
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 1